Bogactwo każdego narodu nie jest poziomem PKB, ale przede wszystkim jego dziedzictwem kulturowym. Laos - Kraj jest raczej biedny, szczególnie w porównaniu z najbliższym sąsiadem, Tajlandią. Jednak w części starożytnych świątyń i starożytnych artefaktów wszystko jest w porządku. Jeśli planujesz wycieczkę do Laosu, zwróć uwagę na informacje o jej atrakcjach: oferujemy Ci ich opis i zdjęcie.

Świątynie Laosu

W Laosie od niepamiętnych czasów wyznał buddyzm. To najbardziej bezpośrednio wpłynęło na kulturę ludności i dziedzictwo historyczne kraju. Istnieje ogromna liczba świątyń i miejsc kultu religijnego, z których większość jest spowita mitami i legendami. Wśród tej masy warto podkreślić:

 1. Wat Sisaket. Świątynia jest najstarsza w całym kraju. Dzięki elementom charakterystycznym dla architektury syjamskiej w swoim czasie przeżył wojnę Siam-Lao, nie ponosząc przy tym znacznych szkód. Znajduje się w Vientiane , stolicy Laosu, i słynie z ogromnej liczby (ponad 7 tysięcy) różnych posągów Buddy, znajdujących się na jej terytorium.
 2. Ват Сисакет
 3. Wat Siengthon. Najstarszy kompleks świątynny w Luang Prabang . Jest to przykład kanonicznej architektury Laosu: klasztor jest wykonany w odcieniach bieli i złota, różne ozdoby zdobią ściany, a wielopoziomowy dach wieńczy budynek. Jest również znany jako Świątynia Złotego Miasta, a jego budowa sięga 1560 roku.
 4. Ват Сиенгтхон
 5. Wat Phu. Są to ruiny starożytnego kompleksu świątynnego Khmerów, który znajduje się u podnóża góry Phu Kao, w pobliżu miasta Champasak. Wat Phu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2001 roku. Jego budowa sięga VI wieku, a kiedyś stała się centrum buddyzmu Thevarada. Główną pozostałością kompleksu jest odcisk śladu Buddy na jednym z kamieni obok sanktuarium.
Ват Пху

Oprócz świątyń w Laosie znajduje się wiele innych budynków o charakterze religijnym, na które turysta będzie zainteresowany. Wśród nich:

 1. Park Buddy w Vientiane. Jest to stosunkowo niewielki obszar, na którego powierzchni wznosi się ponad 200 posągów o tematyce religijnej. Central to ogromna rzeźba w formie leżącego Buddy, rozciągająca się wzdłuż całego parku.
 2. Будда-парк во Вьентьяне
 3. Pha That Luang. Oprócz znaczenia religijnego, nosi w sobie symbol tożsamości narodowej, w końcu ogromna złota stupa z Pha That Luang jest przedstawiona na godle kraju. Dziś jest to kompleks religijny, przyciągający uwagę większości turystów.
 4. Пха Тхат Луанг
 5. Ta Tama. Ta struktura jest również znana jako Czarna Stupa. Kiedy całe to złoto oderwało zdobywców podczas wojny z Siam. Od tego czasu stupa pokryta jest mchem i poczerniała, a lokalni mieszkańcy łączą się z nią kilkoma legendami.
 6. Тхат Дам
 7. Jaskinie Paku. Ten punkt orientacyjny znajduje się 25 km na północ od Luang Prabang, u wybrzeży Rzeka Mekong . W rzeczywistości jest to cały kompleks płaskorzeźb i rzeźb przedstawiających Buddę w wielu jego inkarnacjach.
Пещеры Паку

Zabytki Laosu o niereligijnym charakterze

Pomimo tak dużej ilości świątyń i klasztorów, w Laosie jest coś do zobaczenia, nawet odejście od tematu buddyzmu. Jednak liczba takich atrakcji wyraźnie traci liczbę obiektów opisanych w poprzednim rozdziale. Tak więc wśród interesujących miejsc w Laosie należy wymienić:

