Laos - niesamowity kraj, w którym podróżni są zawsze mile widziani z ciepłym uśmiechem. Komfortowo położony wśród gór, obszar ten zapewnia podróżnym spokój i nasycenie, nasycając każdą komórkę ciała krystalicznie czystym powietrzem. Buddyjskie świątynie pozwalają każdemu dotknąć świętości - kultury ludu laotańskiego. I warto rozpocząć swoją wyprawę badawczą ze stolicy Laosu w Vientiane.

Informacje ogólne

W oczach rosyjskiego turysty Wientian wydaje się być bardzo skromnym miastem, liczącym zaledwie 790 tysięcy mieszkańców. Ale dla Laosu jest to największe centrum gospodarcze. Główną walutą w Vientiane, a także w całym kraju, jest Lao kip. Klimat jest tropikalny: od maja do września jest tu gorąco i wilgotno, przez resztę czasu jest sucho, ale wciąż jest gorąco. Średnia temperatura wynosi + 26 ° C

Vientiane znajduje się na zachodzie kraju. W pobliżu znajduje się Mekong - rzeka , na której stoi stolica Laosu. Tak więc zbiornik w niewidoczny sposób oddziela dwa stany - granica z Tajlandią przebiega przez jej wody.

Набережная

Pierwsza wzmianka o Vientiane pochodzi z X wieku. Uważa się jednak, że miasto, jakie znamy dzisiaj, zostało założone w 1560 r., A już w 1563 r. Stało się centrum Lansang. Przechodząc przez trudną historię kraju, warto zauważyć, że stolica Królestwa Laosu, Vientiane, stała się w 1949 r., Aw 1975 r. Kierował strukturą administracyjną Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Przeważająca większość turystów mówi ciepło o podróży do tego miasta. Scharakteryzowany jest jako zaskakująco cicha i spokojna stolica, której mieszkańcy nie znają zgiełku. W Vientiane nie ma czasu na zastanawianie się "Co zobaczyć?", A zdjęcie na głównych ulicach miasta ma pewien orientalny smak.

Городской пейзаж

Główne atrakcje stolicy

Wientian, mimo swojego administracyjnego znaczenia, nie jest w centrum wszystkich główne atrakcje Laosu przynosząc pierwszeństwo Luang Prabangu . Warto jednak zauważyć, że nie powoduje to pewnych błędów. Rzeczywiście, w Vientiane jest także wiele ciekawych miejsc, które z pewnością warte są odwiedzenia turysty. Wśród głównych atrakcji stolicy są więc:

 1. Park Buddy , perła Wientianu. Znajduje się 24 km od granic miasta, ale łatwo się tam dostać. Ten punkt orientacyjny to zbiór złożonych betonowych rzeźb, personifikujących postaci religijne. Wzdłuż parku znajduje się ogromny posąg leżącego Buddy, a wokół niego w masie znajduje się ponad 200 różnych obiektów o podobnej tematyce.
 2. Будда-парк
 3. Wat Sisaket . Najstarsza świątynia w całym Laosie. Jego architektura śledzi tradycję syjamską, która prawdopodobnie uratowała klasztor przed zniszczeniem podczas wojny Siam-Lao. W świątyni znajduje się ponad 7 tysięcy posągów Buddy, a ściany zdobią freski ilustrujące epizody na tematy religijne.
 4. Ват Сисакет
 5. Łuk Triumfalny Patusay i Lansang Avenue . Niektórzy turyści nazywają ten punkt orientacyjny Pól Elizejskich w Elysees. Być może w pewnym sensie mają rację, ponieważ wpływ Francuzów jest oczywisty - Łuk Triumfalny w Patusay ma pewne podobieństwa ze słynnym łukiem w Paryżu, z wyjątkiem niektórych elementów architektonicznych. Pomnik ten został wzniesiony w 1968 roku na cześć bojowników, którzy polegli w walce o niepodległość Laosu. Lansang Avenue, która w jakiś sposób stara się przypomnieć turystyczne europejskie place, prowadzi do tego. W końcu wyciągnął na 1600 m.
 6. Триумфальная арка Патусай
 7. Wat Simayang , miejsce szczęścia w Vientiane. W ten sposób miejscowi scharakteryzowali tę starożytną świątynię. Uważa się, że jego wizyta przyniesie szczęście cierpienia i szczęścia i obdarzy kobiety z dzieckiem. Klasztor został wzniesiony w 1563 roku na miejscu zniszczonego sanktuarium Khmerów, którego pozostałości wciąż można zobaczyć na terenie Wat Simayang. Świątynia pełna jest posążków Buddy, a główny artefakt jest uważany za pozłacany filar miasta, który jest powiązany z jedną z legend klasztoru.
 8. Ват Симыанг
 9. Rezydencja Pha, że ​​Luang . Bez przesady miejsce to można nazwać głównym narodowym symbolem Laosu, ponieważ jego wizerunek jest obecny na godle państwowym. W swej istocie Pha That Luang to duża stupa i kompleks podobnych mniejszych struktur. Pomnik podzielony jest na trzy poziomy, które są poświęcone różnym etapom buddyzmu. Budowa świątyni sięga XVI wieku.
 10. Пха Тхат Луанг
 11. Wat Ho Pha Kaew . Świątynia ta znana jest z tego, że kiedyś istniała posąg Szmaragdowego Buddy. Dziś w budynku mieści się Muzeum Buddy, które posiada dokładną kopię tej relikwii. Świątynia znajduje się w bardzo malowniczym miejscu - otoczona jest ogrodem w stylu francuskim, a wielu turystów przybywa tu tylko ze względu na spokój i harmonię.
Ват Хо Пха Кео

