Chcesz wiedzieć, ile wysp jest wliczonych w Indonezja ? 17 804! Co zaskakujące, większość z nich wciąż nie ma nazwy - są małe i niezamieszkałe. Ale reszta terytorium tego niesamowitego kraju była od dawna badana i bardzo różniła się między sobą. Przekonajmy się, jakie są interesujące dla turystów.

Największe wyspy Indonezji

Największe, najbardziej zaludnione i popularne wśród podróżnych są:

 1. Kalimantan . Jest to trzecia co do wielkości wyspa na świecie. Jest on podzielony między Malezja (26%), Brunei (1%) i Indonezja (73%), a Malezyjczycy nazywają wyspę Borneo, a ich sąsiedzi - Kalimantan. Indonezyjska część terytorium jest podzielona na część zachodnią, centralną, północną, wschodnią i południową. Największe miasta to odpowiednio Pontianak , Palankaraya, Tanjungselor, Samarinda, Banjarmasin . Kalimantan pokryty jest dżunglą, panuje tutaj wilgotny klimat równikowy.
 2. Калимантан
 3. Sumatra - szósta co do wielkości wyspa na świecie i trzecia pod względem liczby turystów przybywających do Indonezji (z wyjątkiem Bali i Jawy). Znajduje się na obu półkulach naraz. Ta wyspa jest bogata w rzeki, a największe jezioro tutaj - Toba . Świat zwierząt na Sumatrze jest bardzo zróżnicowany, jest tu wiele endemitów. Główne miasta - Medan , Palembang i Padang. Najlepszy czas na odwiedzenie tego obszaru to maj-czerwiec lub wrzesień-październik.
 4. Суматра
 5. Sulawesi (lub, jak to się nazywa w Indonezji, Celebes) - wyspa numer 11 na naszej planecie. Ma bardzo nietypowy kształt kwiatu orchidei i górzysty teren. Sulawesi dzieli się na 6 prowincji, największe miasta to Makassar, Manado, Bithung. Podróżni świętują niezwykłe piękno natury wyspy. Ponadto jest to bardzo interesujące: można odwiedzić nietkniętą cywilizację dżungli, odwiedzić plemiona aborygeńskie z ich niezwykłą kulturą, zobaczyć potężne aktywne wulkany, wybrać się na spacer przez liczne plantacje (tytoń, ryż, kawa, orzech kokosowy).
 6. Сулавеси
 7. Java - niesamowita wyspa w Indonezji. 30 działających wulkany , malownicze krajobrazy, wiele atrakcji kulturalnych (na przykład świątynia Borobudur ). W Javie jest głównym miastem Indonezji - Dżakarta . Inne główne osady wyspy - Surabaya , Bandung , Yogyakarta . Java jest uważana za handlowe, religijne i polityczne centrum państwa, a wśród turystów zajmuje drugie miejsce na popularności po Bali z reklamą kurorty .
 8. Ява
 9. Nowa Gwinea. Zachodnia część tej wyspy, należąca do Indonezji, nazywa się Irian-Jaya, lub Irian Zachodni. 75% jego terytorium pokrywa nieprzejezdna dżungla i jest uważana za wyjątkową pod względem różnorodności przyrody. Ta część Indonezji jest najsłabiej zaludniona, najbardziej odległa i niezbyt rozwinięta (w tym w turystyce), więc Irian-Jay jest uważany za w dużej mierze nieodkrytą wyspę Indonezji.
Новая Гвинея

Oprócz tego Indonezja zawiera 32 archipelagi. Dwie z nich są największe - są to Moluki i Wyspy Lesser Sunda. Rozważ je bardziej szczegółowo.

Małe Wyspy Sundajskie

Ten archipelag składa się z wielu małych i 6 dużych wysp:

