Na wschodzie Malezja , nad brzegiem rzeki Trenganu, jest malowniczy meczet. Został zbudowany zgodnie ze ścisłymi kanonami muzułmańskich struktur modlitewnych, ale jednocześnie zachował unikalny styl architektoniczny i piękno. W przypadku wielu lustrzanych powierzchni, które zmieniają kolor, ten meczet zaczął się nazywać meczetem Kryształowym (czasami zwanym Kryształem).

Historia meczetu

Rozkaz zbudowania tej majestatycznej struktury został podpisany przez króla Malezji w 2006 roku. Pomimo faktu, że budowa Kryształowego Meczetu pochłonęła wiele zasobów, jego oficjalne otwarcie nastąpiło już w lutym 2008 roku. Miało to miejsce w obecności 13 Młodego Di-Pertuana Agonga, Sultana Trenganu Mizana Zainala Abidina.

Ponieważ fakt, że Kryształowy Meczet w Malezji harmonijnie łączy cechy tradycyjnej islamskiej architektury i nowoczesności, został nazwany najbardziej niezwykły meczet na świecie.

Интерьер Кристальной мечети

Projekt i funkcje Crystal Mosque

Ta muzułmańska świątynia wyróżnia się tym, że w jej konstrukcji użyto szkła i żelaza. Po południu, dzięki dużej ilości otwartej przestrzeni, Kryształowy Meczet jest wypełniony światłem słonecznym, które mieni się każdym elementem lustrzanego metalu. W nocy zaskakuje opalizującym oświetleniem wewnętrznym, wielobarwnymi światłami, które odbijają się na gładkiej powierzchni sąsiedniego jeziora. Połączenie konstrukcji żelbetowych i szklanych pozwala utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz lokalu. Jest to szczególnie przydatne w przypadkach, gdy gromadzą się tu tysiące parafian.

Зеркальные купола Кристальной мечети

Za niezwykły styl i przemyślaną architekturę, Kryształowy Meczet w Malezji jest często nagradzany tytułami:

  • "Najpiękniejsza muzułmańska struktura modlitewna";
  • "Największa struktura muzułmańska w Azji Południowo-Wschodniej";
  • "Jedna z najbardziej niesamowitych świątyń muzułmańskich na świecie."
Кристальная мечеть ночью

Na czterech stronach tego obiektu religijnego zbudowano 4 minarety, z których jeden wznosi się nad Kuala Trenganu na 42 m. W święta i piątki kazania w Crystal Mosque mogą pomieścić 1500 osób, a na placu przed nim - 10.000 osób. Jednocześnie odpowiada on wszystkim parametrom nowoczesnych budynków, dlatego jest wyposażony w Internet i Wi-Fi.

Nawet na etapie projektowania Kryształowego Meczetu w Malezji architekci pomyśleli o stworzeniu obiektu, który nie będzie miał odpowiedników na całym świecie. I stało się. Dzięki tej świątyni, która wydaje się unosić na gładkiej powierzchni jeziora, mieniąc się tysiącami kolorowych świateł, przepływ zagranicznych turystów do kraju wzrósł o 15%. To głęboko religijni ludzie, pielgrzymi i tylko turyści, którzy chcą cieszyć się pięknem atrakcje .

Внутренний двор Кристальной мечети

Jak dostać się do Kryształowego Meczetu?

Aby zobaczyć na własne oczy ten wyjątkowy obiekt architektoniczny, musisz udać się na wschód od kontynentu. Crystal Mosque znajduje się 450 km od stolicy Malezji, na wyspie Won Maine w mieście Kuala Terengganu. Obok znajduje się także park tematyczny dziedzictwa muzułmańskiego. Od Kuala Lumpur do Kuala Trenganu można dojechać samochodem transport na drogach Lebuhraya Segamat, Kuantan i Lebuhraya Tun Razak. Przy zwykłym natężeniu ruchu cała podróż trwa 4-6 godzin. Ze stolicy możesz również latać samolotami z AirAsia i Malaysia Airlines, które startują 5-8 razy dziennie.

Od centrum Kuala Terengganu do Kryształowego Meczetu można dojechać w około 17-20 minut, jeśli podążać na południowy zachód na drodze numer 3, Jalan Losong Feri i Jalan Kemajuan.