Kuchnia narodowa Z Japonii bez przesady można nazwać standardem zdrowej żywności. Wszystkie tradycyjne potrawy są pięknie udekorowane, w Japonii jest nawet powiedzenie: "Jedzenie, jak osoba, nie może pojawić się w przyzwoitym społeczeństwie nago".

Popularna żywność w Japonii - tradycje i zwyczaje

Najpopularniejszym jedzeniem w Japonii, z których dania stanowią podstawę tradycyjnej kuchni, jest ryż. Ze względu na charakter geograficzny kraju, który jest otoczony morzami i oceanami, potrawy z ryb i owoców morza są bardzo popularne. Oczywiście w Japonii je również mięso (na przykład głównym świątecznym daniem jest pieczony kurczak), ale warto zauważyć, że jest znacznie rzadszy i mniejszy niż, powiedzmy, Europa.

Kuchnia narodowa Japonii ma swoją własną tradycje i funkcje:

 • przygotowanie - zwyczajowo nie wystawia się produktów na głęboką obróbkę cieplną. Na przykład ryby tutaj są częściej marynowane, gotowane dla pary lub lekko smażone, ale często podawane i surowe;
 • kultura żywnościowa - w Japonii wielkie znaczenie przywiązuje się do rytuałów żywieniowych. Bardzo symboliczne jest użycie hasi (pałeczki). Łyżki są bardzo rzadko używane tutaj, a prośba o widelec i nóż w tradycyjnej japońskiej restauracji oznacza okazywanie braku szacunku dla tradycji w kraju, i po prostu te urządzenia mogą nie być dostępne;
 • zgłoszenia - projekt danie i ustawienie stołu w tym azjatyckim kraju również zwraca szczególną uwagę. Każde danie kuchni japońskiej można porównać do najpiękniejszej martwej natury - jasnych, soczystych i różnych kolorów.

TOP 10 narodowych potraw z Japonii

Ponieważ mówimy o najpopularniejszym jedzeniu, zobaczmy, co wolą mieszkańcy. 10 najlepszych narodowych potraw w Japonii wygląda następująco:

 1. Ramen - najczęstsze danie, które jest przygotowywane i spożywane przez prawie wszystkich rdzennych mieszkańców kraju. Skład potrawy jest bardzo prosty: mięso, a częściej też makaron rybny i makaron pszenny, który, nawiasem mówiąc, jest drugim najważniejszym daniem ryżowym w Japonii. Jako dodatki smakowe podczas gotowania rameny używają różnorodnych ziół lub korzeni - okazuje się bardzo smaczna i przydatna.
 2. Рамэн
 3. Sushi to jedna z głównych narodowych potraw Japonii, jej wizytówka. Na całym świecie tradycyjne japońskie jedzenie kojarzy się przede wszystkim z ziemią lub "sushi", jak nazywa się je w domu. Danie to mała kulka lub rolka ryżowa z różnymi nadzieniami: ryby, warzywa, jajka, algi), sos sojowy jest często używany jako środek wspomagający przyprawianie.
 4. Суши
 5. Tahan jest kolejnym daniem ryżowym popularnym w Japonii, które można porównać do znanego nam plov. Tahan gotuje się zarówno z mięsem (wieprzowina, kurczak), jak iz owocami morza (krewetki itp.).
 6. Тяхан
 7. Tempura to warzywa lub owoce morza smażone w cieście. Ponieważ przygotowanie tego dania nie zajmuje dużo czasu, często można je znaleźć w japońskim menu. Najczęściej do smażenia używa się krewetek, bambusa, papryki lub cebuli. Przed podaniem tempura podlewać sosem sojowym lub specjalnie przygotowaną mieszanką (cukier, rosół, wino itp.).
 8. Темпура
 9. Yakitori - małe kawałki kurczaka smażone na specjalnych szaszłykach. Danie często znajduje się na festiwalach i festiwalach w Japonii i odnosi się do jedzenia ulicznego.
 10. Якитори
 11. Onigiri - danie to coś w rodzaju sushi. Jest to także miska ryżowa z nadzieniem (ryba lub marynowana śliwka) owinięta w algi. W Japonii onigiri często określa się mianem żywności dla firm, ponieważ wygodnie jest zabrać ze sobą kulki i można je znaleźć w każdym sklepie.
 12. Онигири
 13. Yaki-imo to tradycyjna przekąska, czyli ziemniak pieczony na drewnie. Yaki-imo - być może najpopularniejsza żywność uliczna w Japonii, którą można kupić na festiwalach na specjalnych stoiskach lub wozach.
 14. Яки-имо
 15. Sukiyaki - danie mięsne ugotowane w meloniku. Do mięsa dodaje się warzywa, grzyby, cebulę i specjalny rodzaj makaronu - udon. Podawać potrawę w tym samym pojemniku, w którym była gotowana.
 16. Сукияки
 17. Zoni - zupa z mięsa i warzyw, podawana z ryżowym ciastem (mochi). Zonies często można znaleźć w noworocznym menu Japończyków.
 18. Дзони
 19. Fugu to egzotyczna i niebezpieczna ryba używana w japońskim jedzeniu od około 19 wieku. W każdej restauracji nie można znaleźć potraw Fugu: sama ryba jest bardzo droga, a do pracy z nią potrzebna jest specjalna licencja i doświadczenie, ponieważ jeśli technologia gotowania nie jest przestrzegana, danie może być śmiertelne (fugu jest bardzo trujące).
Фугу

