Główna dekoracja miasta Putrajaya w Malezja jest współczesny meczet Putra. Zaimponuje swoim wyrafinowaniem i wspaniałością nawet wyrafinowanym koneserom architektury.

Tło historyczne

Budowa meczetu Putra rozpoczęła się w 1997 roku i trwała 2 lata. Głównym architektem był dyrektor firmy budowlanej Kumpulan Senireka Sdn Bhd - Nike Mohammed bin Nyk Mahmud, który również brał udział w projektowaniu Putrajaya.

Obok meczet Perdana Putra - Biuro premiera Malezji. Dwa z tych budynków reprezentują całą władzę i religię malezyjskiego rządu federalnego.

Два здания, символизирующие власть и религию

Architektura

Meczet Putra zbudowany jest w orientalnym stylu z malezyjskim, tradycyjnym wystrojem. Jako próbną architekturę 116-metrowego minaretu zabrano Królewski Meczet Hassana w Casablance i meczet Sheikh Omar w Bagdadzie. Ten wysoki pięciopoziomowy minaret uosabia pięć filarów islamu.

Budynek zbudowany jest z różowego granitu, sprowadzonego z południa Włoch. Odwiedzający są pod wrażeniem pustynno-różowego odcienia na oknach, drzwiach i panelach. Dlaczego wybrano ten kolor? W islamie jest symbolem miłości i dobra.

Вид с набережной

Meczet składa się z 3 części: sali modlitewnej, dziedzińca lub Sakhny oraz wielu sal spotkań i nauk. Najwyższy punkt pod kopułą osiąga wysokość 76 m nad ziemią, a sama kopuła jest podtrzymywana przez 12 kolumn. Wystrój wnętrz sal luksusowo zdobią kopuły łukowe, lustra, liczne łuki i shabestany (jest to miejsce na nocną modlitwę). 18 milionów wydano na budowę.

Молельный зал

Co jest interesujące?

W Malezji, gdzie połowa społeczeństwa wyznaje islam, meczet musi być nie tylko piękny, ale i przytulny i wysublimowany. Najciekawsze i najbardziej imponujące fakty dotyczące meczetu Putra:

 • główna kopuła sali modlitewnej ma średnicę 36 m;
 • 36-метровый купол в лучах закатаПод сводами купола
 • z listami z Koranu jest urządzone wnętrze kaznodziei i mihraba;
 • Михраб
 • w kompleksie znajduje się około 10 tysięcy pielgrzymów (8 tysięcy mężczyzn w jednej sali i 2 tysiące kobiet - w drugiej), a dziedziniec - 5 tysięcy;
 • Внутренний дворик мечети
 • w meczecie nie tylko modlimy się, ale także organizujemy seminaria, sympozja, konferencje;
 • Konstrukcja dźwięku ma interesującą funkcję: głośniki są używane do wzmacniania dźwięków emanujących z imama;
 • na dużym placu przed meczetem znajduje się maszt flagowy z flagami stanów malezyjskich;
 • Wejście jest zbudowane zgodnie z rodzajem bramy publicznej w muzułmańskiej Persji.
Вход в мечеть

Funkcje wizyty

Przed wejściem do muzułmańskiego sanktuarium należy zapoznać się ze specjalnymi zasadami odwiedzania:

 1. Możesz odwiedzić meczet swobodnie, chyba że twoja wizyta zbiega się z modlitwą modlitewną. Turyści przy wejściu otrzymują specjalny różowy płaszcz, jeśli ubrania nie spełniają wymagań muzułmańskich. Trzeba też zdjąć buty przed podwórkiem i chodzić boso.
 2. Розовые накидки для посетителей
 3. Palenie jest zabronione na terenie meczetu.
 4. Dla tych, którzy chcą odwiedzić meczet sami, bez wycieczki wizyta będzie darmowa (chociaż darowizny, tak jak w każdej świątyni, są mile widziane).
 5. Внутри мечети
 6. Możesz także zakupić wycieczkę krajoznawczą po Putrajaya i odwiedzić meczet m. In atrakcje miasto: dzień (około 3,5 godziny, odbywają się od 10:00 do 18:00) i wieczorem (4 godziny, od 18:00 do 23:00). Koszt wycieczki nie zmienia się w zależności od czasu wizyty:
  1. 1 osoba. - 100 USD;
  2. 2 osoby - 130 USD;
  3. 3 osoby - 150 USD;
  4. 4 osoby - 170 USD;
  5. 5 osób - 190 USD;
  6. 6 osób - 200 USD;
  7. 7 i więcej za 30 USD za jeden.
Перед входом

Jak się tam dostać?

Istnieje kilka opcji, aby dostać się do meczetu Putra. Najłatwiejsi z nich zakładają

 • korzystanie z publicznych transport :

 • Autobus Parkmay Cityline nr 868 - wysyłanie co 20 minut, koszt podróży wynosi 3,80 ringgit (0,94 $);
 • pociąg z dworca centralnego w Kuala Lumpur do Lotnisko KLIA (w godzinach szczytu co 30 minut, przy niepełnym obciążeniu - w ciągu godziny). Koszt podróży to 19 ringgit (4,45 $);
 • wynajęcie taksówki lub samochodu na jeden dzień jest najlepszą i najwygodniejszą opcją.
Дворик с пальмами