Mieszkańcy Indonezja uwielbiają opowiadać legendę, że bogowie kiedyś stworzyli wyspy indonezyjskie tylko dla siebie, a potem pozwolili ludziom tutaj. Jedną z takich wysp był Sulawesi - piękny zielony archipelag przyciągający turystów starożytnymi jaskiniowymi pochówkami, egzotyczną przyrodą i wspaniałymi ludowymi ceremoniami.

Położenie geograficzne Sulawesi

O powierzchni 174.600 metrów kwadratowych. km archipelag zajmuje 11 miejsce na liście największych wysp na świecie. Na mapie świata widać, że Sulawesi wyróżnia się niezwykłym kształtem, który składa się z czterech wydłużonych wąskich półwyspów. Płaskorzeźba wyspy przedstawiona jest w formie bloków i złożonych gór. Najwyższym punktem jest szczyt Rantekombolo (3440 m). Nawiasem mówiąc, w dawnych czasach wyspa nazywała się Celebes, co tłumaczy się jako "żelazna wyspa".

Zachodnie wybrzeże archipelagu obmywają wody Cieśniny Makassar. Ze wszystkich stron Sulawesi jest otoczony innymi słynnymi wyspy indonezji - Tak jest Kalimantan i Flores .

Сулавеси на карте мира

Podział administracyjny i populacja Sulawesi

W latach 1905-1949 archipelag był kolonią Holandii. Od 1950 r. Wyspa Sulawesi należy do Republiki Indonezji.

Ostro zarysowana ulga wyspy wynika z faktu, że jej terytorium jest rzeźbione przez zatoki Boni, Tolo i Tomini. Podzielili Sulawesi na półwysep północny, południowy, środkowy, wschodni, południowy wschód i półwysep Minahasa. Według spisu z 2007 roku we wszystkich tych regionach zarejestrowanych jest około 17,5 miliona osób. Większość z nich mieszka na terytorium Południowego Sulawesi.

Деревня Bunaken, Северный Сулавеси

Klimat i natura Sulawesi

Pomimo faktu, że na wyspę ma wpływ klimat równikowy, wilgotność tutaj jest znacznie niższa. Dlatego ciepło w Sulawesi jest znacznie łatwiejsze. W tym samym czasie średnia roczna temperatura powietrza wynosi tu + 32 ° C. Przez większość roku suche wiatry wieją w Sulawesi. Opady przypadają na okres od listopada do maja.

8 znajduje się w Sulawesi parki narodowe . Największe z nich to Lore Linda , Bogani Nani Vartabone i Bunaken . Terytorium pozostałych czterech rezerw przyciąga morze Sulawesi z bogatą florą i fauną. Te parki narodowe powstały nie tylko w celu ochrony mieszkańców głębin oceanów, ale także w celu zwiększenia populacji rzadkich i zagrożonych gatunków.

Najsłynniejszymi mieszkańcami wyspy Sulawesi w Indonezji są nosorożec dwubiegunowy, rogata świnia Babirussa, karzeł anoa bawole i makak grzywacz.

Национальный парк Bantimurung, Сулавеси

Widok i atrakcje Sulawesi

Wyspa jest dosłownie stworzona dla miłośników wakacji na plaży i sportów wodnych. Przez długi czas Sulawesi był wybierany przez zakochanych nurkowanie i snorkeling. Przecież obok jest wyspa Bunaken, gdzie można spojrzeć na wysokie strome ściany koralowców lub obejrzeć promienie, rekiny i żółwie. Sulawesi również ma jedną z nich najlepsze plaże w Indonezji .

Tauchen - один из лучших дайв-сайтов СулавесиПляж Tanjung Bira, Южный Сулавеси

Zapisz się na safari, możesz odwiedzić następujące zabytki :

 • Parki narodowe Bantimurung i Karst Rammang;
 • działając wulkan Curl;
 • port morski Port w Paotere;
 • Wodospad Takapala.

Na terytorium Sulawesi znajduje się wiele zabytków. Wśród nich są:

 • Fort Rotterdam, zbudowany w 17 wieku;
 • Twierdza fortecy Otanaha, z której szczytu roztacza się wspaniały widok na jezioro Limboto;
 • Fort Benteng Somba Opu, gdzie znajduje się muzeum z kolekcją historycznych reliktów Sułtanatu Gowej.
Форт Роттердам (Fort Rotterdam), Сулавеси

Hotele Sulawesi

Na wyspie można zatrzymać się w wygodnym ośrodek wypoczynkowy w hotelu lub hostelu miejskim. Najlepsze znajdują się w Makassar hotele Sulawesi:

 • Grand Clarion;
 • Kungkungan Bay Resort;
 • Cocotinos Manado;
 • Aston Makassar;
 • Półwysep Sintesa.

Zakwaterowanie w hotelu, które zapewnia bezpłatny parking, Wi-Fi, śniadanie, basen i inne usługi, kosztuje około 20-350 $.

Отель Grand Clarion, Сулавеси

Restauracje Sulawesi

Tradycje kulinarne Indonezji i Minach wywarły wielki wpływ na tworzenie lokalnej kuchni. Lokalne potrawy przygotowywane są z wieprzowiny, fasoli, ryżu, różnych przypraw, orzechów kemiri i dyni. Można je skosztować w jednej z następujących restauracji Sulawesi:

 • Port Sunachi;
 • Pallu Basa Serigala;
 • Coto Nusantara;
 • Bistropolis;
 • Rumah Makan.

Wskazówki nie są tutaj podane, ponieważ rachunek za usługi zwykle obejmuje 10% wartości zamówienia.

Ресторан Sunachi Harbour, Сулавеси

Zakupy w Sulawesi

W pamięci odpocząć Na tej wyspie można przywieźć różne kolorowe tkaniny, parasole, lalki w tradycyjnych strojach, maski, figurki w postaci smoków, obrazy wyrzeźbione z drewna. Wszystkie te pamiątki Możesz kupić na tradycyjnych rynkach Sulawesi, a także w centrach handlowych Mega Mall, Trans Studio Mall, Sisain Shop i innych.

Торговый комплекс Trans Studio Mall, Сулавеси

Transport Sulawesi

Pomiędzy miastami wyspy można poruszać się niedrogimi autobusami, a między portami - promami. Mieszkańcy centrów turystycznych Sulawesi poruszają się na rowerach, motocyklach i samochodach. Tradycyjny transport przesłany do:

 • wagony z wyciągniętymi końmi (dokar);
 • auto riksze (buy-in);
 • mini-autobusy (opeleta).

Z innymi wyspami Indonezji Sulawesi jest połączony przez lotniska . Największym z nich jest port lotniczy Sultan Hasanuddin w Makassar.

Jak dostać się do Sulawesi?

Ze względu na duży przepływ turystów wyspa charakteryzuje się rozwiniętą infrastrukturą transportową. Dlatego podróżnicy rzadko zastanawiają się, jak dostać się do Sulawesi. Najszybszy sposób, aby dostać się tutaj Dżakarta - lot w samolocie linii lotniczej Wings Air, który ląduje na lotnisku Kasiguncu. Pokonuje dystans 1600 km w 4,5 godziny, czyniąc tylko jeden przystanek w Makassar.

Ze stolicy Indonezji na wyspę Sulawesi można dojechać samochodem. W tym przypadku część ścieżki będzie musiała przejść przez terytorium Południowego Kalimantanu. Czas podróży wynosi około 75 godzin.

Международный аэропорт имени султана Хасануддина в Макассаре, Сулавеси