Wyspy Banda - kilkanaście wysp pochodzenia wulkanicznego na Morzu Banda. Należą do indonezyjskiej prowincji Maluku. Ich nieoficjalna nazwa to Spice Islands; nazywano ich Europejczykami i Chińczykami ze względu na to, że do połowy XIX wieku rosła tu tylko gałka muszkatołowa. Wyspy Banda są uważane za najlepsze w Indonezja miejsce dla nurkowanie .

Informacje ogólne

Wyspy zostały odkryte przez Holendrów w 1512 roku. Do 1667 roku Brytyjczycy kwestionowali dominację nad Holendami; w 1667 r. podpisano porozumienie, zgodnie z którym Holandia otrzymała wyspy Banda Neira i Rune oraz Wielką Brytanię, w zamian za odrzucenie roszczeń dla nich, na Wyspie Manhattan. Jednak na początku XIX wieku, gdy Holandia zaczęła tracić grunt jako światowa potęga, Brytyjczycy nadal przejęli kontrolę nad wyspami.

Острова Банда на карте

Całkowita powierzchnia Wysp Banda wynosi 180 kilometrów kwadratowych. km 7 z nich nadaje się do zamieszkania. Są to:

 • Banda Neira, główna wyspa grupy wulkanicznej; Mieści się w nim centrum administracyjne;
 • Banda Besar, największa z wysp archipelagu; są na nim 3 osady;
 • Banda Api, gdzie znajduje się aktywny wulkan; ostatnia jak dotąd erupcja miała miejsce w 1988 r .;
 • Rune, na której uprawia się większość gałki muszkatołowej;
 • Ay;
 • Pisang;
 • Hatta.
Остров Банда-Апи - активный вулкан

Oprócz nich grupa składa się z kolejnych 6 małych z wysp bez mieszkańców.

Ogółem na Wyspach Bandy mieszka około 15 tysięcy ludzi. Około 50% populacji mieszka w stolicy, mieście Banda Neira. Ponieważ skład etniczny mieszkańców jest bardzo różnorodny (niektórzy z nich są rdzennymi mieszkańcami wysp, inni potomkami imigrantów z innych części Indonezji), wyspy używają specyficznego dialektu bandańskiego malajskiego.

Większość mieszkańców zajmuje się rolnictwem - gałka muszkatołowa jest nadal uprawiana na wyspach, co przynosi znaczne dochody skarbowi zarówno regionu, jak i Indonezji jako całości.

Деревня Рун на острове Рун

Klimat

Klimat równikowy panuje na wyspach Banda. Temperatura w nocy prawie nigdy nie spada poniżej znaku + 23 ° С, w ciągu dnia zwykle wynosi około + 30 ° С. Woda na brzegu nagrzewa się do + 26 ° ... + 28 ° С.

Pora deszczowa trwa od listopada do marca; w tej chwili są krótkie ulewne deszcze, często z burzami. Względna wilgotność sięga 90%. W porze suchej wilgotność nie spada poniżej 80%, więc ciepło dnia nie jest łatwo tolerowane.

Rekreacja

Odpoczynek na wyspach przyciąga fanów nurkowania z całego świata dzięki niesamowitej przezroczystości wody (widoczność pod wodą sięga 40 m) i różnorodności życia morskiego. Na wybrzeżu wyspy Banda Neira znajdują się barwne ogrody koralowe, w których można zobaczyć ośmiornice, kraby, homary, kalmary; Żyją tu także ryby pelagiczne i mandarynkowe.

Во время дайвинга можно увидеть морских змей

Najbardziej znaczącym mieszkańcem tutejszych wód jest rekin młotowaty, którego waga może osiągnąć 250 kg, a długość 4 m, ale nie należy się obawiać - takie rekiny są praktycznie bezpieczne dla ludzi (z wyjątkiem sytuacji, gdy sami ludzie prowokują ich do ataku).

Na wyspach znajduje się kilka centrów nurkowych, w których można zdobyć trening. Na wyspach można również nurkować z rurką (najlepszy snorkeling, według opinii turystów, u wybrzeży wyspy Hatta), surfować i windsurfing, idź do morza wędkarstwo .

I, oczywiście, jest bardzo ładna plaża. odpocząć - na śnieżnobiały plaże pokryte piaskiem koralowym w cieniu palm kokosowych.

Zabytki

Na wyspie Banda Neira zachowały się budynki z czasów kolonialnych, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Są to:

 • budynek rezydencji gubernatora;
 • biuro Kompanii Wschodnioindyjskiej;
 • koszary;
 • Holenderski fort, zbudowany w VII wieku.

Ponadto znajduje się muzeum poświęcone historii wyspy.

Форт на Банда Нейра

Gdzie się zatrzymać?

Turyści odwiedzający wyspy Banda polecają takie hotele i pensjonaty:

 • Drzewo muszkatołowe;
 • Cilu Bintang Estate;
 • Maulana;
 • Dive Bluemotion;
 • Naira Dive Resort;
 • Pensjonat Vita;
 • Naira Dive Resort;
 • Mawar Guest House.

Większość hoteli znajduje się na wyspie Banda Neira.

Отель The Maulana - один из лучших на архипелаге

Moc

Restauracje na wyspach Banda w przeważającej mierze oferują autentyczne wyspiarskie jedzenie. w kuchni , którego głównym składnikiem jest różnorodność owoców morza. Większość restauracji znajduje się w stolicy archipelagu.

Najlepsze restauracje tutaj to:

 • Spice Island Cafe;
 • Rumah Makan Nusantara.

A ci, którzy chcą mieć przekąskę w podróży, mogą kupić bardzo smaczne ryby wędzone w Banda Neira; jest sprzedawany z tac na ulicach.

Вывеска кафе Rumah Makan Nusantara

Zakupy

W mieście Banda Neira jest targ, na którym można kupić produkty i pamiątki. W stolicy znajdują się również sklepy z pamiątkami. Główny pamiątki z Wysp Banda są to przedmioty wykonane z pereł i muszli.

Transport

Na stolicy wyspie można poruszać się na motocyklowych taksówkach, które nazywane są Ojek. Komunikacja między wyspami odbywa się za pomocą łodzi motorowych.

Мототакси - один из способов перемещения по столичному острову

Jak dostać się na Wyspy Banda?

Do od Dżakarta Aby dostać się do Bandy musisz najpierw polecieć do Ambon samolotem (lot potrwa około 3,5 godziny, koszt to około 70 USD). Z Ambon można również udać się samolotem na lotnisko na wyspach Banda Neira lub wybrać drogę wodną do ruchu - prom. Loty są bezpośrednie - raz dziennie, czas lotu wynosi około 1 godziny i 10 minut, a przy transferze w Sorong (w tym przypadku lot trwa co najmniej 2 godziny i 25 minut).

Аэропорт в Банда Нейра

Zwróć uwagę: lepiej jest dowiedzieć się harmonogram promów w Ambon bezpośrednio na molo. W centrum turystycznym, jak mówią, ci, którzy już odwiedzili wyspy Banda, mogą podać całkowicie nieprawdziwe informacje.