Vilayat Persecutuan Mosque znajduje się w pobliżu kompleksu rządowego w Jalan Duta w Kuala Lumpur . Pod niebieską kopułą może pomieścić do 17 000 wiernych. Meczet wygląda imponująco w oddali i jest jeszcze bardziej imponujący w pobliżu. Bardzo przypomina słynny Błękitny Meczet w Stambule.

Budowa meczetu

Budowę meczetu Vilayat Persecutuan ukończono 30 sierpnia 2000 r. We wrześniu ceremonia przekazania własności miała miejsce na terytorium Islamskiego Wydziału Religijnego (Jami). Meczet znajduje się na obszarze 3,4 ha, na terenie byłego sądu i agencji rządowych. Kompleks meczetów zawierał elementy architektury perskiej, egipskiej, osmańskiej, malajskiej i marokańskiej.

Вид сверху на мечеть

Architektura budynku

Piękno i niepowtarzalność meczetu wynika z koncepcji architektonicznej w stylu Imperium Osmańskiego w Turcji w XVI wieku. Meczet pokryty jest kilkoma kopułami: dużą główną i trzema półkolami, nie licząc minaretów i 16 małych kopuł. Średnica kopuły głównej wynosi około 30 m przy wysokości 45 m nad podłogą głównej sali modlitewnej.

Купола изнутри

Kopuła pokryta jest mozaiką z kompozytu i ozdobiona wzorami przedstawiającymi kwiaty i liście: głównie jaśmin, ylang, paprocie. Ściany na zewnątrz i wewnątrz pokryte są rzeźbionym drewnem i kamieniem, ozdobione wykwintną sztukaterią. Drzwi i okna również są rzeźbione. Wnętrze meczetu zdobią światła, które nocą pięknie się błyszczą. Na kamiennych bramach i na ścianach znajduje się także rzeźba wykonana przez wykwalifikowanych rzemieślników z Indii. Używane są różne rodzaje kamieni szlachetnych, takie jak: czarny onyksem, lazuryt, malachit, jaspis, oko tygrysa. Oni z kolei są ozdobieni śladami.

КуполаНочная подсветка prowadzone są również działania edukacyjne związane z muzułmańskimi świętami, wykładami, spotkaniami i wydarzeniami towarzyskimi muzułmanów. Teren przed meczetem stał się miejscem aktywnie odwiedzanym przez turystów.

Вход

Terytorium meczetu zdobi artystyczny krajobraz, składający się z różnych gatunków drzew. Ogrody i sztuczne stawy połączone ze sobą tworzą przytulną i komfortową atmosferę dla odwiedzających meczet Vilayat Persecutuan.

Ścieżki dla pieszych są wyłożone kamykami rzecznymi, siedem fontann ze sztucznymi wodospadami dodaje miękkości i spokoju.

Главный вход

Jak się tam dostać?

Autobusem B115 i U83 można dojechać bezpośrednio do meczety . Wyjdź na przystanku Masjid Wilayah, Jalan Ibadah.