 1. Łuk triumfalny Patusay. Pomnik został wzniesiony w 1968 roku jako hołd pamięci poległych w wojnie o niepodległość Laosu z Francji. Na dachu pomnika znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama miasta.
 2. Триумфальная арка Патусай
 3. Royal Palace Ho Kham , dawna rezydencja królów w Luang Prabang. W tym kompleksie. Tutaj można zobaczyć artykuły gospodarstwa domowego i meble, portrety pary królewskiej, zbiór prezentów. Częścią kompleksu muzealnego jest świątynia, w której mieści się królewski tron ​​i kopia posągu Buddy Prabanga.
 4. Dolina dzbanów. Jest to równina położona 15 km od Miasto Phonsavan . Ten punkt orientacyjny jest uważany za jedną z nierozwiązanych tajemnic starożytności, ponieważ ogromne kamienne statki są rozproszone po całym terytorium. Jest ich około 300, a waga niektórych egzemplarzy sięga 6 ton! Najstarsze ze słoików mają ponad 2000 lat.
 5. Долина кувшинов
 6. Szlak Ho Chi Minha. Jest to skansen, którego głównym tematem jest wojna w Wietnamie. W pewnym momencie istniał tu wojskowy punkt strategicznego wsparcia, a dziś jego terytorium jest zaśmiecone resztkami sprzętu wojskowego naziemnego i powietrznego.

Atrakcje przyrodnicze w Laosie

Laos może pochwalić się nie tylko kulturalnymi pamiątkami stworzonymi przez człowieka, ale także zaskoczy Cię swoją naturą. Komfortowo położony w górach, kraj ten ma wiele niespodzianek dla swoich gości. Wśród cudów natury w Laosie warto przyjrzeć się:

 1. Rzeka Mekong. Jest głównym rezerwuarem Laosu i tworzy granicę państwową z Tajlandią i Myanmar . Dzisiaj ryż rośnie w jego wyciekach, a rzeka ma perspektywy w dziedzinie energii wodnej.
 2. Меконг
 3. Plateau Bolaven. Jest to górzysty teren, który oddziela dolinę rzeki Mekong od grzbietów annamitowych w pobliżu granicy z Wietnamem. Płaskowyż jest pełen surowych rzek, które tworzą ponad sto malowniczych wodospady . Wśród nich wodospad Fang, przedstawiający dwa gwałtowne strumienie wody, spadające z wysokości 130 m.
 4. Плато БолавенВодопад Фан
 5. Lake Nam Ngum. Położony w pobliżu miasta Ban Keun i jest głównym źródłem wydobycia soli. Ponadto liczne rejsy statkiem są wysyłane z jeziora, którego celem jest zapoznanie się wycieczka z naturą Laosu.
 6. Si Fang Don. Archipelag znany jako Cztery Tysiące Wysp. Na granicy z Kambodża Mekong rozpada się na kilka rękawów, wśród nich pojawiła się ogromna liczba małych wysp. Najwięksi nawet mają osady. Ale główną atrakcją tych miejsc jest malownicza przyroda.
 7. Си Фанг Дон
 8. Jaskinie Laosu. W pobliżu miasto Vang Vieng istnieje ponad 70 jaskiń. Jednak tylko nieliczni są dostępni dla podróżnych i nie wszyscy są odpowiednio przygotowani na wizyty turystyczne. Tutaj, wśród majestatycznych i masywnych stalaktytów i stalagmitów, można znaleźć podziemne świątynie i różne posągi.
Пещеры Ванг-Вьенга

Nie należy mylić się z faktem, że powyższa lista jest ograniczona do liczby znaczących miejsc w Laosie. Daleko od tego. W tym kraju istnieje około 17 różnych rezerwatów z rezerwami, wśród których parki takie jak Namha , Dong Xieng Thong i Dong Hyss. Wśród atrakcji stworzonych przez człowieka w Laosie jest coś, co można zobaczyć na własną rękę, nawet w krótkim czasie, w ciągu 3 dni. Większość atrakcji turystycznych koncentruje się w dużych miastach, podobnie jak w Wientian lub Luang Prabang .