W sercu Laos , nad brzegiem Mekongu, znajduje się miasto Luang Prabang, które było kiedyś stolicą królestwa. Jego wiek wynosi co najmniej 2 tysiące lat, co oczywiście miało wpływ na jej kulturalny i architektoniczny wygląd. Dlatego podróż przez Laos musi rozpocząć się od wizyty w jej starożytnej stolicy Laosu, która oficjalnie nazywa się teraz Luang Prabang.

Położenie geograficzne Luang Prabang

Wielu turystów wierzy w to Vientiane Przez stulecia była stolicą Laosu. Kiedy więc słyszą o Luang Prabang, zadają sobie pytanie, co to jest i gdzie jest. Ale w tamtych czasach, kiedy Laos był królestwem, to miasto było jego centrum administracyjnym i kulturalnym.

Aby zrozumieć, gdzie jest Luang Prabang, musisz dokładnie przestudiować mapę kraju. Znajduje się w sercu Laosu, 220 km od nowoczesnej stolicy - miasta Wientian. Obok niego biegnie największa rzeka w kraju - Mekong.

Луанг Прабанг на карте

Historia Luang Prabang

Pierwsza wzmianka o tym mieście pochodzi z 698 roku, kiedy to również nazwano Muang Sua. Luang Prabang ma długą i zawiłą historię związaną z konfliktami między królestwem Bai w Nanzhao i tajskimi arystokratami. W 1128-1169 miasto zostało zdobyte przez przywódcę Kham Khun Chuang. W okresie od 1185 do 1238 Luang Prabang stał się zależny od Khmerów, a następnie ponownie uwolniony od niego. Wraz z przybyciem Francuzów do kraju zaczął być uważany za rezydencję królewską.

W 1995 roku Luang Prabang został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do niedawna miasto było całkowicie zamknięte od reszty świata. Teraz, mimo że sytuacja się zmieniła, istnieją echa dawnego reżimu.

Старинное фото Луанг Прабанга

Zabytki

Ogromna liczba kulturalnych, religijnych i historycznych zabytków koncentruje się w mieście i jego cechach. Luang Prabang ma również naturalne atrakcje, które zasługują na uwagę turystów. Rytuał karmienia mnichów, który odbywa się w całkowitej ciszy, jest popularny wśród gości miejskich.

Ритуал кормления монахов в Луанг Прабанге

Poza Luang Prabang można zwiedzać wodospady Quang Si . Są piękną kaskadą, która tworzy naturalne baseny. Dopuszcza się tu kąpiel. Specjalnie na tę stronę wyposażone są szatnie, mały bazar i kawiarnia.

Водопад Куанг Си

Z Luang Prabang możesz również przejść do Jaskinie Paku który zawiera ogromną kolekcję postaci Buddy. Po drodze można podziwiać malowniczą przyrodę i robić niezapomniane zdjęcia.

I, oczywiście, wycieczki w Luang Prabang nie są kompletne bez odwiedzania buddyjskich klasztorów i stup. Jest ich kilkadziesiąt. Najpopularniejsze świątynie to:

Буддийские храмы в Луанг Прабанге

Dlatego turyści przybywający do Luang Prabang raczej nie będą się zastanawiać, co tu można zobaczyć. Zapoznanie się ze wszystkimi celami zajmie co najmniej trzy dni.

Transport w Luang Prabang

To miasto jest jednym z najbardziej popularnych celów turystycznych w całym Laosie. Jednocześnie ma mały obszar i zwartość. Wypożyczając rower lub rower, Luang Prabang, możesz jeździć w jednym dniu. Na wycieczki na zewnątrz lepiej skorzystać z usług taksówki, którą tutaj nazywa się puk.

Wynajem roweru lub roweru kosztuje około 1,4-14 USD, a przejazd tuk-tukiem jest kilka razy tańszy. Na przykład, do Luang Prabang z lotnisko , muszą zapłacić 4,8 USD.

Такси (тук-тук) в Луанг Прабанге

Zakupy w Luang Prabang

Miłośnicy zakupy raczej nie będą zadowoleni z podróży do tego starożytnego miasta. Nie ma dużych centrów handlowych. Na szczególną uwagę zasługują rynki, które działają w weekendy na głównych ulicach. W obszarze Luang Prabang o nazwie Sisavangwong działa nocny targ gdzie jest duży asortyment jedwabnych apaszek, pamiątek i monet.

