Wyspa Sumatra słynie z pięknej, egzotycznej i naprawdę niesamowitej natury. Na przykład tutaj znajduje się największy i najgłębszy z wulkanicznych jezior Azji Południowo-Wschodniej. Uderza podróżników w niezwykłą historię, ale jeszcze więcej - z jej pięknem. Toba jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na Sumatrze i całości Indonezja . Dowiadujemy się o tym więcej.

Jak powstało jezioro?

Około 74 tysiące lat temu nastąpiło kolosalne wydarzenie w jego skali - erupcja superwolcan Tobu. Konsekwencje tego były katastrofalne. Gorący gaz i popiół dotarły do ​​stratosfery i zamknęły Słońce na 6 miesięcy, powodując "wulkaniczną zimę" na planecie, a średnia temperatura spadła o kilka stopni. Następnie co szósta żywa istota na Ziemi zmarła, a proces ewolucji został odrzucony dwa miliony lat temu.

Sam wulkan eksplodował. Jego kopuła zapadła się do środka, tworząc ogromną depresję w postaci bajgla. Stopniowo wypełniło się wodą, tworząc to samo jezioro w zalanej kalderze wulkanu Toba. Teraz jego powierzchnia wynosi 1103 metry kwadratowe. km, a głębokość w niektórych miejscach przekracza 500 m. Szerokość zbiornika wynosi 40 km, długość wynosi 100 m. Szyszki już zaczęły formować się na zboczach kaldery, z której tysiąclecia później wzrośnie liczba nowych wulkanów.

Озеро на карте

O wyspie Samosir

Na środku stawu jest największą wulkaniczną wyspą na świecie. Powstał w wyniku podniesienia skał. Dzisiaj plac Wyspy Samosir - 630 metrów kwadratowych. km (to nieco mniej niż terytorium Singapur ). Tu żyje rdzenna populacja - bataki. Zajmują się rybołówstwem, rolnictwem i rzemiosłem: rzeźbione z drzewa są bardzo pięknymi statuetkami i bibelotami, które chętnie kupują odwiedzających.

Najbardziej turystycznym miejscem na Samosir jest półwysep Tuk-Tuk, gdzie znajdują się kawiarnie, pensjonaty, hotele i sklepy z pamiątkami. Turyści zatrzymują się tutaj, a następnie podróżują po wyspie, aby:

 • zapoznaj się z kultura baterie;
 • odwiedź lokalny atrakcje ;
 • cieszyć się wyjątkowo piękną przyrodą.

Doświadczeni podróżnicy polecają to miejsce jako jedno z najlepszych w Indonezji. Aby zobaczyć wszystkie jego piękności najlepiej, wynajem rowerów lub motoroweru i grzebanie po wyspie.

Самосир

Jezioro Toba dzisiaj

Pomimo burzliwej przeszłości tego obszaru, odpoczynek tutaj obiecuje pokój, pacyfikację, jedność z naturą. Klimat jest ciepły, ale nie gorący (+21 ... + 22 ° C przez cały rok), co jest miłym zaskoczeniem dla tych, którzy już podróżowali w tropikach. Na jeziorze Toba rzadko jest wielu turystów, nie ma tłumu, nie ma potrzeby rezerwowania zakwaterowania z wyprzedzeniem.

Brzegi Toby są malownicze i czyste. Tutaj rosną mieszane i sosnowe lasy, wiele jasnych kwiatów i roślin wodnych. Na brzegach miejscowych rośnie kawa, kukurydza, pikantne zioła, palmy kokosowe. W stawie jest dużo endemicznych ryb. Możesz zobaczyć:

 • węgorz ryżowy;
 • danio pręgowany;
 • chropowaty barbus;
 • Jawajski betta;
 • Szczupak azjatycki;
 • batkskuyu (rzadki, zagrożony gatunek).
Природа озера Тоба

Co zobaczyć na jeziorze Toba?

Oczywiście główną atrakcją zalanej kaldery wulkanu Toba jest lokalna przyroda. Jest oszałamiająco piękna: zielone wzgórza, sosny rosnące na zboczach, czysta błękitna woda jeziora. Dla wielu Rosjan Toba przypomina jezioro Bajkał. Wśród innych atrakcji interesujących dla turystów zagranicznych, nazwijmy:

Eko- i etnoturystyka to główne rodzaje rekreacji nad brzegiem jeziora Toba. Inne rozrywki są dostępne:

 • chodzi łodzią lub łodzią motorową;
 • narty wodne, katamarany;
 • wędkarstwo .

Idź tutaj najlepiej w maju lub w lecie. Jeśli zdecydujesz się wyjechać na wakacje w lutym, przygotuj się na to, co będzie deszczowe, ale nie zatłoczone.

Удивительное озеро

Jak się tam dostać?

Aby cieszyć się pięknem wulkanicznego jeziora i rekreacja na jej brzegach, musisz najpierw dostać się na wyspę Sumatra. Jest to najprostszy i najwygodniejszy sposób robienia powietrza transport - najbliżej dużego Toba lotnisko znajduje się w Medane . Stamtąd trzeba wziąć taksówkę do Parapata, skąd prom idzie na wyspę Samosir. Taka podróż będzie kosztowała 35-50 tysięcy rupii indonezyjskich (2,62-3,74 $).

Można również dotrzeć do jeziora Toba z Bukit Lavangu, Berastagi, Kuala Namu.