W sercu Lesser Sunda Islands Indonezja znajduje się działka o nazwie Sumba (Pulau Sumba). To historyczne miejsce, które przyciąga turystów swoją oryginalnością i dziewiczym charakterem.

Informacje ogólne

Podstawowe fakty to:

 1. Sumba znajduje się na Oceanie Indyjskim, pomiędzy wyspami Timor i Sumbawa . Jego długość sięga 300 km, a szerokość zaledwie 75 km. Liczba mieszkańców wynosi 685,186 osób. Południowe wybrzeże jest obmywane przez Ocean Indyjski, a północny - przez Morze Sava.
 2. Wyspa Sumba ma pochodzenie wulkaniczne, charakteryzuje się górzystym ukształtowaniem terenu i otoczona jest rafami koralowymi. Najwyższy punkt tutaj osiąga 1175 m nad poziomem morza. Znajduje się w południowo-wschodniej części. Strefy przybrzeżne są reprezentowane przez równiny, reszta terytorium jest w formie płaskowyżu, rzeźbione przez doliny rzek.
 3. W XVI wieku obszar ten nazywano "Wyspą Sandałową", ponieważ kolonizatorzy wywieźli tę roślinę stąd. Teren należał do holenderskich Indii Wschodnich. Tutaj w 1866 roku jezuici otworzyli swoją pierwszą misję w Laurie.
 4. Poziom życia miejscowej ludności jest raczej niski. Populacja Sumby zajmuje się turystyką i rolnictwem. Głównym celem wysp jest uprawa ryżu. Nawiasem mówiąc, pomimo ubóstwa, atmosfera tutaj jest bezpieczna, a przestępczość ograniczona do minimum.
Рис

Cechy lokalnej kultury

Wyspa ma podzielone społeczeństwo, które opiera się na kastach. W zachodniej części Sumby, aborygeni mówią Kamber (Kambera) - mieszanka grup językowych austronezyjskich i melanezyjskich. Ponad połowa rdzennych mieszkańców go zna.

Chrześcijaństwo jest tu praktykowane, a aborygeni są uważani za holenderskich kalwinistów. Około 30% z nich jest wyznawcami animistycznej religii Marapu. Wyspa jest nadal zamieszkana przez katolików i sunnitów.

Sumba przyciąga nie tylko turystów, ale także antropologów z całego świata, bo tu są jeszcze megalityczne pochówki. Są one używane jako "żywa tradycja" do grzebania zmarłych.

Metoda ta była praktykowana w epoce brązu i neolitu, więc jest tak atrakcyjna w nowoczesnym świecie. Megality uważane są za starożytne budowle religijne z dużymi, surowymi kamieniami, które służyły jednocześnie za świątynię i pomnik grobowy.

Na wyspie jest inna stara tradycja. Jest to gra w Pasola, w której bierze udział kilka drużyn składających się ze 100 lub więcej zawodników. Wszyscy muszą walczyć z włóczniami, a bardzo silne wygrane (i nierzadkie zgony).

Игра Pasola

Pogoda na wyspie

Na Sumba przeważa równikowy klimat monsunowy, który wyraźnie dzieli się na 2 pory roku. Przez cały rok występuje dużo opadów. Średnia stawka wynosi około 2000 mm rocznie. Maj jest najsuchszym czasem, a grudzień jest najzimniejszym miesiącem.

Średnia roczna temperatura powietrza wynosi + 27 ° С. W lipcu kolumna rtęci osiąga + 32 ° С, aw styczniu nie spada poniżej + 24 ° С. Ze względu na takie warunki panuje tutaj bardzo bogata flora i fauna.

Закат

Co robić na wyspie?

Podróżni przybywający na relaks w Sumba mogą:

Możesz również odwiedzić lokalne kolorowe wsie, wodospady, historyczne miejsca i nietknięte lasy deszczowe. Najpopularniejsze atrakcje to:

