Putrajaya - nowe miasto Malezja położony zaledwie 20 km na południe od Kuala Lumpur . Jest to nowe centrum administracyjne rządu federalnego kraju zamieszkałego przez 88 tysięcy osób.

Tło historyczne

Pomimo swojego statusu, Putrajaya jest jednym z najcichszych i słabo zaludnionych miast w Azji. Nazwa miasta w tłumaczeniu z lokalnego języka oznacza "Chwalebny Książę". Miasto otrzymało taką nazwę na cześć pierwszego w kraju premiera, Abdula Rahmana, księcia po urodzeniu. To on zaproponował utworzenie takiego miasta.

Budowa rozpoczęła się na rozległym pustkowiu w 1995 roku, szczególnie dla malezyjskiego rządu, który przeniósł się tutaj po 4 latach.

Putrajaya na mapie Malezji:

Город на карте

Informacje ogólne

Putrajaya została zaprojektowana wzorowo, będąc supernowoczesną osadą. Oto kilka przykładów:

 1. Miasto przyjazne środowisku prezentuje najlepsze osiągnięcia i osiągnięcia w dziedzinie architektury i wzornictwa. Sztuczne jeziora i ogromne parki doskonale wpasowują się w krajobraz.
 2. Projekt centrum administracyjnego to podwójna idea: miasto ogrodów i miasto inteligencji. 38% obszaru centralnego zajmują zbiorniki wodne, malownicze bagienne niziny, parki. Spacer w tych miejscach zaskoczy Cię ogromną różnorodnością tropikalnej flory i fauny Malezji.
 3. Całe terytorium miasta dzieli się na 19 dzielnic (Presint). Należą do nich instytucje rządowe, handlowe, mieszkalne i rekreacyjne. Na przykład w strefie rządowej budynki są wyposażone we wszystkie skomputeryzowane udogodnienia. Wszystkie dzielnice w stylu różnią się od siebie wszystkim, zaczynając od architektury budynków i kończąc na koszeniu trawników.
Сады Путраджая

Klimat

Miasto ma klimat równikowy, nie ma sezonów jako takich. Przez cały rok pogoda jest gorąca, temperatura powietrza wynosi od +21 ° C do + 32 ° C, woda - od + 27 ° C do 31 ° C.

Atrakcje Putrajai

Główne uroki miasta mają naturalne pochodzenie:

 1. 12 parków miejskich zaskakuje różnorodnością tematyczną. Wśród nich jest nawet prawdziwa dżungla. Najpopularniejsze to:
  • Taman Putra Perdana - główny park znajduje się w centralnej części w najwyższym punkcie, skąd widać całą panoramę miasta;
  • Taman Wawasan;
  • Taman Rimba Desa;
  • Taman Damie Rimba Hijou (Tatop Rimbo HijouJ);
  • Taman Saujana Hijau (Taman Saujana Hijau).
  Парк Таман Вавасан
 2. Ogród botaniczny o powierzchni ponad 92 hektarów jest największy w Malezji. Jest on podzielony na 3 sekcje: kwiatową, dekoracyjną i zarezerwowaną. Zebrał na swoim terytorium 700 gatunków drzew i roślin, zarówno lokalnych, jak i zagranicznych. Dla gości ogród jest otwarty codziennie od 7:00 do 19:00. Przy wejściu znajduje się centrum pomocy i sklep z pamiątkami.
 3. Park dziedzictwa rolniczego jest nie mniej interesujący. Pokaże ci cały cykl pozyskiwania malezyjskich produktów rolnych: kakao, gumy, owoców, oleju palmowego, przypraw, ziół leczniczych. Proces jest odtwarzany od kiełkowania nasion do końcowego produktu. Park jest otwarty od 9:00 do 19:00.
 4. Taman Wetland Marsh Park jest pierwszym sztucznym obiektem słodkowodnym tego rodzaju w Malezji. Jest podzielony na 2 części: park bagienny (138 hektarów) i strefa bagienna (197 hektarów). Aby zwiedzić okolicę, zainstalowana jest 80-metrowa wieża widokowa, a z lotu ptaka widać: żłobki z roślinami bagiennymi, staw z flamingami, 2 ścieżki przyrodnicze, tereny piknikowe, a także większość miejscowości Putrajaya. Goście są oczekiwani codziennie od 9:00 do 19:00.

Co jeszcze zobaczyć w Putrajaya?

Wszystko, co otacza turystów w tym mieście zabytki Putrajai, od stacji i meczetu do placów i mostów.

