W Malezji miasto Alor Setar , która jest stolicą stanu Kedah, jest meczetem Zahir. Został zbudowany ponad sto lat temu i jest włączony w najbardziej szanowane meczety w kraju .

Historia meczetu Zahir

Pierwotnie na terenie tego obiektu znajdował się cmentarz żołnierzy państwa Kedah, który zginął w wojnie z Syjamkami w 1821 roku. Kiedy został wzniesiony, twórcy zainspirowali się architekturą meczetu Aziza, położonego na północy wyspy Sumatra w mieście Langkat. Meczet Zahir różni się od niego dużymi wymiarami, które uzyskano dzięki wzniesieniu pięciu ogromnych kopuł. Symbolizują pięć filarów islamu.

Oficjalna ceremonia otwarcia odbyła się 15 października 1915 r. Poprowadził go Sultan Abdul-Hamid Halim Shah. Z uwagi na to, że wydarzenie odbyło się w piątek, pierwszy piątek wygłaszany w meczecie w Zahir został odczytany przez Tunku Mahmud.

Внутренний двор мечети Захир

Styl architektoniczny meczetu Zahir

Do budowy tej struktury religijnej przydzielono działkę o powierzchni 11 558 metrów kwadratowych. Terytorium meczetu Zahir obejmuje następujące obiekty:

  • pięć minaretów w kolorze czarnym, z których jeden znajduje się w północno-wschodniej części konstrukcji, a pozostałe cztery - w rogach;
  • szeroka sala modlitewna o powierzchni 350 metrów kwadratowych. m;
  • weranda o szerokości 2,4 mz antresolami;
  • Cztery półpiętrze pod zadaszeniem każdej kopuły.
Веранды в мечети Захир

Podczas projektowania tego monumentalnego budynku architekci wykorzystali style architektury islamskiej i indocharackiego. Podczas religijnych wakacje a piątkowe kazania w meczecie Zahir mieszczą do 5000 osób. To, podobnie jak architektoniczny blask, umożliwia włączenie go do najbardziej niezwykłej architektury Atrakcje w Malezji i najpiękniejsze meczety na świecie.

Meczet Zahir jest państwowym meczetem i służy jako główny meczet lokalnej społeczności muzułmańskiej.

Зал в мечети Захир

Interesujące fakty o meczecie Zahir

Co roku obiekt ten staje się miejscem konkursu państwowego recytatorów Koranu, który przyciąga uwagę ogromnej liczby turystów. Za budynkiem meczetu Zahir znajduje się przedszkole dla dzieci, a także budynek sądu szariatu.

Obraz tego malezyjskiego meczetu można zobaczyć na srebrnych monetach Kazachstanu, wydanych 28 marca 2008 roku. Przy produkcji monet o wartości nominalnej 100 kazachstańskich tenge użyto czystego srebra próby 925. Weszli do serii zatytułowanej "Famous mosques of the world".

Cztery lata później w 2012 roku ta sama seria została zaktualizowana o złote monety przedstawiające meczet Zahir. Tym razem ich nominał wynosił 500 kazachstańskich tenge, a podczas produkcji wykorzystano złoto z 999. testu. Projekt monet został opracowany przez artystów Akhverdyan A. i Lutin V.

Jak dostać się do meczetu Zahir?

Aby zobaczyć ten architektoniczny i religijny zabytek, należy udać się na południowy zachód Alor Setar . Meczet Zahir znajduje się 500 m od centrum miasta i 100 m od brzegu rzeki Kedakh. Można tam dotrzeć pieszo lub taksówką. Jeśli pójdziesz z centrum miasta na południowy-zachód wzdłuż Lebuhraya Darul Aman (numer drogi 1), możesz być w jej budynku w 11 minut.

Najszybszym sposobem dotarcia do meczetu Zahir jest samochód lub taksówka. Przechodząc od centrum Alor Setar wzdłuż ulicy Jalan Istana Kuning lub Lebuhraya Darul Aman, możesz być u jej drzwi w 5 minut.