Hotele i restauracje

W Vientiane ogromna ilość hotele na każdy gust i portfel. Konwencjonalnie miasto można podzielić na kilka obszarów, w zależności od celu podróży i możliwości budżetu, aby znaleźć najbardziej komfortowe mieszkanie:

 • W sąsiedztwie konsulatu tajskiego, takie hotele jak Douangpraseuth Hotel, Lao Golden Hotel, La Ong Dao Hotel i pięciogwiazdkowe Muong Thanh Luxury Vientiane są najlepszymi opcjami.
 • W obszarze Riverside, który znajduje się wzdłuż nabrzeża Mekong, zwróć uwagę na hotel Nalinthone, hotel Vansana Riverside, hotel Beau Rivage.
 • Nalinthone HotelVansana Riverside Hotel
 • W turystycznym centrum Vientiane, obok Nocny targ , doskonałe opcje do rozliczenia będą takie hotele jak Salana Boutique Hotel, Le Luxe Boutique Hotel, Dhavara Boutique Hotel.
 • Salana Boutique Hotel
 • Kolejny obszar turystyczny, w pobliżu stupy Ta matka , ma niezwykłą wygodę i spokój, i możesz sprawdzić tutaj w Ibis Vientiane Nam Phu, Phonepaseuth Guesthouse, Mali Namphu Hotel.
ibis Vientiane Nam Phu

Nie ma też problemów z restauracjami w Vientiane. Tutaj możesz znaleźć miejsca serwujące dania różnych kuchni. Wzdłuż nabrzeża znajduje się cały szereg przytulnych kawiarenek, ale ceny są znacznie wyższe niż zwykle. Małe restauracje sprzedające tradycyjne tajskie i tajskie Jedzenie Lao w bardzo rozsądnych cenach. Wśród miejsc warto zwrócić uwagę na Le Silapa, restaurację La Signature, L'Adresse. Tradycyjne potrawy z Laosu serwowane są w lokalach Kong View i Khop Chai Deu.

La Signature RestaurantL'AdresseLe Silapa

Zakupy w Vientiane

Najbardziej znany i największy z nich jest Talao Sao który jest dwupiętrowym budynkiem z licznymi sklepami i licznikami. Pracuje od 7:00 do 16:00. Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty wykonane z laotańskiego jedwabiu i bawełny. Oprócz tego biżuteria z półszlachetnymi kamieniami miejscowych rzemieślników przyciąga uwagę. Nocny targ Mekong znajduje się na skarpie rzeki i jest otwarty od 17:00 do 23:00. Istnieje ogromna ilość różnorodnych produktów, ale najlepiej jest zwracać uwagę na pamiątki.

Ночной рынок

Jak dostać się do stolicy?

4 km od Vientiane znajduje międzynarodowe lotnisko Wattay Nie ma lotów bezpośrednio z Rosji, więc będziesz musiał latać z transferami. Bez żadnych trudności możesz dostać się z lotniska w Wientian do Luang Prabang lub do innych większych miast w Laosie.

Istnieje jednak bardziej ekonomiczna opcja podróżowania do stolicy. Większość turystów przybywa do tajlandzkiego miasta Udon Thani, a stamtąd do Wientianu można dojechać autobusem lub taksówką, podróż trwa nie dłużej niż 1,5 godziny.