 • Prailiu Kampung Raja Village to mała osada, w której nie ma nawet światła i wody. Tutaj możesz zapoznać się z kulturą i zwyczajami Aborygenów.
 • Pelabuhan Lama Waingapu - deptak położony wzdłuż nabrzeża. Na jego terenie znajduje się mały port i restauracja serwująca świeżo złowione owoce morza.
 • Praiyawang Traditional Village to mała wioska, w której mieszka przyjazne, ale małe plemię Marapu. Tutaj można zobaczyć stare budynki i grobowce. Rób zdjęcia ludzi, a przedmioty nie.
 • Исторические объекты
 • Wodospad Tanggedu to grupa wodospadów, które przyciągają turystów egzotyką. Są miejsca trudno dostępne, więc weź ze sobą wygodne ubrania i wodoodporne buty.
 • Tarung Cultural Villag to osada położona w centrum wyspy. Jego budynki otoczone są czaszkami głów byków, a same chaty są niskie i pokryte słomą. Odwiedzający powinni przynosić darowizny miejscowym bogom, po czym zostaną zaproszeni do wypróbowania krajowych ubrań.
 • Бычьи черепа
 • Wodospady Lapopu to piękny wodospad o silnym nurcie.
 • Jezioro Weekuri - zbiornik z krystalicznie czystą wodą. Jezioro jest ogrodzone od morza przez rafę koralową. O zachodzie słońca można zobaczyć bajeczne krajobrazy.
 • Водоем
 • Park Narodowy Laiwangi Wanggameti to park narodowy z dziewiczą przyrodą, wodospadami i malowniczymi miejscami.
 • Parki narodowe Manupeu Tanah Daru - w parku można zobaczyć suche lasy Indonezji, różnorodność ptaków i zwierząt, pływać w ciepłym stawie, nurkować z rurką.
 • Brotherhood Hills to taras widokowy oferujący wspaniałe widoki na pola ryżowe i lokalne dzielnice.
Поселения

Gdzie się zatrzymać?

Na wyspie Sumba w Indonezji jest tylko jeden wygodny hotel o nazwie Pondok Wisata Pantai Cemara. Do dyspozycji Gości jest gorąca woda, taras słoneczny, przechowalnia bagażu, punkt informacji turystycznej oraz restauracja tradycyjne dania indonezyjskie .

Na wyspie znajdują się pensjonaty, hostele i mini hotele, w których warunki są nieco gorsze, ale śniadanie jest zawsze wliczone w cenę. Najpopularniejsze miejsca to:

 • SHF Hotel - położony na wybrzeżu. Hotel zbudowany jest w formie chat, w których znajduje się łóżko i prysznic.
 • Sumba Nautil Resort to mały hotel z barem, bungalowami i basenem. Właściciel może wydać na przegląd wycieczka .
 • Sacca Residence to pensjonat, w którym jest łóżko i śniadanie. Na terenie znajduje się ogród i parking.
 • Padadita Beach Hotel - goście mogą korzystać z Internetu, osobnego pokoju z łóżkiem, telewizorem i klimatyzacją.
 • Newa Sumba Resort - hotel zapewnia transport i kawiarnię. Instytucja ma przerwy w elektryczności, ale plaża tutaj jest jedną z najlepszych na wyspie.
Гостиница

Gdzie zjeść?

Na wyspie Sumba znajduje się kilka lokali gastronomicznych, w których można zjeść smaczne i satysfakcjonujące. Przygotowywane są tam zarówno dania narodowe, jak i międzynarodowe. Najpopularniejsze to:

 • Elcafe Sumba to azjatycka restauracja, która specjalizuje się w japońskie jedzenie ;
 • EL-SuBa resto - dania europejskie i owoce morza są przygotowywane w zakładzie;
 • PC Corner Cafe - tutaj możesz spróbować tradycyjnej kuchni indonezyjskiej;
 • Restauracja i kawiarnia Permata - restauracja przygotowuje dania według przepisów włoskich, amerykańskich i chińskich;
 • Ikan Bakar Enjoy Aja to kawiarnia z owocami morza.
Блюда

Plaże na wyspie

Wybrzeże Sumby pokryte jest białym piaskiem i jest myte ciepłą lazurową wodą. Specjalne udogodnienia nie są dostępne. Wiele plaż jest własnością prywatną, więc wejście do nich jest płatne lub odmawiane. Najlepsze miejsca do wypoczynku to:

 • Plaża Mandorak;
 • Plaża Puru Kambera;
 • Plaża Nihiwatu.
Побережье

Transport

Możesz podróżować po Sumbe na skuterze lub samochodzie. Możesz dostać się na wyspę promem, który wychodzi z Bima lub samolotem. Istnieją 2 lotnisko .