Ночной рынок в Луанг Прабанге

Hotele w Luang Prabang

W tym centrum turystycznym otworzył luksusowe pięciogwiazdkowe hotele , tanie hotele i pensjonaty. Lepiej jest preferować hotele położone w centrum Luang Prabang, ponieważ w pobliżu znajdują się atrakcje, przytulne kawiarnie i miejsca odpocząć .

Następujące miejsca zasługują na największą popularność wśród turystów i wysokie oceny wśród profesjonalistów:

 • Mekong Riverview;
 • Rezydencja Luang Say;
 • Le Sen Boutique;
 • Sofitel Luang Prabang;
 • Dziedzictwo Burasari.

Na przykład Mekong Riverview Hotel Luang Prabang, który znajduje się poniżej, oferuje przestronne pokoje i bezpłatny parking. Koszt życia w pięciogwiazdkowym hotelu wynosi około 336 USD, a w trzygwiazdkowym tylko 47 USD.

Отель Mekong Riverview

Restauracje Luang Prabang

W dawnej stolicy Laosu trudno jest znaleźć instytucję, w której serwowane są europejskie dania typu fast food. Zamiast tego jest wiele miejsc, w których można skosztować mniej lub bardziej znanych europejskich potraw lub dań azjatyckich. Wiele z nich znajduje się nad brzegiem Mekongu, dzięki czemu pozwalają podziwiać fascynujące widoki narodowe potrawy z Laosu , musisz iść do takich restauracji w Luang Prabang, jak:

 • Błękitna Laguna;
 • L'Elephant;
 • Pałac Xiengthong;
 • Phou Savanh;
 • Kuchnia przy Mekongu.
Ресторан L'Elephant

Jeśli chodzi o ceny, gorące danie kosztuje około 1,2-3,6 USD, butelka piwa - 1,4 USD, kieliszek wina - 4,2 USD i napój owocowy - 1,2 USD. Tak więc wielkość średniej kontroli waha się od 8-15 $.

Rozrywka i rekreacja w Luang Prabang

Infrastruktura turystyczna w tym starożytnym mieście rozwija się całkiem dobrze. Istnieje wiele kawiarni, restauracji, sklepów, biur podróży, salonów piękności i punktów wymiany walut. W centrum Luang Prabang znajduje się największe centrum turystyczne w Laosie, gdzie dostępne są następujące usługi:

 • rezerwacja hotelu;
 • sprzedaż biletów autobusowych i lotniczych;
 • serwis informacyjny.

To centrum i wiele innych udogodnień sprawia, że ​​wypoczynek w Luang Prabang jest wygodny i bezpieczny dla turystów z całego świata. Dlatego możesz bezpiecznie spacerować wąskimi uliczkami, podziwiać architektoniczne i naturalne punkty orientacyjne .

Pomimo tego, że na mapie świata Luang Prabang znajduje się w pobliżu tajlandzkich miast, różni się od nich znacznie. Nie ma tu klubów nocnych, ale pogrążają się one w spokojnej atmosferze. To miasto jest idealne dla turystów, którzy chcą cieszyć się dziewiczą przyrodą, pięknem starożytnej architektury i charakterystycznej kultury Laosu.

Jak dostać się do Luang Prabang?

Aby zapoznać się z tą starożytną stolicą Laosu, musisz udać się do serca kraju. W tej części Laosu możesz dotrzeć do najbardziej zróżnicowanych transport . Na przykład z Wientianu można dostać się do Luang Prabang autobusem, którego trasa przebiega przez górską serpentynę. Odległość autobusu o długości 220 km pokonuje w ciągu 10-12 godzin. Opłata wynosi około 11 USD.

Podróżni, którzy nie wiedzą, jak polecieć do Luang Prabang, powinni skorzystać z usług Air France, Bangkok Airways, Lao Airlines lub Vietnam Airlines. Wylądują na lotnisku tej starożytnej stolicy.

Международный аэропорт Луанг Прабанга