Indonezja - Państwo, którego imię dosłownie tłumaczy się jako "wyspa India". Jest mało prawdopodobne, że ktoś inny niż specjaliści może dokładnie nazwać tę ilość. wyspy i wysepki członkowie państwa - jest ich wiele tysięcy. Zamieszkiwane i nie, duże i małe, z rozwiniętą infrastrukturą i bez niej - są bardzo różne od siebie.

Ale prawie wszędzie panują doskonałe warunki pogodowe i bogaty podwodny świat - czy to żart, około 25% całej fauny świata podwodnego żyje na wodach terytorialnych Indonezji! To właśnie sprawia, że ​​nurkowanie w Indonezji jest tak atrakcyjne dla turystów.

Jest tu wiele pięknych miejsc do nurkowania, ale spróbujemy wymienić najlepsze miejsca do nurkowania w Indonezji.

Приблизительная карта дайвинг-сайтов

Bali

Według wszystkich, którzy już odpoczęli Bali Ta wyspa w Indonezji jest rajem dla nurków. I tak jest zdecydowanie. Wyspa Bali oferuje około 30 miejsc. Ulubionym miejscem dla początkujących jest Tulamben . Jego główna wzrok - Amerykański statek zatonął podczas II wojny światowej. Leży na zboczu na głębokości od 3 do 30 m. Doświadczeni nurkowie uwielbiają nurkować wokół statku, zwłaszcza w księżycowe noce, kiedy światło księżyca jasno oświetla pozostałości statku.

Затонувший корабль - главная достопримечательность Туламбена

Inne popularne miejsca nurkowe Bali to:

  • wieś Amed położony w niewielkiej odległości od Tulamben; tu znajdują się rafa Uyah i rafa Cemeluk, w których żyją ryby papugi, ryby chirurga, ryby jednorożca, ryby spustowe, rozgwiazdy i wiele innych przedstawicieli fauny morskiej; Nurkowanie u wybrzeży Amed jest tak popularne jak nurkowanie;
  • Wyspa Medzhangan , znana z niesamowitych podwodnych krajobrazów; ściany rafy zaczynają się na głębokości 5 mi schodzą na głębokość 60 m, więc to miejsce jest dobrze dostosowane zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów;
  • Удивительные ландшафты рифов острова Меджанганг
  • Padang Bay , 4 miejsca nurkowe, z których nie są odpowiednie dla nurków bez doświadczenia: po pierwsze, jest tu znacznie chłodniej (temperatura wody sięga + 18 ... + 20 ° С, podczas gdy w innych miejscach często nie jest niższa niż + 26 ... + 28 ° C), a po drugie - istnieje silne podtopienie;
  • Nusa Penida i Nusa Lembongan : te wyspy znajdują się w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża Bali. Istnieje kilka stron internetowych, niektóre z nich są odpowiednie dla początkujących, a większość z nich jest przeznaczona dla doświadczonych nurków. Na tutejszych wodach żywe ryby, węgorze, promienie, skalary, węgorze mureny i ci, którzy przyjeżdżają tu odpocząć w sierpniu lub we wrześniu, mogą być szczęśliwi, widząc ryby-słońce.
В августе в водах Нуса-Пенида можно встретить рыбу-солнце

Raja-Ampat

Obszar wodny tego archipelagu jest uważany za jeden z najbogatszych na świecie pod względem różnorodności flory i fauny. Żyje tu ponad 10 tysięcy gatunków ryb. Mantas i inne gatunki promieni, młoty, tuńczyki, delfiny, a nawet wieloryby - wszystko to może być widziane przez nurka nurkującego u wybrzeży którejkolwiek z wysp archipelagu.

Ale nie tylko sprawia, że ​​archipelag "miejsce numer 1" dla nurków na całym świecie: faktem jest, że w wodach przybrzeżnych jest wiele statków i samolotów, które zatonął tu podczas wojny światowej.

На Раджа-Ампат

Sumatra

Niedaleko od Sumatra znajduje się wyspa Ve (Pojazd) . Ma pochodzenie wulkaniczne. 60 metrów kwadratowych km terytorium morskiego wokół niego jest obszarem chronionym. Wyspa jest otoczona rafą koralową, która oferuje nurkom około 20 miejsc. Tutaj można zobaczyć promienie manta - olbrzymie promienie; ponadto rekin wielorybi i rekin pelagiczny z dużymi węgorzami zamieszkują wody przybrzeżne.

В водах острова Ве можно встретить гигантских мант

Kamienie milowe - nie jedyna wyspa w pobliżu Sumatry, przyciągająca nurków: wyspy Mentovai i Bintan (ta ostatnia szybko rozwija się jako centrum turystyczne w Indonezji, w tym dzięki nurkowaniu).

У берегов Суматры

Sulawesi

Można go nazwać najmniej turystycznym ze wszystkich głównych wysp Indonezji. A jednak udajemy się do prowincji północnej Sulawesi (inna nazwa - Sulut), w mieście Menado, położonym nad brzegiem zatoki, turyści dostają się do prawdziwej Mekki nurków. Oto wyjątkowy Marine National Park Bunaken 97% terytorium znajduje się pod wodą.

Przez ten odcinek płynie prąd niosący wody z Wysp Filipińskich; stwarza unikalne warunki dla rozwoju raf koralowych. Koral tutaj rośnie ponad 390 gatunków! Nierealne jest wymienienie wszystkich, którzy w nich mieszkają: gąbki morskie i ascidia rosną tutaj, stada ryb klauna i inne równie jasne tropikalne ryby, a żółwie morskie leniwie przecinają wodę. Stosunkowo często można zobaczyć barakudy, a czasami nawet rekina.

Splendor otwiera się na oko, zaczynając od głębokości 3 m, czyli przyjemność jest gwarantowana nawet tym, którzy nigdy nie zstąpili na głębokość i wolą nurkować z rurką do nurkowania. Doświadczeni nurkowie będą mogli zobaczyć zdjęcie, które zadziwi ich wyobraźnię - niezależnie od miejsc, w których kiedykolwiek nurkował.

Обитатели вод Сулавеси поражают взгляд даже опытных дайверов

Komodo

To miejsce słynie nie tylko ze swoich "smoków", ale także z nurkowania. To prawda, że ​​na samej wyspie nie ma ani jednego centrum nurkowego, ale wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się w pobliżu Wyspa Flores .

Miejsca nurkowe dla Komodo wiele; zaskakują nie tylko bogactwem flory i fauny, ale także fantastycznymi podwodnymi krajobrazami, z których najbardziej znanym jest "Cannibal Rock".

Комодо славится не только варанами, но и дайвингом