Najstarszy meczet stolicy Malezji, Kuala Lumpur , jest Masjid-Jama (Masjid Jamek), wzniesiony na początku ubiegłego wieku.

Budowa

Głównym architektem projektu był Arthur Hubbek, pochodzący z Anglii. Miejsce budowy sanktuarium zostało wybrane jako malownicze miejsce u zbiegu rzek Klang i Gombak, gdzie wiele wieków temu pojawiła się pierwsza osada, która później stała się głównym miastem Malezja . Meczet Masjid-Jama został otwarty w 1909 roku przez Sultana Selangora. Przez długi czas był uważany za główny w kraju, aż w 1965 roku został otwarty Meczet Narodowy Negara .

Wszystko o budynku Masjid Jama

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny budynku, można śmiało stwierdzić, że jest to model najlepszych orientalnych tradycji architektury mauretańskiej. Meczet zbudowany jest z czerwonych i białych kamieni, które nadają mu niezwykły, uroczysty wygląd. Górny Masjid Jama jest ozdobiony dwoma minaretami, trzema dużymi srebrnymi kopułami i ażurowymi wieżyczkami. W budynku znajdują się otwarte galerie z eleganckimi łukami, a na dziedzińcu znajduje się starożytny cmentarz, na którym spoczywają wybitni mężowie stanu.

Центральный вход

Szczególną atmosferę spokoju daje położenie meczetu. Klasztor zbudowany jest w małym gaju kokosowym i przypomina wysepkę harmonii i samotności w hałaśliwej metropolii. Wieczorem budynek meczetu i okolic oświetlone są światłami, dzięki czemu to miejsce jest jeszcze piękniejsze i bardziej tajemnicze.

В темное время суток здание мечети освещается иллюминацией

Wskazówki dla turystów

Jeśli zdecydujesz się zobaczyć najważniejszą religijną relikwię Kuala Lumpur, przeczytaj specjalne zasady:

  1. Wejście do meczetu Masjid Jama jest dozwolone tylko dla muzułmanów. Turyści mogą zobaczyć budynek, a park wokół niego jest tuż na zewnątrz.
  2. Kobiety powinny być ubrane w sukienki zakrywające ramiona i kolana. Musi mieć chustkę na głowę.
  3. Mężczyźni powinni wybrać lekką koszulę z wydłużonymi rękawami i spodniami. T-shirty i szorty nie są najlepszym wyborem, w takich ubraniach nie pozwolisz nawet na terytorium meczetu.
  4. Wycieczka w Djamek lepiej jest zaplanować każdy dzień, z wyjątkiem piątku, ponieważ w tym czasie jest tu szczególnie wielu wierzących.

Jak się tam dostać?

Aby dostać się do jednego z najpiękniejszych meczety w Malezji możliwe na publicznych transport . Miejskie tramwaje ## S01, S18, S68 idą w kierunku przystanku w Masjid Jamek, położonym pół kilometra od miejsca. Najbliższy przystanek autobusowy, Jalan Raja, znajduje się 450 metrów od meczetu. Tutaj jest numer trasy U11.