Starożytne indonezyjskie miasto Yogyakarta jest bardzo atrakcyjne dla turystów. Najczęściej przyjeżdżają tutaj turyści, którzy interesują się kompleksami świątyń Borobudur i Prambanan - główne historyczne zwiedzanie Indonezji ogólnie i Wyspy Java w szczególności. Dzięki nim to miasto uchodzi za kulturalną stolicę kraju.

Interesujące fakty

Przed rozpoczęciem studiowania samego miasta, uczymy się kilku chwil o jego przeszłości i teraźniejszości:

 1. Ciekawą cechą Yogyakarty jest jej nazwa. Jak tylko nie wymienią nazwy miasta: Yogya, Jogya i Jokia. Tak naprawdę osada pochodzi od indyjskiego miasta Ajodhja, o którym mówi się w słynnej "Ramajanie". Pierwsza część tytułu "Jokia" oznacza "dopasowanie", "odpowiednie", a druga - "mapa" - oznacza "dostatek". Podsumowując, "wychodzi miasto nadające się do dobrobytu", które doskonale charakteryzuje współczesną Jogjakartę.
 2. Historia miasta pochodzi z czasów starożytnych - około VIII-X wieku naszej ery. W różnych czasach były tu królestwo Mataram, imperium Majapahit i sułtanat Yogyakarty. Później Java była pod protektoratem Holandii. Obecnie region administracyjny Yogyakarta ma status specjalnej dzielnicy i stanowi jedyną monarchię na terytorium współczesnej Indonezji, chociaż sułtan od dawna nie ma faktycznej władzy.
 3. Część miasta została zniszczona w 2006 r. Podczas pierwszego trzęsienia ziemi w języku jawajskim siłą 6 punktów. Wtedy zginęło 4000 osób.
На улицах Джокьякарты

Informacje geograficzne i klimat

Yogyakarta znajduje się w centralnej części wyspy Jawa w Indonezji, na wysokości 113 km nad poziomem morza. Powierzchnia miasta wynosi 32,87 metrów kwadratowych. km, a populacja - 404 003 osoby (według 2014).

Klimat w tym obszarze jest gorący i bardzo wilgotny. Temperatura waha się między + 26 ° C a + 32 ° C w ciągu roku. Od listopada do lutego wilgotność sięga 95%, w porze suchej - od marca do października - do 75%.

Город на карте

Atrakcje w Yogyakarta

Wśród popularnych miejsc w mieście są:

 1. Muzeum Sonobudoio - opowiada odwiedzającym o historii i kulturze wyspy Jawa. Gości przyciąga tradycyjna jawajska architektura i bogata kolekcja artefaktów: ceramika, figurki, brązy. A także tutaj organizują kolorowe przedstawienia lalek w stylu indonezyjskiego Shadow Vayang-Kulit.
 2. Fredeburg to fort muzealny z 1760 roku, w którym można obejrzeć kolekcję obrazów i ciekawych historycznych dioram. Przyciąganie samej konstrukcji antycznego fortu, przypominającego żółwia w jego formie, na każdej "łapie", której są wieże strażnicze.
 3. Taman Sari - dawny pałac sułtana, pod którym znajduje się tzw. zamek wodny. Jest to cała sieć tajnych korytarzy i basenów, zachowanych tylko częściowo.
 4. Malioboro jest główną ulicą turystyczną w mieście. Istnieje wiele sklepów z pamiątkami, kawiarni i biur podróży, w których można zarezerwować wycieczki do lokalnych atrakcji.
 5. Craton Palace - pałac działającego sułtana, w którym mieszka i pracuje. Turyści odwiedzają budynek z wycieczka . Tutaj możesz odwiedzić niezwykłe muzeum poświęcone powozom.
Дворец Кратон

Wycieczki z Yogyakarty

W pobliżu miasta znajduje się także wiele ciekawych miejsc - dla nich przyjeżdża tu wielu zagranicznych turystów:

 1. Prambanan jest 17 km od miasta. Jest to kompleks świątyń hinduistycznych. Trasa trwa nie mniej niż 2-3 godziny. Cena biletu wynosi 18 USD.
 2. Borobudur to ogromny kompleks buddyjski na przedmieściach Jogjakarty, gdzie można zobaczyć wiele stup, piramid i wizerunków Buddy. Tutaj możesz jeździć na słoniach. Ogólnie rzecz biorąc, świątynia trwa od 2 do 5 godzin, bilet kosztuje 20 USD.
 3. Świątynia Mendut - jest w drodze do Borobudur. Tutaj zobaczysz piękną kamienną rzeźbę i 3-metrowy posąg Buddy.
 4. Wulkan Merapi - można się wspinać, aby rozejrzeć się z dużej wysokości i uzyskać adrenalinę od samego faktu bycia najbardziej aktywnym w kraju wulkanu. Wynurzenie trwa 4 godziny, zejście - dwa razy mniej. Turyści mają 2 opcje: kupić wycieczkę na wulkan lub samodzielnie znaleźć przewodnika i wynurzyć się.
Вулкан Мерапи

