W przeciwieństwie do sąsiednich Bali Wyspa Lombok to ciche i spokojne miejsce. Nadal nie ma tutaj tłumów turystów - być może dlatego, że infrastruktura pozostawia wiele do życzenia. Ale tak czy inaczej, często przychodzą tu koneserzy wszystkiego, co niezwykłe, takie jak unikalna natura wyspy Lombok.

Informacje geograficzne

Lombok odnosi się do Archipelagu Malajskiego, a raczej do Małej Sundy wyspy . Podobnie jak jej sąsiedzi, Bali i Sumbawa , wyspa Lombok jest terytorium Indonezja . Ma:

 • owalny kształt;
 • powierzchnia 5435 metrów kwadratowych. km;
 • maksymalna wysokość to 3726 m.

Wyspa Lombok na mapie Indonezji znajduje się w centralnej części kraju. Od północy jest obmywany przez Ocean Spokojny (Morze Balijskie), od południa - przez Ocean Indyjski. Niedaleko Lombok, na północno-wschodnim wybrzeżu, znajdują się Wyspy Gili (Gili) Są to trzy malutkie wyspy - Eyre, Menu i Trawangan - popularne wśród fanów nurkowanie .

Остров Ломбок на карте Индонезии

Klimat i przyroda

Warunki klimatyczne różnią się w zależności od regionu. W grudniu i lutym spadają maksymalne opady, średnia roczna wynosi 1600 mm. Ogólnie rzecz biorąc, klimat tutaj szacowany jest jako monsun równikowy. Ale temperatura lekko się zmienia i wynosi średnio + 26 ° C

Ulga na wyspie jest dość skomplikowana - gwałtownie wznosi się z południa na północ, gdzie wznosi się wysoki wulkan. Interesujące jest również to, że w zachodniej części wyspy znajduje się linia Wallace - warunkowa granica między florą i fauną Azji i Australia . Dzięki temu na Lombok można zobaczyć rośliny i zwierzęta charakterystyczne dla australijskiej przyrody.

Природа острова

Populacja

Na wyspie mieszka ponad 3 miliony ludzi. Są to ludzie Sasaki (80%), Balijczycy (10%), Jawajczycy i Chińczycy. Zdecydowana większość społeczeństwa wyznaje Islam, dlatego na terenie Lombok zbudowano około 1000 meczetów.

Największym miastem, stolicą wyspy jest Mataram. Jest również uważany za centrum administracyjne całej prowincji zachodnich Małych Wysp Sundajskich lub Nusa Tenggara Barat, do której należy Lombok. Terytorium samej wyspy jest podzielone na 4 kaupatena - dzielnice: zachodnia, środkowa, wschodnia i północna. W tym samym czasie na południu i wschodzie wyspy są gęsto zaludnione. Najbardziej turystyczne są miasta Kuta (nie mylić z balijskim miastem o tej samej nazwie ośrodek wypoczynkowy ) i Senjiji .

Город Матарам

Lombok - co zobaczyć?

Do głównej zabytki Wyspy Lombok w Indonezji powinny obejmować:

 1. Wulkan Rinjani - trzeci najwyższy punkt kraju. W jego kraterze jest piękne jezioro z niebieskimi wodami, Segara Anak. Ten obszar od 1997 roku jest park narodowy .
 2. Park Narmada - duży kompleks krajobrazowo-architektoniczny z parkiem wodnym.
 3. Zachowanie żółwi na wyspach Gili.
 4. Mayura Water Palace.
 5. Hinduski świątynie Pura Meru i Pura Kalasa.
Озеро в кратере вулкана Ринджани

Odpoczywaj na wyspie

Przyjeżdżając na Lombok, nie musisz zmagać się z tym, co tu robić. Chociaż wyspa nie jest najbardziej turystyczną, podróżnym oferuje się dość szeroką ofertę rozrywkową:

 1. Wakacje na plaży na plażach na wyspie Lombok. Najpopularniejsze w Lombok są plaże Senjiji i Kuta. Obszar ten jest uważany za najbardziej rozwinięty pod względem turystyki: wszystkie kawiarnie, sklepy, rozrywki wyspy są tutaj skoncentrowane. Na północ od Sengiji jest kilka dobrych zacisznych zatok. Wśród innych dobrych plaż na wyspie, podróżni nazywają:
  • Pantai Putri Nyale;
  • Seger Beach;
  • Tanjung A'an;
  • Air Guling;
  • Mawi;
  • Mawun;
  • Pink Beach (słynna różowa plaża Lombok).
 2. Najlepsze surfować na wyspie Lombok - na wybrzeżu Kuta. Tutaj sama natura stworzyła doskonałe warunki dla surferów o średnich i wysokich poziomach umiejętności, istnieje wiele różnych interesujących miejsc. Ale dla tych, którzy nigdy "nie złapali fali", trudno będzie uczyć się w Kucie.
 3. Wycieczki na Lombok można zamówić w lokalnych biurach podróży. Odwiedzający najbardziej popularną wyspę wspinają się na wulkan Rinjani i odwiedzają park Narmada. Jeśli chcesz, możesz jeździć po Lombok i samodzielnie, wynajmując transport i zaglądając do wszystkich interesujących zakątków wyspy.
 4. Uczenie się kultura w lokalnych osadach. To nie są etniczne wioski, w których odbywa się pokaz dla turystów, ale te najzwyklejsze, gdzie życie toczy się od setek lat. Tutaj możesz spotkać miejscową ludność, wybrać się na spacer po polach ryżowych i plantacjach tytoniu, zobaczyć piękne wodospady Lombok Sindang Gila i Tiu Kelep i zajrzeć do dżungli, gdzie żyją czarne małpy. I, oczywiście, kupuj pamiątki.
 5. Nocna rozrywka. Kluby i dyskoteki na wyspie są dostępne, ale tylko w kurorcie Senjiji.
Один из пляжей Ломбока

Gdzie się zatrzymać?

Na Lombok zasadniczo są miłośnicy aktywnego odpocząć , turystow i skromnych turystów, którzy nie szukają wygody. Jednakże, jeśli chcesz, możesz znaleźć dobre hotele. Wśród hotele Lombok z dobrymi recenzjami dla wczasowiczów wartych uwagi:

 • Novotel Lombok Resort & Villas 4 *;
 • Kila Senggigi Beach Hotel 4 *;
 • Katamaran Resort 5 *;
 • Basen Villa Club Lombok 5 *;
 • Kaleydo Villas 4 *;
 • Living Asia Resort and Spa 4 *.

Poza tym na wyspie jest wiele pensjonatów i tanich hoteli. Najbardziej dostępne opcje budżetowe to:

 • Sonya Home Stay;
 • Puri Rinjani Bungalows;
 • Indah Homestay;
 • Mina Tanjung Hotel.
Novotel Lombok Resort & Villas

Gdzie zjeść?

Podróżując po wyspie, jedz tylko zdobywaj tradycyjne dania indonezyjskie . Znalezienie miejsc, w których serwowana jest kuchnia zachodnia, jest możliwe tylko w Senjiji i Kuta. Ponieważ większość muzułmanów mieszka w Lombok, alkohol nie jest mile widziany.

Туристический ресторан на острове Funkcje zakupy

Turyści przywożą wiele ciekawych rzeczy z wyspy Lombok:

 • perły i artykuły z nich;
 • figurki z rattanu, bambusa, drewna tekowego;
 • Wiklinowe kosze;
 • gliniane figurki i naczynia;
 • drewniane maski i szkatułki;
 • sarongi;
 • markowe ubrania i akcesoria.

Najpopularniejszymi miejscami zakupów są duże centrum handlowe Mataram (jedyne na wyspie) w Mataram, tradycyjne rynki azjatyckie w miastach, wioski Sukarara, Penujak i Banumelek, gdzie można kupić rękodzieło rzemieślnicze.

Mataram Mall

Transport

Na wyspie Lombok w Indonezji znajduje się tylko lotnisko o statusie międzynarodowym. Są tu również dwie porty morskie: Lembar na zachodzie i Labuan-Lombok na wschodzie. Mają połączenie promowe z wyspami Sumbawa i Bali.

Autobusy państwowe kursują z lotniska do Mataram i Senjiji Beach. Dla turystów są taksówki i minivany (dość dorgie).

Niezwykłym pojazdem jest Chimodo - dwukołowy powóz konny, który służy jako pojazd do wycieczek turystycznych.

A najbardziej popularnym wśród turystów jest wypożyczalnia rowerów, gdzie można wygodnie obejrzeć całą wyspę i zwiedzić najciekawsze miejsca, nie wiążąc się z publicznym rozkładem jazdy. transportu . Warto wynająć od 3 USD do 3,5 USD dziennie.

Аэропорт Ломбок

Jak dostać się na wyspę?

Nie ma bezpośrednich lotów do Lombok z krajów WNP, z których można latać Dżakarta lub ze stolicy Malezja , Kuala Lumpur (30-50 USD). Ale, jak pokazuje praktyka, wielu turystom łatwiej jest dostać się do Lombok z Bali. Można to zrobić samolotem (20, 45 minut) lub promem Bali-Lombok (4, 5 godzin).

Паром Бали-Ломбок