Najbardziej niezwykłe jedzenie w Japonii

Na tradycyjnych potrawach kuchni narodowej w Japonii wiele powiedziało, ale ten kraj zaskoczy nawet wyrafinowanych smakoszy. Na naszej liście najbardziej niezwykłych potraw w Japonii znalazły się następujące potrawy:

 • Lody o smaku mięsa będą pasować, gdy nie będziesz mógł zdecydować, czego chcesz więcej w tej chwili. Smaki z tego smakołyku są różne: kurczak, wołowina, a nawet mięso końskie;
 • kandyzowana kałamarnica. Trudno jest wziąć to danie do zwykłych deserów, ale można je łatwo znaleźć na półkach w japońskich sklepach;
 • napój serowy. Wielu Japończyków nigdy w życiu nie jadło klasycznego sera. Ale ta mieszanka jest często używana do napełniania sałatek i innych potraw.

Japończycy nie unikali napojów: zwykle produkuje się tu colę o smaku jogurtu, ogórka, mięty i lemoniady z dodatkiem curry. Takie niezwykłe napoje z Japonii można sprowadzić do domu jako pamiątkę - niedrogą i zupełnie nieoficjalną.

Tradycyjne napoje z Japonii

Najpopularniejszym napojem bezalkoholowym w Japonii jest herbata. Mieszkańcy preferują zieleń. Cukier nie jest do niego dodawany - uważa się, że smak napoju jest tak zagubiony. Ceremonie z herbatą są integralną częścią japońskiej kultury i tylko mistrzowie, którzy otrzymali specjalne wykształcenie, trzymają je.

Чайная церемония

Japończyków nie można nazwać narodem pijącym, ale napoje z "stopniem" są tu produkowane i konsumowane. Sake jest uważany za tradycyjny napój alkoholowy w Japonii. Jest to wódka ryżowa, przygotowana według starej technologii (pasteryzacja i fermentacja). Sake ma wiele rodzajów: jest napój o smaku sosu sojowego, sera, owoców, a nawet grzybów. W Japonii nawet istnieje Muzeum Sake !! Innym popularnym napojem alkoholowym jest piwo, którego jakość i smak są znane koneserom. Przypominamy, że alkohol zgodnie z prawem Japonii może być kupowany tylko przez osoby, które ukończyły 20 lat.

СакеЯпонское пиво

Kuchnia japońska może być używana w nieskończoność, ale najlepszą radą jest spróbować odkryć nowe smaki.