Jeden z najważniejszych religijnych i narodowych zabytków tego kraju - Świątynia Pha That Luang (Pha That Luang), która jest symbolem jedności Laos i buddyzm. Pełna nazwa tego budynku brzmi jak Pha Jedy Lokayulamani, co oznacza "Światowa Szlachetna Święta Stupa". Kompleks religijny ma bogatą historię i wiele reliktów, a wizerunek That Luang jest nawet obecny na herbie narodowym Laosu, co po raz kolejny podkreśla jego znaczenie dla Laosu.

Lokalizacja:

Rezydencja i Świątynia Luang są niedaleko Vientiane Stolica Laosu.

Вид на Ступу, памятник и парк

Historia stworzenia

Że Luang został zbudowany w 1566 roku na podstawie dekretu króla Setthathiratha na miejscu klasztoru Khmer, który istniał tutaj. Po 4 latach Stupa została otoczona czterema świątyniami w rogach. Do dziś zachowały się tylko dwie z nich - Wat That Luang Neua, stojąca po północnej stronie i Wat That Luang Tai - od południa. Kompleks architektoniczny był również chroniony ogrodzeniem. Po kilku wojnach w XVIII-XIX wieku Luang został splądrowany i porzucony.

Na przełomie XIX i XX wieku rozpoczęła się pierwsza odbudowa kompleksu, ale nie można było odtworzyć wyglądu zewnętrznego. Postanowiono przeprowadzić drugą renowację, która została przeprowadzona we wszystkich buddyjskich tradycjach i zakończona w 1935 roku. W 1995 roku, na cześć 20-lecia Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Stupa została złocona, a teraz błyszczy i zadziwia jej pięknem. W dzisiejszych czasach Luang służy jako rezydencja buddyjskiego patriarchy Laosu, ale każdy może wejść na dziedziniec.

Аллеи около Тхат Луанга

Co widzisz w Thoat Luang?

Kompleks Świątyni That Luang znajduje się w parku otoczonym przez kilka pięknych budowli, budynków sakralnych, zabytków, alejek i miejsc modlitwy i samotności. Jest tu kilka interesujących i ważnych obiektów:

 1. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy przy wejściu do kompleksu, jest posąg króla Setthathiratha , którego dekretem została zbudowana konstrukcja. Jest to bardzo szanowana postać w Laosie, założycielce Vientiane i Złotej Stupie, gorącym obrońcy jego kraju. Laotańczycy, odwiedzając That Luang, najpierw podchodzą do posągu króla, by opuścić u stóp ofiar i aromatyczne kije.
 2. Статуя короля у входа
 3. Że Luang jest strukturą trójwarstwową, każda warstwa poświęcona jest poszczególnym aspektom buddyzmu. Na ostatniej kondygnacji znajduje się Wielka (Wielka, Złota) Stupa , która nadała nazwę całemu kompleksowi. Jego wysokość wynosi 45 m. Jeśli przyjrzysz się Wielkiej Stupie, zobaczysz, że jest ona wykonana w kształcie piramidy ze strzałką, jakby odlana na niebie, a jej podstawa przypomina kwiat lotosu.
 4. Великая Ступа
 5. W południowej części parku można odwiedzić świątynię Wat That Luang Tai . Najbardziej niezapomniany jest posąg Buddy leżący na otwartym powietrzu. W tej strukturze interesujące jest również spojrzenie na architekturę Laosu, malowanie sufitu w jednym z pawilonów, informowanie zwiedzających o epizodach z życia Buddy i buddyjskich przykazań.
 6. Статуя лежащего БуддыРоспись потолков в Wat That Luang Tai
 7. W świątyni Wat That Luang Tai są bardzo interesujące rzeczy, na przykład rzeźbione drewniane koryto w postaci smoka w uroczystym pawilonie. Jest używany podczas lokalnego Nowego Roku, zwanego Bun Pimai Lao. Woda wlewa się do rynny, której powstałe strugi są myte przez posąg Buddy.
 8. Храм Wat That Luang Tai
 9. Na ulicy znajduje się makieta tradycyjnej długiej łodzi laotańskiej z głową smoka z przodu.
 10. Лодка с головой дракона на территории комплекса
 11. Od strony północnej znajduje się świątynia Wat That Luang Neua , która służy jako rezydencja laotańskiego buddyjskiego patriarchy. Budynek wygląda bardzo surowo, a jednocześnie uroczyście, prowadzi go kamienna klatka schodowa. Zawsze jest kilku gości. Wiele przedmiotów rytualnych jest eksponowanych, w sali znajdują się obrazy o tematyce buddyjskiej.
Храм Wat That Luang Neua

Wydarzenia

Co roku, na cześć Świątyni That Luang odbywa się Święto Wielkiej Stupy, które trwa 3 dni i przypada na pełnię księżyca dwunastego miesiąca księżycowego w listopadzie.

Około Thath Luang nadal trwają wykopaliska archeologiczne. Wszystkie znalezione posągi i inne artefakty umieszczone są w zamkniętej galerii wzdłuż obwodu Wielkiej Stupy. Ponadto na placu przed kompleksem świątyni często odbywają się uroczystości, uroczystości i zawody lekkoatletów.

Na pamiątkę zwiedzania tego kompleksu świątynnego na małym rynku w pobliżu można kupić pamiątki i figurki Buddy i Złotą Stupę.

Мероприятия на площади у Тхат Луанг

Jak się tam dostać?

Aby odwiedzić Thoat Luang w Vientiane łatwiej i wygodniej dojechać taksówką lub mototaxi do miejsca przeznaczenia. Warto w Laosie niedrogo. Możesz także pojechać autobusem, rowerem lub iść pieszo. Stupa znajduje się około 4 km na północ od centrum Vientiane.

Входные ворота в комплекс Тхат Луанг