Który rok Nepal prywatnie uważany za duchowe centrum Azji Wschodniej. Z powodzeniem łączy cienkość tradycje kulturowe i popularna popularność wśród turystów. Ten kraj przyjmuje zarówno doświadczonych podróżników, jak i tych, którzy dopiero rozpoczęli swoje duchowe oświecenie. Wśród całej masy Nepalu na szczególną uwagę zasługuje Janakpur, w którym corocznie gromadzą się tysiące pielgrzymów.

Ogólne informacje o mieście

Historia narodzin Janakpur ma ponad tysiąc lat. Historycy twierdzą, że wzmianka o starożytnym mieście Mithila (i tak było wcześniej nazywane) można znaleźć nawet w Ramajanie. I jeśli ten fakt spowodował pewne zamieszanie, ponieważ wydaje się, że ta starożytna epopeja jest czczona przez Hindusów, to warto wyjaśnić, że Janakpur znajduje się zaledwie 20 km od granicy z Indiami. Ta okoliczność czyni go prawdziwym wydarzeniem na tle innych osiedli w Nepalu, ponieważ tutaj można zbadać fuzję i symbiozę dwóch, choć nieco podobnych, kultur.

Архитектура Джанакпура

Nowoczesne Janakpur jest centrum administracyjnym Dhanush County. Jest domem dla nieco ponad 90 tysięcy osób. Gospodarka miasta opiera się głównie na turystyce, w tym turystyce krajowej. Wynika to z faktu, że dziesiątki tysięcy pielgrzymów odwiedza Janakpur każdego roku. W szczególności ogromny napływ turystów towarzyszy festiwalowi Vivakha Namchi, który obchodzony jest pod koniec jesieni, oraz festiwalowi Ramnavami (w środku wiosny). Takie religijne znaczenie wiąże się z faktem, że według starożytnych legend sam Gautam Buddha mieszkał kiedyś w tej osadzie.

Zabytki Janakpur

Dziś miasto jest przyjazne i przyjazne dla swoich gości. Wąskie labirynty ulic mają szczególną atmosferę, inspirującą i inspirującą. Jednym z symboli Janakpur są wąsy, urocze małpy żyjące w świątyniach. Te ostatnie, nawiasem mówiąc, w mieście, jest ich około 20. Wśród głównych atrakcji Janakpur należy wyróżnić:

  1. Janaki Mandir. To jest świątynia w centralnej części miasta. Jego budowa przypada na rok 1911, a inicjatorem była hinduska królowa Vrishabhanu Kuvar. Tutaj można zobaczyć murti (posągi) Ramy i Sity, a także rzeźby starożytnego króla Indii i jego braci. Ponadto zagraniczni turyści są zawsze tutaj dozwoleni, co jest generalnie dość rzadkim zjawiskiem w hinduizmie.
  2. Джанаки Мандир
  3. Rama Mandir. W tej świątyni odbywają się ważne uroczystości ku czci narodzin Ramy. Znajduje się na brzegu świętego jeziora Dhanush Sagar, gdzie według legendy spadła część cebuli Śiwy.
  4. Rama Sita Vivah Mandara. To święte miejsce wykonane jest w formie pagody i oświetla ważne wydarzenie w świecie hinduizmu - ślubu Ramy i Sity. Na dziedzińcu można zobaczyć bóstwa murti ubrane w strój weselny.
  5. Мурти Рамы и Ситы
  6. Malowanie Mithili. W Janakpur udało się zachować i w pewien sposób ożywić tę starożytną sztukę dekoracyjną i użytkową. Możesz obejrzeć unikalne próbki Mithila w Centrum Rozwoju Kobiet, położonym na obrzeżach miasta. Ta starożytna sztuka, jej techniki, tradycje i symbole przekazywane są tu z pokolenia na pokolenie, a farby powstają wyłącznie z naturalnych materiałów - półszlachetnych kamieni i złota.
Живопись Митхила

Hotele i restauracje

Ocena hoteli w Janakpur według zachodnich standardów będzie zasadniczo błędna. Luksusowe hotele i luksusowe pokoje nie znajdują się tutaj. Ale jest to dopuszczalne warunki do życia, z podstawowymi pojęciami komfortu i po rozsądnej cenie, oferuje podróżującym liczba hoteli . W szczególności jest to Gautam Hotel, Hotel Sitasharan, Hotel Welcome. Od dłuższego czasu możesz pozostać w nepalskich rodzinach bezpośrednio, gdzie z pewnością nakarmią cię lunchem i zapoznają się z kulturą miejscowej ludności.

Hotel SitasharanНомер в Gautam HotelРесторан в Hotel Sitasharan

Restauracje w naszym zwykłym znaczeniu są również bardzo rzadkie. Większość tych obiektów znajduje się w hotelach. Ponadto można zapoznać się z lokalną żywnością i spróbować nepalskich fast foodów na kolorowych i zatłoczonych targach w mieście.

Кафе в ДжанакпуреЗавтрак в отелеУличный рынок

Jak dostać się do Janakpur?

Janakpur to miasto, w którym istnieje połączenie kolejowe. Prawdziwe z Kathmandu Nie dostaniesz się tu pociągiem, ale z Indii - całkiem. Ze stolicy regularnie kursują regularne autobusy. Podróż trwa około 9 godzin.