Plaże

Znajdują się na południe od miasta. Jednak lokalne plaże nie nadają się do pływania z powodu silnych wiatrów i fal. Turyści przyjeżdżają tu, aby podziwiać morze, kolorowe zielone wzgórza, jeździć konno lub po prostu spacerować. Ponadto znajduje się tu kilka niesamowitych przyrodniczych miejsc: Wyżyny Gumbirovata, Jaskinia Langs z podziemnymi jeziorami, gorące źródła Parangvedang i wydmy Gumuk. Najpopularniejsze plaże Yogyakarta to Krakal, Glagah, Parangritis i Samas.

Пляжи

Hotele w Yogyakarta

Goście miasta czekają na szeroki wybór hoteli i pensjonaty (im dalej od centrum, tym są tańsze). W środku - najpopularniejsza - kategoria cenowa, turyści odnotowali pozytywne recenzje następujących obiektów:

 • Bamboo Bamboo Homestay;
 • Galeria Prawirotaman Hotel;
 • Grand Marto Hotel;
 • Jogja Dreams Bed and Breakfast.

Wszystkie te hotele znajdują się niedaleko centrum, w spokojnej części Danunegaranu i mają dobry stosunek jakości do ceny.

Jogja Dreams Bed and Breakfast

Gdzie zjeść?

Istnieje kilka sposobów organizowania posiłków dla turystów:

 • w restauracji w hotelu, jeśli taki istnieje;
 • tanie lokalne restauracje (od 1 USD za danie);
 • kawiarnie i restauracje dla turystów - jest ich wiele na ulicy Malioboro;
 • sądy spożywcze w dużych centrach handlowych - dla wielu najbardziej akceptowalnych opcji.
Туристический ресторан в Джокьякарте

Funkcje zakupy

Sprowadzają z Yogyakarty zwykle batiki, amulety i amulety, maski, produkty wykonane z drewna i ceramiki. Najlepsze zakupy turystyczne znajdują się w sklepach przy ulicy Malioboro. Pochodzę z całej wyspy Jawa, tak różnorodny jest wybór produkcja pamiątek .

Шоппинг

Transport lokalny

W mieście biegają dwa rodzaje autobusów:

 • Szybka TransJogja działa od 6:00 do 22:00. Wyposażony w klimatyzację, zatrzymuje się tylko na przystankach wyposażonych w sprzęt. Bilety kupowane są przy kasie (3000 rupii = 0,23 $). Istnieje 6 tras: 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B. Przechodzą przez najważniejsze miejsca turystyczne i zabytki Yogyakarty;
 • zwykły miejski minibus. Pracować od 6:00 do 17:00. Poziom komfortu jest stosunkowo niższy. Bilet kosztuje 2500 rupii (0,19 $).

Oprócz autobusów, taksówki, mototaxi, pedikiby, a nawet zaprzężone w konie wozy biegają po mieście. Te ostatnie są zorientowane na turystów i mogą pomieścić 4-5 pasażerów.

Автобус TransJogja

Jak się tam dostać?

Yogyakarta znajduje się w równej odległości od dwóch największych miast na wyspie Jawa - Surabaya i stolica wyspy, Dżakarta . Możesz dostać je tutaj na kilka sposobów:

 1. Samolotem - loty krajowe do Indonezji są tanie, zwłaszcza jeśli kupisz bilety od tanich linii lotniczych AirAsia. 8 km od Yogyakarta znajduje się lotnisko Międzynarodowy port lotniczy Adisutjipto. Dojazd z miasta do miasta jest dogodny dzięki autobusowi 1B.
 2. Pociągiem, jak pokazuje praktyka, można dostać się z Dżakarty do Jogyakarty koleją. Podróż trwa około 8 godzin. Kupując bilety w kasie, możesz wybrać przewoźnika i poziom komfortu pociągu.
 3. Autobusem z Dżakarty do Yogyakarty można również dotrzeć do. Chociaż ścieżka nie będzie łatwa i krótka, będziesz miał okazję zobaczyć całą wyspę Jawa z okna. Dworzec autobusowy Givangan akceptuje loty z Bandunga , Medan , Denpasar , Mataram i Dżakarta. Drugi terminal - Jombor - spotyka autobusy ze stolicy Indonezji, a także miasta Bandung i Semarang.
Аэропорт города Джокьякарта