W Nepal na terytorium Dystrykt Mustang znajduje się mała wioska Marfa, która jest domem dla nieco ponad 1500 osób. Dla gęstych gajów jabłkowych, pysznego soku i pachnącego wina jest często nazywany "jabłkową stolicą Nepalu".

Położenie geograficzne miejscowości Marfa

Terytorium tej wioski rozciąga się na obszarze wąwozu górskiego zwanego Kali-Gandaki. To tutaj znajduje się epicentrum "aerodynamicznej rury" wąwozu, z powodu którego w Martha nieustannie wieją silne wiatry. Dzięki długim i wąskim uliczkom wioski ich podmuchy nie są tak odczuwalne. Ta geograficzna lokalizacja wpłynęła również na wygląd architektoniczny wioski Martha. Wszystkie jej domy są dosłownie przypięte do górskiego wąwozu, tworząc jeden potężny stromy brzeg.

Узкие улочки Марфы

Wioska otrzymała swoją nazwę od nepalskich słów "mar" (ciężka praca) i "pha" (ludzie). Dosłownie tytuł jest tłumaczony jako "kraj ciężko pracujących ludzi". Według spisu ludności przeprowadzonego w Nepalu w 1991 r. W Martha mieszka 1630 osób i zarejestrowanych jest 434 indywidualnych gospodarstw domowych.

Въезд на территорию Марфы

Natura Marfy

Górski wąwóz Kali-Gandaki, który ma osadę, jest najgłębszy na świecie. Wokół wsi Martha są góry - "osiem tysięcy" - Dhaulagiri i Annapurna . Surowy krajobraz górski jest rozcieńczony przez lasy sosnowe, grube krzewy i rustykalne sady jabłoniowe z gęstą trawą.

Patrząc na zdjęcie Marthy, widać, że te domy mają płaski dach, na którym zwykle przechowywane jest drewno. Jesienią, po zebraniu ostatniego żniwa, dachy pokryte są złotym jabłkiem.

Яблоневый сад в Марфе

Infrastruktura i zabytki Marfa

Niedogodna lokalizacja i niewielkie rozmiary nie stanowią przeszkody, aby ta nepalska wioska stała się jedną z najbardziej rozwiniętych i poważnych osad w regionie. Obecnie następujące obiekty znajdują się w Martha w Nepalu:

 • biblioteka publiczna;
 • Wytwórnia owoców;
 • kantor wymiany walut;
 • sklep obuwniczy;
 • księgarnia.

Jak tylko przekroczysz granicę wioski, natychmiast zrozumiesz, dlaczego nazywa się stolica jabłoni. Jest dosłownie wiejskim ogrodem, który jest pochowany w licznych gajach owocowych.

Najbardziej znane zabytki wioski Martha to:

 • klasztor Guru Pandita Anand , gdzie można przekręcić stuletni bęben modlitewny;
 • Монастырь Гуру Пандита Ананд в Марфе
 • duża trójkątna buddyjska stupa , górująca nad wioską;
 • Буддистская ступа в горах у деревни Марфа
 • Farma Pasang Sherpa , znana z koniaku (brandy Marpha), zrobiona z jabłek, moreli i gruszek.

Wśród miejscowej ludności jest legenda, że ​​kiedyś we wsi wkroczył trąd. Nikt nie zdołał powstrzymać epidemii, dopóki mnich z Tukuche nie przybył do Marfy. Znalazł miejsce, w którym górska półka wyglądała jak prawdziwa buddyjska stupa, i doradził wieśniakom, aby pomodlili się u jej stóp. Dzięki temu epidemia ustała, a drzewa rozkwitły w wiosce Martha.

Жилые дома в Марфе

Odpoczywając w Martha w Nepalu można poczuć cichą pacyfikację i dobrą wolę mieszkańców. Ludzie tutaj są tak mili i otwarci, że za kilka godzin zaczynasz czuć się jak w domu.

Hotele w Martha

Na terenie górzystej osady jest wiele budŜetów hotele i pensjonaty. Prawie każdy z nich ma własne przytulne patio i małą restaurację. Pokoje tutaj nie można nazwać ultra-nowoczesne i dobrze wyposażone, ale mają wszystko, czego potrzebujesz na relaksujący wypoczynek. Aby się tego upewnić, możesz zatrzymać się w następujących hotelach sieci Martha:

 • Marpha Palace Hotel;
 • Oms Home Jomsom;
 • Paradise Guest House;
 • Hotel Dragon;
 • Hotel Grand Shambala.

W pensjonacie można wynająć pokój za 50 rupii nepalskich (0,5 dolara), gdzie można odpocząć podczas przerw między spacerami po wsi i okolicach.

Отель Marpha Palace

Restauracje w miejscowości Marfa

Ze względu na to, że wieś znajduje się w dużym deficycie zasobów żywności, lokalna kuchnia jest prosta. W restauracjach Martha i innych miastach w Nepalu można spróbować ryżu we wszystkich odmianach, obficie doprawionego sosami i warzywami. W wiosce jabłoni często podawane są gorące dania, desery i napoje, których podstawą jest ten ulubiony owoc.

Oprócz szarlotki lub wina w restauracjach Martha można spróbować takich potraw dania narodowej kuchni nepalskiej , jako:

 • "Gave" - ​​gotowany ryż z marynowaną soją, soczewicą i curry;
 • "Ghiu" - owsianka, gotowana z mleka bawołu lub mleka jaka;
 • "Vaunchha" - danie z zielonych warzyw;
 • "Dhow" - jogurt;
 • "Tavkha" - bawół wodny i wiele więcej.

Narodowym napojem tego kraju jest czarna herbata, podawana w czystej postaci z mlekiem lub śmietaną. Od alkoholu w Martha można spróbować domowego piwa "chang", ryżu "rakshi", jabłkowego koniaku lub lokalnego bimberu "tonba".

Na południowych obrzeżach wioski na przeciwległym brzegu rzeki Gandaki znajduje się tybetański obóz dla uchodźców. Tutaj zbudowano klasztor Chharo gompa, który jest pierwszym klasztorem Ningma na terytorium dystryktu Mustang. Niektóre sklepy z pamiątkami w Martha są również zarządzane przez uchodźców tybetańskich.

Окрестности Марфы

Jak dostać się do Marthy?

Ta górska wioska znajduje się w północno-zachodniej części kraju około 206 km od Kathmandu . Najłatwiej dostać się do Marthy Jomsom , położony 13 km od wsi i 190 km od stolicy. Jeśli pójdziesz z Jomsom, podróż potrwa 1,5-2 godzin. Miłośnicy pieszych wędrówek i górskich krajobrazów mogą przedłużyć podróż do Marthy, spędzając noc Muktinath i Kagbeni .

Автобусная остановка в Марфе