We wschodniej części Nepal to malownicze miasto Lukla. Jest to miejsce postoju dla alpinistów i podróżników, które są wysyłane na Mount Everest.

Informacje ogólne

Osada znajduje się na wysokości 2860 m npm w regionie Khumbu. To dość rozwinięte miasto z elektrycznością, sklepami, hotelami, restauracjami i rozrywką. Jego powierzchnia to 50,6 mkw. km, a liczba lokalnych mieszkańców sięga 975 453 osób.

Lukla to spokojne miasto, które uważa się za bramę do Himalajów. Aby rozpocząć wspinaczkę na jeden z wielu szczytów, musisz najpierw dostać się do tego miasta.

Вид на город

Pogoda w mieście

Lukle ma klimat umiarkowany. Średnie roczne opady wynoszą 1838 mm. W lecie jest pora deszczowa, więc często jeżdżą w dużych ilościach (499 mw lipcu), a zimy są prawie suche (7 mm w grudniu).

Średnia roczna temperatura wynosi + 10 ° C. Lipiec uznawany jest za najcieplejszy miesiąc, kolumna rtęci jest przechowywana w temperaturze + 15 ° C, a styczeń jest najzimniejszy - + 2,8 ° C

Najlepiej zwiedzać miasto jesienią i wiosną, kiedy zieleń jest wszędzie, a woda w rzekach wraca do normy. Aby jeździć na nartach, możesz przyjechać tu zimą, ale w porze deszczowej praktycznie nie ma nic do roboty w Lukli.

Природа

Co robić w wiosce?

Popularny wśród turystów w mieście aktywny odpoczynek . Tutaj możesz przyjrzeć się bliżej dzikiej Azji, odetchnąć jej nieopisanym powietrzem, wypełnionym zapachem przygody. Oto fani sportów ekstremalnych, którzy chcą:

 1. Wspinaj się najniebezpieczniejsze szczyty na świecie . Najpopularniejsze z nich to ośmiotysięczniki świata: Lhodze, Chomolungma, Cho-Oyu, Kala Patar itd. Możesz poczuć wpływ wysokości Himalajów na siebie i sprawdzić stabilność ciała.
 2. Skacz z bungee. Są na wysokości 100 mi więcej.
 3. Jeździć rowerem po górskich szlakach, zaprojektowanych na kilka dni. Transport i wyposażenie można wypożyczyć tutaj.
 4. Leć na paralotni i spoglądaj na Himalaje z wysokości.
 5. Rozmieść rafting Dudh Kosi. Pochodzi z jeziora Gokio i łączy się z Bkhot Kosi. Ta ekstremalna ścieżka trwa od kilku godzin do kilku dni, a wybierają ją tylko prawdziwi odważni.
 6. Рафтинг
 7. Zbadaj świątynie buddyjskie i klasztory. Na przykład Tengboche , który został założony w 1916 roku i ma bliskie związki z religią tybetańską. Tutaj wspinacze, którzy pragną zdobyć Everest, Lhotse i Ama Dablam otrzymują błogosławieństwo.
 8. Ступа
 9. Odwiedź lokalne wioski, w których turyści mogą wziąć udział w safari słoni. Możesz nie tylko zabrać ze sobą zdjęcie, ale także nakarmić te dobre zwierzęta.
 10. Катание
 11. Zanurz się w lokalnym smaku gór , zejdź do kanionów lub osiedlić się na jednym z wielu kempingów znajdujących się w park narodowy a nawet w dżungli.
 12. Leć z orłami , które są specjalnie wyszkolone i wyhodowane przez instruktorów. W tym czasie poczujesz się jak prawdziwy ptak, wolny od wszelkich obowiązków i niepokojów.
 13. Idź do Park Narodowy Sagarmatha . Słynie z tego, że jest najwyższą na naszej planecie, gdzie można cieszyć się dziewiczą przyrodą i malowniczymi krajobrazami gór. Tutaj żyją jelenie, nosorożce, tygrysy i inne ssaki.

Zdjęcia zrobione w Lukli uchwycą cię na tle malowniczych azjatyckich gór, dzikiej nietkniętej przyrody i pięknej architektury. Szczególnie niezwykłe ujęcia osiąga się o świcie i zmierzchu.

Gdzie się zatrzymać w wiosce?

Są tylko 3 hotel :

 1. Yeti Mountain Home - obiekt oferuje bibliotekę, internet, przechowalnia bagażu, pralnię, punkt informacji turystycznej i pokoje dla niepalących. W hotelu znajduje się restauracja i bar, w którym można skosztować tradycyjnych potraw i napojów.
 2. Khumbu Resort - tutaj zapewniony jest transfer z lotniska, internetu, są apartamenty i wspólny hol.
 3. Lama Lodge and Restaurant to mały hotel z minimalnym zestawem usług, w którym można spędzić noc i zjeść śniadanie.
Гостиница

Aby poznać lokalną kulturę i zwyczaje, wielu turystów woli zatrzymać się u Szerpów. Możesz osiedlić się w oddzielnym aneksie, w pokoju obok z właścicielami. Cena, z wyjątkiem nocy, często obejmuje posiłki i wycieczki .

Gdzie zjeść?

Lukle ma kilka kawiarni i restauracji, ale ceny są tam wysokie. Wielu podróżnych wybiera małe herbaciane domy Szerpów. W takich miejscach można dobrze zapisać, a jednocześnie spróbować najbardziej egzotyczne lokalne potrawy . Zasadniczo gotują smażone warzywa z ryżem, curry i zupę z soczewicy.

Najpopularniejsze placówki gastronomiczne to:

 • Everest Coffee Cafe - kawiarnia, w której można spróbować nepalskich potraw;
 • Restauracja Little Lukla - serwuje szybkie dania, gotowane według lokalnych przepisów;
 • Cafe de Basecamp - steak house, gdzie przygotowują kuchnię włoską i azjatycką.
Ресторан

Zakupy we wsi

W Lukle możesz kupić lokalne jedzenie, tradycyjne stroje, pamiątki, sprzęt do wspinaczki itp. Podróżni kupują tu niezbędne artykuły turystyczne, a po powrocie z górskiej wyprawy sprzedają je za pół ceny.

Jak dotrzeć do Lukli?

Miasto położone jest na dostatecznej wysokości, a autostrada do niego nie jest położona. Z miasta Jiri można dotrzeć pieszo. Podróż trwa do 7 dni, a droga jest bardzo interesująca i ekscytująca.

Wielu podróżników jest zainteresowanych tym, jak uzyskać dostęp Kathmandu w Lukli. Miasto ma lądowisko dla helikopterów i małe lotnisko uważany za jednego z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Ze stolicy do miasta można latać w 40 minut, ale loty odbywają się tylko przy dobrej pogodzie, która jest bardzo zmienna w górach.

Аэропорт

Pasażerowie mogą czekać na odloty przez kilka dni, a kiedy pogoda pozwala na start, mały samolot po prostu nie pomieści wszystkich. A lotnisko Lukla w Nepalu ma bardzo krótki pas startowy (450 m), który z jednej strony opiera się o skałę, az drugiej kończy się klifem.