W języku indonezyjskim Wyspa Kalimantan w delcie rzeki Kapuas znajduje się Pontianak - miasto o wysokim potencjale turystycznym. Od połowy XVIII wieku była stolicą sułtanatu o tej samej nazwie i od tego czasu uważana jest za nieoficjalne centrum kulturalne wyspy .

Geografia i podział administracyjny Pontianak

To indonezyjskie miasto wyróżnia się położeniem na równiku. Przypomnienie o tym jest Pomnik Pomnik równika . Na całym terytorium Pontianak o powierzchni około 108 metrów kwadratowych. km, są trzy rzeki:

 • Kapuas Besar;
 • Kapuas Kecil;
 • Landak.

Podzielono je na regiony: środkowy, wschodni, północny, południowy, południowo-zachodni i zachodni. Od 2010 r. We wszystkich tych regionach żyje około 555 tys. Osób. Większość mieszkańców Pontianak, podobnie jak inne miasta w Indonezji, to Chińczycy lub przedstawiciele narodowości austronezyjskiej.

Мост над рекой Капуас, Понтианак

Klimat Pontianak

Ze względu na położenie geograficzne miasto jest pod wpływem klimatu równikowego. W tym samym czasie, mimo bliskości równika, często pada w Pontianak. Średnie roczne opady wynoszą 3210 mm. Najmniejsza ilość opadów przypada na sierpień (200 mm).

Temperatura powietrza w mieście jest stała: średnia wysoka to + 30 ° C, a średnia niska + 23 ° C

Infrastruktura Pontianaka

W dawnych czasach to miasto było znane ze swoich kopalni złota. Teraz Pontianak jest jednym z największych Indonezja budownictwo okrętowe, rolnicze i handlowe. Ponadto wydobywa się i przetwarza olej palmowy, cukier, tytoń, ryż, pieprz i gumę. Większość tej produkcji jest rozbieżna w kraju i trafia do Malezyjskie miasto Kuching .

W Pontianak jest wiele instytucji edukacyjnych finansowanych przez państwo, organizacje prywatne i religijne. Największym z nich jest Uniwersytet Tanjung Pura, założony w 1963 roku.

Zwiedzanie i rozrywka Pontianak

Większość turystów przyjeżdża do tego miasta, aby zobaczyć pomnik równika (pomnik równika). Jest ustawiony na północ od centrum miasta, tylko w miejscu, gdzie biegnie linia równika.

Монумент Экватора, Понтианак

Oprócz tego w Pontiac można obejrzeć następujące atrakcje:

 • meczet Masjid Raya Mujahidin, uważany za największy w zachodnim Kalimantanie;
 • pałac Istana Kadriah, zbudowany pod Sułtan Serif Abdurrahman Alkadri;
 • Taman Alun-alun Kapuas Park, ozdobiony ogrodami, fontannami i kopią pomnika Equator;
 • Muzeum West Kalimantan, które opowiada o historii i kultura krawędzie.
Мечеть Masjid Raya Mujahidin

Odpoczywając w tym wieloetnicznym mieście, możesz odwiedzić wiele różnych święta i festiwale . Na przykład etniczni Chińczycy obchodzą tutaj Nowy Rok Księżycowy i festiwal Latarniowy Kapelusza, a Malezyjczycy zbierają Dayaka, Idul Fitri i Idul Adha. Podczas tych wszystkich wakacji w Pontianak odbywają się ekstrawaganckie i barwne parady.

Hotele Pontianak

Ze względu na to, że miasto jest stolicą zachodniego Kalimantanu i jednym z największych ośrodków gospodarczych kraju, tutaj nie ma problemów z wyborem miejsc do życia. W Pontianak, ogromna liczba hoteli w różnych kategoriach cenowych. Najbardziej znane z nich to:

 • Mercure Pontianak;
 • Hotel Transera;
 • Aston Pontianak Hotel;
 • Kapuas Palace Hotel;
 • Golden Tulip.

Aby wynająć pokój w wygodnym miejscu hotel z usługą, bezpłatnym parkingiem i Wi-Fi, trzeba zapłacić tylko 15-37 USD (za noc).

Отель Mercure, Понтианак

Restauracje Pontianak

Kuchnia Pontianak zaskakuje zaskakująco kulinarne tradycje Indonezji i Malezji, dlatego miasto jest często nazywane gastronomicznym rajem. Aby zapoznać się ze wszystkimi arcydziełami lokalnych szefów kuchni, musisz odwiedzić jedną z następujących restauracji w Pontianak:

 • Chińska dynastia;
 • Abang Kepiting;
 • Ou Kie Bakmi Kepiting;
 • Pondok Kakap;
 • Weteran Kwecap.

Najsłynniejszym daniem lokalnym jest Bubura Pedal (owsianka na bazie nasion oleistych), Asam Pedas (kwaśny lub pikantny danie rybne), Caloq (ciasto ryżowe) i Lemang (danie oparte na lepkim ryżu i mleku kokosowym).

Ресторан Chinese Dynasty, Понтианак

Zakupy w Pontianak

Jednym z najbardziej obiecujących i dynamicznie rozwijających się obszarów działalności miasta jest handel. W Pontianak zaczęło się rozwijać w 2001 roku, kiedy otwarto tutaj centrum handlowe Mal Sun Apartments. Teraz możesz kupić pamiątki, jedzenie i inne towary w takich centrach handlowych jak Mall Pontianak i Ayani Mega Mall.

Торговый центр Ayani Mega Mall, Понтианак

Transport w Pontianak

Większość mieszkańców i turystów woli poruszać się po mieście na motocyklach. Pontianak, a także w innych miastach Indonezji, popularne minivany i sekeki (rowery trójkołowe). Istnieje również kilka autobusów miejskich, które obsługują tylko niektóre trasy. Autobusy Jalan Trans-Kalimantan mogą nawet jeździć Malezja lub Brunei.

Około 20 km od Pontianak jest międzynarodowa lotnisko Supadio, przez który się wiąże Dżakarta , Kuching, Semarang, Batamom i inne miasta.

Стоянка мотоциклов в Понтианаке

Jak dostać się do Pontianak?

Aby zapoznać się z miastem, które jest spowite wieloma tajemnicami i legendami, musisz udać się do Kalimantanu. Terytorium Pontianak rozciąga się na wybrzeżu Morza Jawajskiego, po drugiej stronie którego znajduje się stolica kraju. Ze stolicy można tu dotrzeć najszybciej drogą lotniczą transportem . Kilka razy dziennie linie lotnicze Lion Air, Garuda Indonesia i Sriwijaya Air latają z stolicy lotniska, lądując 1,5 godziny później na międzynarodowym lotnisku Supadio. Stąd miasto jest 30 minut drogi Jl. Arteri Supadio.

Международный аэропорт Supadio, Понтианак

Ze stolicy Indonezji w Pontianak można dojechać samochodem, ale jednocześnie wiele z nich trzeba pokonać promem. Należy również pamiętać, że na trasie znajdują się prywatne i płatne autostrady, a także drogi o ograniczonym ruchu.