 1. Bali - Centrum turystyki nie tylko w Indonezji, ale w całej Azji Południowo-Wschodniej, słynnej "wyspie tysiąca świątyń." Chodź tu na pełne odpocząć : burzliwa zabawa i wycieczki na wielu świątynie . Bali - niekwestionowany lider wśród wysp Indonezji na wakacje na plaży; istnieje wiele nowoczesnych ośrodków wypoczynkowych, szeroki zakres rozrywki.
 2. Бали
 3. Lombok - przyjeżdżają tu nie dla rozrywki, ale dla podróżowania po tej malowniczej wyspie Indonezji. Punktem przyciągającym jest Wulkan Rinjani - majestatyczny i, co najważniejsze, aktywny. Ogólnie region ten uważany jest za najmniej rozwinięty w całej Indonezji.
 4. Ломбок
 5. Flores - wyspa pięknych jezior, gór i wulkanów w Indonezji. Jego skromna infrastruktura turystyczna rekompensowana jest wspaniałymi krajobrazami i swoistą atmosferą. Tutaj znajdziesz nie tylko niesamowitą przyrodę, ale także wyjątkową kulturę: mieszankę katolickiej tradycji i pogańskich fundamentów.
 6. Флорес
 7. Sumbawa - przyciąga podróżnych pięknem i magią Wulkan Tambor . Leży w drodze z Bali na wyspę Komodo i dlatego jest dość popularny. Nurkowanie , zakupy , wakacje na plaży i zwiedzanie są dostępne tutaj dla zagranicznych gości.
 8. Сумбава
 9. Timor - wyspa, którą Indonezja dzieli z państwem Timor Wschodni. Otacza go ciekawa legenda, według której w starożytności wyspa była ogromnym krokodylem. Dziś jest to dość duży obszar i tylko obszary przybrzeżne są zamieszkane. Turyści rzadko tu przyjeżdżają.
 10. Тимор
 11. Sumba - kiedyś zasłynął jako wyspa sandałowa (to drzewo wywieziono stąd w średniowieczu). Można tu surfować, nurkować, relaksować się na plaży lub zwiedzać starożytne megalityczne budowle.
Сумба

Mała Sunda jest z kolei podzielona na Wschodnią i Zachodnią (wyspa Bali jest sama i jest uważana za tytułową prowincję indonezyjską). Do pierwszych należą Flores, Timor, Sumba, do drugiego - Lombok i Sumbawa.

Moluccas

Pomiędzy Nową Gwineą i Sulawesi leży ten archipelag, znany również jako Wyspy Spice. Ta niezwykła nazwa pochodzi od tego, że gałązka muszkatołowa i inne egzotyczne rośliny, z których wytwarzane są przyprawy, były tu od dawna uprawiane. Zawarte w archipelagu 1027 wysp. Najważniejsze z nich to:

 1. Halmahera - największa wyspa, ale rzadko zaludniona. Jego nazwa oznacza "wielką ziemię". Istnieje kilka aktywnych wulkanów, opuszczone plaże i dziewicze dżungle. W Halmahera palma kokosowa jest uprawiana na skalę przemysłową, wydobywane jest złoto.
 2. Хальмахера
 3. Seram charakteryzuje się bardzo różnorodną fauną, jest tu wiele endemitów. Jednak turyści są rzadkimi gośćmi na tej dużej wyspie, ponieważ jej infrastruktura jest bardzo słabo rozwinięta.
 4. Серам
 5. Buru - Aktywnie rozwija się turystyka ekologiczna. Podróżni przyjeżdżają zobaczyć niesamowite jezioro Rana i wybrać się na spacer po lasach tropikalnych. Istnieje również kilka zabytków kultury, głównie z dziedzictwa kolonialnego.
 6. Буру
 7. Wyspy Banda - Popularne miejsce do nurkowania w Indonezji. Istnieje 7 zamieszkałych wysp ze stolicą Bandaneira. Tropikalne lasy deszczowe obejmujące część lądową i aktywny wulkan na Banda Ali przyciągają entuzjastów ekoturystyki.
 8. Острова Банда
 9. Ambon jest kulturalną stolicą Moluków. Tu jest kilka uniwersytetów, lotnisko . Uprawa gałki muszkatołowej i goździków to główne artykuły dochodów z gospodarki.
 10. Амбон
 11. Ternate - duże wyspiarskie miasto na północy archipelagu. Tutaj można zobaczyć duży stratowulkan o wysokości 1715 m, gaje goździkowe, jezioro pełne krokodyli i 300-letni strumień magmy.
Тернате

Inne popularne wyspy Indonezji

Lista małych, ale odwiedzanych wysp w Indonezji obejmuje:

 1. Gili - położony w pobliżu północno-zachodniego wybrzeża Lombok. Jest więcej wolnych manier niż w pozostałej części kraju, a turyści mogą cieszyć się relaksującymi wakacjami, odwiedzając piękne błękitne plaże i nurkując.
 2. Гили
 3. Wyspa Komodo w Indonezji - słynie z niezwykłej jaszczurki monitor smoka. To są starożytne jaszczurki, największe na Ziemi. Terytorium tej i sąsiedniej wyspy ( Rincha ) całkowicie oddane do parku narodowego Indonezji, ale jest tutaj kilka osad rdzennych.
 4. Комодо
 5. Wyspa Palambaka na Sumatrze jest rajem dla miłośników nurkowania w Indonezji. Jest tylko jeden hotel, który gwarantuje najbardziej ustronny turysta odpocząć w całym kraju.
 6. Паламбак
 7. Tysiące wysp - Jest to archipelag wielu małych obszarów lądowych w Morzu Jawajskim w Indonezji. W rzeczywistości istnieje tylko 105, a nie 1000. Istnieją popularne sporty wodne, badania różnorodności fauny i fauny morskiej.
Тысяча островов