Kraje Azji Południowo-Wschodniej wyróżniają się gościnnością i pacyfikacją. Ale w przeciwieństwie do wysoko rozwiniętych Singapur w innych krajach nie wszystkie aspekty życia wyglądają na nowoczesne i wygodne. W Laosie turystyka rozwija się stosunkowo niedawno, ale władze tego kraju starają się, aby pobyt podróżnych był bardziej komfortowy i bezpieczny. Nasz artykuł pomoże Ci zrozumieć problem transportu Laos .

Informacje ogólne

Transport Laosu jest słabo rozwinięty w porównaniu z sąsiadami granicznymi. Główne powody tego są dwa:

  • krajobraz górski;
  • konsekwencje niedawnej wojny.

Większość mieszkańców Laosu i turystów korzysta z usług autobusów, minibusów, klasycznych tuk-tukami i lokalnego środka transportu - sontau (ciężarówki z dwoma ławkami z tyłu).

Ogólna rekomendacja dla wszystkich turystów: cena podróży wynajętym transportem powinna być negocjowana przed wyjazdem z miejsca. Nie ma ogólnej ceny za usługi taksówkowe lub tuk-tuk. Nawet jeśli poruszasz się w tym samym mieście, cena może być bardzo różna. W stolicy Laosu Vientiane postój taksówek znajduje się w pobliżu Lotnisko Wattai , Poranny rynek i Most przyjaźni .

Nie ma policji drogowej w Laosie, ale nie zapomnij przestrzegać zasad ruchu drogowego.

Transport kolejowy

Teren nie pozwala na aktywny rozwój transportu kolejowego i zajmowanie czołowych pozycji w transporcie pasażerów i ładunków. W Laosie odcinek toru kolejowego jest bardzo krótki, a turyści go nie używają.

Od 2007 roku wyłonił się oddział łączący Laos i Tajlandię poprzez most Przyjaźni Taj-Lao. Rząd planuje przedłużyć go o 12 km do Vientiane. Nie ma wspólnej sieci kolejowej dla Laosu z innymi sąsiednimi państwami. Obecnie trwają prace nad połączeniem linii granicznych Laosu - Wietnamu i Laosu - Chin.

Единственная жд станция

Drogi

Łączna długość autostrad w Laosie wynosi 39,5 tys. Km, z czego obejmuje tylko 5,4 tys. Km. Zasadniczo jest to główna autostrada łącząca Laos z sąsiednimi państwami. Ruch transportu drogowego w Laosie jest prawostronny.

Sieć autostrad Laos łączy się z Tajlandią poprzez pierwsze i drugie mosty przyjaźni tajsko-laotańskiej. Od 2009 r. Trwa budowa trzeciego mostu, a także w porywających planach rządów obu krajów budowy czwartego mostu, od 2008 r. Istnieje wspólna autostrada z chińskim Kunming. Również od Savannakhet do granicy wietnamskiej otworzył się nowy kierunek, znacznie skracając czas podróży na skrzyżowaniu Laosu.

Transport samochodowy

Niedawno usługa autobusowa stała się lepsza, trasy zostały wprowadzone więcej, flota jest aktualizowana, awarie techniczne zdarzają się coraz mniej. Trasy autobusowe kursują zarówno w miastach, jak i między regionami.

Sontau jest używany do krótkich podróży między wioskami, głównie w północnej części Laosu. Ten rodzaj transportu porusza się głównie po drogach gruntowych.

Wynajmij samochód w Laosie istnieje, ale jest słabo rozwinięty. Ze względu na niską jakość dróg, wynajęcie godzinowe i ubezpieczenie samochodowe są zbyt duże, aby regularnie i codziennie korzystać z samochodu. W Vientiane turyści łatwiej złapać taksówkę, ale w innych miastach ze względu na ich niewielkie rozmiary nie jest to możliwe. W każdym razie dużo łatwiej jest wypożyczyć rower, rower lub usiąść w tuk-tuku. Ten ostatni jest głównym pojazdem kołowym w Laosie.

Автотранспорт

Transport wodny

Strona główna Rzeka Laos - Mekong, większość rzek w kraju należy do basenu głównej arterii. Według szacunków z 2012 r. Łączna długość dróg wodnych w Laosie wynosi 4,6 tys. Km.

Od listopada do marca podróżowanie po wodzie staje się głównym sposobem podróżowania dla wielu turystów, którzy chcą ograniczyć kontakt z zakurzonymi drogami. Możesz zaoferować łodzie, małe promy, łodzie motorowe. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę poziom wody w rzece. W okresie suszy zdarzają się sytuacje, w których transport wodny tymczasowo przestaje działać.

Водный транспорт

Lotnictwo

Ubóstwo Laosu nie wpłynęło na rozwój lotnictwa. Do chwili obecnej w kraju funkcjonuje 52 funkcjonujące porty lotnicze. Ale tylko 9 z nich ma asfaltowane pasy startowe. Na międzynarodowym lotnisku Wattai długość pasów wynosi ponad 2438 m.

Główne lotniska w Laosie znajdują się w miastach Vientiane, Luang Prabang i Pascal. W kraju jest dużo lotów, ale cena biletu jest wystarczająco wysoka, nie każdy turysta może pozwolić sobie na taki luksus. Powód jest prosty: w Laosie jest tylko jeden przewoźnik-monopolista - narodowe linie lotnicze Lao Airlines.

Авиация

Wybierając się na wycieczkę do Laosu, nie zapomnij zabrać ze sobą wody pitnej i jedzenia: drogie jest bardzo drogo. Konieczne jest również zarezerwowanie na cierpliwość, nie ma dużych prędkości na lokalnych drogach gruntowych i serpentynach.