Wydaje się, że nasza planeta została tak dokładnie zbadana, że ​​po prostu nie ma miejsca na "puste plamy". Ale nie, nawet we współczesnym świecie wciąż istnieją tajemnice i zagadki, które nie podlegają najnowocześniejszym metodom badań. Jednym z nich jest zespół świątynny Borobudur, długo skutecznie ukrywający się przed ludzkimi oczami w leśnych zaroślach wyspy Jawa, które w Indonezja .

Świątynia Borobudur - historia

Istnieje wiele teorii na temat tego, kto i kiedy został zbudowany Borobudur. Najprawdopodobniej wzniesiono go między 750 a 850 lat. Według najbardziej konserwatywnych szacunków roboty budowlane trwały co najmniej 100 lat. I dwa wieki później świątynia została opuszczona przez ludzi i pochowana pod warstwą popiołu po erupcji wulkanu. Prawie tysiąc lat, Borobudur był bezpiecznie ukryty pod dżunglą, aż brytyjscy kolonizatorzy odkryli go w 1814 roku. Od tego czasu rozpoczęła się epoka powrotu Borobudura do ludzi. Niemal natychmiast po odkryciu rozpoczęły się prace wykopaliskowe i restauratorskie, które niemal stały się przyczyną jego ostatecznej śmierci. Dopiero pod koniec XX wieku dokonano renowacji na pełną skalę, podczas której wszystkie elementy kompleksu znalazły swoje miejsce.

Świątynia Borobudur - opis

Miejsce wzniesienia nieznanych budowniczych Borobudur wybrało naturalne wzgórze i pokryło je wielkimi kamiennymi blokami. Zewnętrznie, ten zespół świątynny ma wygląd schodkowej piramidy o podstawie 123 metrów i wysokości 32 metrów. Każdy krok lub taras symbolizuje etapy, przez które przechodzi ludzka dusza, aby osiągnąć nirwanę. Z grubsza rzecz biorąc, Borobodur jest wielką kamienną księgą, opowiadającą o etapach samodoskonalenia. Rozważcie ścienne ilustracje tej książki, dążąc do osiągnięcia doskonałości, mogą być nieskończenie długie.

Świątynia Borobudur jest zwieńczona kamienną stupą, wewnątrz której znajduje się ogromny posąg Buddy. W sumie świątynia ma około pięciuset posągów Buddy różnej wielkości.

Jak dostać się do świątyni Borobudur?

Aby zobaczyć Borobudur na własne oczy, musisz kupić bilety lotnicze wcześniej Singapur lub Kuala Lumpur. Miasta te są połączone bezpośrednimi lotami do miasta Yogyakarta, skąd można dojechać autobusem lub wynająć samochód.

borobudur indonesia_1borobudur indonesia_2borobudur indonesia_3
borobudur indonesia_4borobudur indonesia_5borobudur indonesia_6