Na granicy Nepal a Indie, w powiecie Rupandehi, u podnóża Himalajów, to osada Lumbini. Słynie z tego, że tutaj, w VI wpne, zgodnie z legendą narodził się założyciel buddyzmu Budda Gautama.

Warunki klimatyczne

Klimat w Lumbini jest wygodny na wakacje przez cały rok. Jednak podczas pory deszczowej, która trwa od lipca do września, pogoda nie jest odpowiednia do podróżowania: oprócz wysokiej wilgotności, stan powietrza ma również zły wpływ na zdrowie. Dlatego najlepiej przyjść tutaj wiosną lub jesienią.

Zabytki Lumbini

We wsi znajduje się kilka najciekawszych miejsc do odwiedzenia:

 1. Świątynia Maya-Devi otoczona jest malowniczym zagajnikiem. Przy wejściu znajduje się kamień, zainstalowany zgodnie z legendą w Lumbini w miejscu urodzenia Buddy.
 2. Храм Майя-Деви
 3. Puszka Pushkarini - znajduje się na południe od świątyni. Jeśli wierzysz w legendę, to w wodach tego świętego ciała wodnego matka kąpała się przed narodzinami księcia Gautama Siddhartha.
 4. Kolumna Ashoka to kolejny legendarny budynek, który został wzniesiony w pobliżu miejsca urodzenia Buddy. Wykonany jest z czerwonego piaskowca.
 5. Колонна Ашоки
 6. Budynek klasztoru Theravada z Mahamaya Vishva Shanti Buddha Vihara - wyróżnia się szczególną lekkością i elegancją. W pobliżu wejścia znajdują się ogromne kamienne kule. Ołtarz w głównej sali zwieńczony jest budową Szmaragdowego Buddy. Reszta terytorium klasztoru w Lumbini na wizyty jest zamknięta.
 7. Сцена рождения Будды в монастыре ВихараЛестница к монастырю Вихара
 8. Stupa lotosu w Lumbini, przedstawiona na zdjęciu, została zbudowana przez ojca Buddy, króla Suddhodana. Jego okrągła centralna część ozdobiona jest płatkami lotosu.
Ступа лотоса в Лумбини

Lumbini Hotele i restauracje

Dla turystów w Lumbini (Nepal) jest ich kilka hotele :

 1. Buddha Maya Garden wita cię serdecznie, zadowoli czystością i wygodą. Wszystkie pokoje wyposażone są w telewizję kablową, wentylatory sufitowe i klimatyzację. Na miejscu znajduje się centrum biznesowe. Dostępna jest także pralnia.
 2. Отель Buddha Maya Garden
 3. Hotel Peace Land oferuje cały kompleks usług hotelowych, otoczony jest pięknym ogrodem. W hotelu znajduje się restauracja, w której można delektować się chińskim, indyjskim, europejskim i Kuchnia nepalska .
 4. Отель Peace Land
 5. Hotel Lumbini Hokke to japoński hotel. Tutaj możesz wybrać pokój w stylu ryokan lub ze zwykłymi łóżkami europejskimi. W mini-restauracji w hotelu będziesz traktowany Japońskie potrawy .

Jak dojść do ugody?

Jeśli chcesz odwiedzić Lumbini, możesz dostać się do wioski autobusem, jadąc z dworca autobusowego Gongabu w Katmandu. Na drodze spędzisz około 12 godzin. Jeśli zdecydujesz się wybrać od Lumbini Pokhars zajmie to około 6 godzin. Aby uzyskać od Kathmandu w Lumbini możesz wziąć samolot, do którego dotrzesz do najbliższego miasta Bhairavu w 35 minut.

Po zlokalizowaniu Lumbini na mapie, możesz wypożyczyć samochód i zawieźć go do osady, spędzając około 8 godzin na drodze.

Поселение Лумбини на карте Непала