Международный Конференц-Центр Путраджаи

Będąc na wycieczki , pamiętaj, aby docenić wielkość architektonicznych i rzeźbiarskich struktur:

 1. Meczet Putra - perła Putrajai. Budynek został zbudowany z różowego granitu. Zaskoczeniem jego wielkości jest ogromna kopuła o średnicy 36 mi minaret o wysokości 116 m. Wewnątrz znajduje się sala modlitewna i wiele biur na konferencje i seminaria. W kompleksie znajduje się około 10 tysięcy pielgrzymów. Terytorium wokół meczetu jest arcydziełem projektowania krajobrazu.
 2. Мечеть Путра и резиденция министра
 3. Plac Datran Putra to ogromny krąg o średnicy 300 m, w środku którego znajduje się 13-ramienna gwiazda, uosabiająca 13 stanów Malezji. W samym centrum placu znajduje się Chahar Baghs - wizerunek Edenu z 4 placami i 4 rzekami, otoczony klombami i zielenią, kanałami wodnymi i niezwykłymi ścieżkami.
 4. Площадь Датаран Путра
 5. Perdana Putra, czyli Pałac Kongresowy Putrajai, jest jednym z najbardziej znanych budynków w mieście, zbudowanym na wzgórzu. Lazurowe kopuły i ten sam kolor okien wyglądają bardzo pięknie i stylowo na tle ogólnego budynku. Wewnątrz hale są wyposażone na imprezy międzynarodowe. Całkowita powierzchnia 9-piętrowego pałacu wynosi około 135 000 metrów kwadratowych. km, sala konferencyjna mieści 3 tysiące delegatów, a bankiet przeznaczony jest dla 4,5 tys. gości. W holu głowy państwa na przyjęcia 184 fotele, stylizowane na krzesła w teatrze. Teren otaczający pałac jest otoczony drzewami i krzewami w ściśle geometrycznych formach.
 6. Резиденция премьер-министра
 7. Pomnik Tysiąclecia symbolizuje połączenie pokoleń, wzywając w ten sposób młodsze pokolenie do poznania historii swojego kraju.
 8. Монумент тысячелетия
 9. Mosty miejskie łączą dzielnice, a ich struktura jest różnorodna i niepowtarzalna. Zaprojektowano osiem mostów, ale dziś funkcjonuje tylko 5:
  • 435-metrowy betonowy most Putra, najważniejszy ze wszystkich. Łączy strefę rządową i mieszaną strefę rozwoju. Górna część bulwaru, a dno jest przeznaczone dla samochodów i pociągów;
  • Мост Путра
  • W stylu mauretańskim zbudowano 370-metrowy most Seri Perdana, który służy do ceremonialnych krotek. Minarety w różnych stylach zdobią 8 obszarów rekreacyjnych, z których roztacza się piękny widok na rezydencję premiera i meczet Putra;
  • Most Seri Bakti jest ucieleśnieniem architektury islamu, jest wypełniony projektami w postaci pięknych minaretów, każdy z nich ma platformy obserwacyjne;
  • Most stalowy Seri Gemiliang o wysokości 240 metrów służy jako główna brama Putrajaya. Dekoracje - wieżyczki i lampy - są zainstalowane na całej długości;
  • Мост к Конференц-Центру
  • Seri Wawasan to nowoczesny most ze stalowymi naciągniętymi łukami. Wieczorem turyści są pod wrażeniem luksusowych lampionów, wspaniale rozmieszczonych na całej długości mostu.
Мост Сери Вавасан

Zabawa i zakupy

Klub żeglarski Putra został otwarty w listopadzie 2011 roku. W tym miejscu można wypożyczyć kajaki, łodzie i rowery morskie na spacery. Klub może pomieścić również 250 osób. Znajduje się w pobliżu biura policji morskiej.

Miasto zbudowało wiele sklepów, restauracji i kawiarni, hoteli, ale dziś nie ma praktycznie żadnych operacyjnych. Jeśli zdecydujesz się zjeść lub coś kupić, najlepiej zrobić to w centrum handlowym Alamanda, które znajduje się na nabrzeżu.

ТЦ Аламанда

Infrastruktura

Miasto jest wciąż w trakcie realizacji. Wszystko jest przemyślane, ale na razie mieszkańcy Kuala Lumpur nie spieszą się z Putrajay z prostego powodu: brak infrastruktury, brak szkół, przedszkoli, sklepów, mała rozrywka. Okazuje się błędne koło: w końcu infrastruktura nie może się rozwijać bez ludzi. Ale chcę wierzyć, że za kilka lat miasto będzie tętnić żywym życiem, a oprócz zabytków będą też budowane place zabaw.

Жилой дом

Transport

Przyjeżdżając do Putrajaya, nie należy zapominać, jak duże jest to miasto: bardzo trudno jest chodzić na znaczne odległości w upale. Łatwiej jest podróżować autobusem lub taksówką. Ostatnia opcja będzie kosztować około 2-3 godzin, około 80 ringgit (18,76 $). Jako przyjemność transportu Autobusy rzeczne są używane.

Речной трамвайчик

Jak się tam dostać?

Do Putrajai można dotrzeć na kilka sposobów:

 • Pociąg KLIA Transit. Z Kuala Lumpur ma 15 minut. przybywa na stacji Putrajai, cena biletu wynosi 9,5 ringgita (2,23 $);
 • autobus E1. Z dworca autobusowego Kuala Lumpur, strefa "F". Koszt jednego biletu to 4,5 ringgita (1,06 $);
 • Taxi - najwygodniejszy i wygodny sposób podróżowania.
Вокзал в Путраджае