W październiku 2011 r. W języku indonezyjskim wyspa Lombok otworzyło nowe międzynarodowe lotnisko. Znajduje się na południu wyspy, w pobliżu miasta Praia i 40 km od stolicy wyspy Lombok, miasta Mataram. Dziś lotnisko Lombok przyjmuje samoloty z innych miast Indonezja (w szczególności z Dżakarta , Yogyakarta , Makassar, Surabaya , Kupanga , Denpasar ), a także loty międzynarodowe z Malezja , Singapur .

Podstawowe informacje

Wcześniej inny lotnisko , Selaparang. Kiedy jednak pojawiło się pytanie o potrzebę ekspansji, okazało się, że położenie geograficzne sprawia, że ​​jest to niemożliwe - przeszkadzają wzgórza otaczające lotnisko.

Następnie zdecydowano o budowie nowego lotniska, zwłaszcza że rząd Indonezji aktywnie promował Lombok i sąsiednią wyspę, Sumbawa , jako nowy cel podróży turystycznych. Budowa była prowadzona od 2005 do 2011 roku. 20 października 2011 r. Prezydent Indonezji, Susilo Bambang Yudhoyono, uroczyście otworzył nowe lotnisko. Pierwszy lot został przyjęty jeszcze wcześniej, 1 października tego samego roku. To był samolot Boeing 737-800NG linii lotniczych Garuda Indonesia.

Диспетччерский пункт Infrastruktura lotniska

Pasażerowie obsługują jeden terminal. Posiada poczekalnie, punkt informacji turystycznej, kantor wymiany walut, oddziały banków, kilka sklepów wolnocłowych, wypożyczalnie samochodów, biuro apartamentowe, kawiarnię. Parking znajduje się obok budynku terminala.

КафеДьюти-фри

Lotnisko Lombok ma jeden pas startowy. Jego wymiary pozwalają na zabranie nawet samolotów szerokokadłubowych typu Airbus A330 i Boeing 767.

Взлетная полоса позволяет принимать разные воздушные суда

Jak dostać się na lotnisko Lombok?

Lotnisko jest dość łatwe do zdobycia z niemal każdego hotelu na wyspie, a także z sąsiednich wysp:

  1. Autobusem. Z dworca autobusowego Mataram's (przystanek autobusowy Mandalika) autobus kursuje na lotnisko co godzinę. Podróż kosztuje nieco ponad 1,5 $. Z lotniska kursuje regularny autobus Sengiji Resort (opłata za przejazd to około 2,7 USD).
  2. Taksówką. Przejazd taksówką kosztuje 5-6 razy więcej niż autobus. Są oficjalni przewoźnicy tacy jak Bluebird taxi, Airport Taksi i Express taxi, a najlepiej korzystać z ich usług. Koszt przejazdu nie jest przewidziany z góry i nie ma sensu zgodzić się na ustaloną kwotę, ponieważ wszystkie oficjalne taksówki są wyposażone w taksometry. Jeśli opuścisz lotnisko, będziesz musiał zapłacić dodatkową opłatę (około 2 USD); po jego wypłacie zostaje wydany kupon, z którego można już iść na postój taksówek.
  3. Statkiem lub promem. C Bali na wyspę Lombok można dotrzeć promem - do przystani w Lembar, gdzie już taksówkarze jeżdżą na lotnisko. Możesz płynąć łodzią motorową, ale taka podróż nie będzie tańsza niż koszt podróży samolotem.