Phnom Penh - stolica Kambodża , która przyciąga turystów do czegoś innego niż kolor. Wiele lat temu miasto to było jedną z najpiękniejszych stolic azjatyckich, ale po wojnach i rewolucjach większość historycznych budynków i świątyń uległa zniszczeniu. Dziś Phnom Penh jest odrestaurowany i jest metropolią z nowoczesnymi budynkami i architekturą.

Populacja phnom penh

Populacja Phnom Penh liczy około dwóch milionów ludzi. Tutaj gołym okiem widać różnicę między biednymi i bogatymi, co wygląda bardzo kontrastowo: można zobaczyć dziecko z ubogiej rodziny śpiące na tekturze obok zaparkowanego jeepa miejscowego "bogatego człowieka". Wiele osób żyje w okropnych warunkach, na przykład w szałasach lub domach z żelaznych arkuszy. Każdy zarabia, jak tylko może: ktoś sprzedaje owoce, ktoś myje samochody, ktoś sprzedaje smażone węże i karaluchy ... Ale pomimo wszystkich trudności, populacja Phnom Penh pozostaje uśmiechnięta, otwarta i przyjazna.

Zabytki w Phnom Penh

Jedną z najbardziej szanowanych atrakcji turystycznych jest Klasztor Wat Phnom . Znajduje się na wzgórzu i otoczony jest parkiem w pobliżu nabrzeża Sisovat, przy 94th Street. Koszt wstępu wynosi około 1 dolara. Tutaj możesz jeździć na słoniu wokół świątyni za 15 USD.

Kolejną atrakcją, którą można bezpiecznie umieścić w najpopularniejszych miejscach jest Pałac królewski i Srebrna Pagoda . Aby je sprawdzić, musisz ubierać się tak, aby ramiona i nogi były zakryte - obowiązuje ścisły kodeks ubioru. Jeśli jesteś ubrany "źle", tuż przy wejściu możesz wypożyczyć niezbędne rzeczy, pozostawiając depozyt w wysokości 1 $. Opłata za wstęp wynosi nieco ponad 6 dolarów.

Idź do Wat Boatum Temple , która znajduje się 3 km od Pałacu Królewskiego. To tutaj rodzina królewska uwielbiała jeździć.

Набережная СисоватВат ПномВат Ботум
Королевский дворецХрам изумрудного БуддыСеребряная пагода

Wśród atrakcji Phnom Penh znajdują się muzea. Najciekawszy, z punktu widzenia turysty, następujący:

Muzeum Narodowe Kambodży . Muzeum prezentuje duży zbiór eksponatów z ery Angkor, złotego wieku w historii Kambodży. Najważniejszym z nich jest posąg króla Dżajawarmana VII w postawie medytacyjnej. Posiada również posągi bóstw hinduizmu, zabytkowe strzały i wpisane tablice i wiele więcej.

Национальный музей

Przydatne informacje:

 • Adres muzeum: ulica 13, Sangkat Chey Chumneas, Khan Daun Penh, Phnom Penh (obok pałacu króla)
 • Telefon: +855 23 211 753, +855 12 621 522 (mobilny); fax: +855 23 211 753
 • Godziny pracy: 8.00-17.00
 • Cena biletu: 3 USD

Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng - miejsce z smutną historią. Kiedyś ten budynek był zwykłą szkołą, którą Khmer Rouge zamieniło w najważniejsze więzienie w 1975 roku. W tym miejscu przez kilka lat przechowywanych było 145 000 osób, a wszyscy zostali zabici na tzw "Pola śmierci" . Tylko 8 osobom udało się wydostać z więzienia.

Музей геноцида

Przydatne informacje:

 • Adres: ulica 113, Boeng Keng Kang 3, Chamkar Morn, Phnom Penh
 • Telefon: +855 23 300 698
 • Faks: +855 23 210 358

Ponadto mogą odwiedzić osoby, które chciałyby zapoznać się z historią kraju Pola śmierci .

Życie nocne w Phnom Penh

Z pewnością warte osobnej dyskusji jest życie nocne w Phnom Penh. Tutaj każdy odwiedzający imprezę znajdzie instytucję, która mu odpowiada i zanurzy się w klubowej atmosferze z kambodżańską nutą.

Ośrodki życia nocnego skupiają się na kilku ulicach, jedna z nich to ulica Pasteura lub 51. Głównym klubem w Phnom Penh jest "Heart of the darkness" lub "Heart of Darkness". Ten klub to "prozachodni" styl, w którym często można usłyszeć europejskie i amerykańskie hity. Terytorium sąsiadujące z klubem słynie z niemal całkowitego braku oświetlenia, więc nazwa tego miejsca jest prawdziwa. W weekendy jest tu dużo ludzi, a klub otwiera się o 19.00. Większość odwiedzających przybywa tu do północy, aby opuścić zakład wczesnym rankiem.

Również goście z Phnom Penh i miejscowi lubią odwiedzać klub San Tropez. Tutaj interesujące kontrastujące wnętrze - białe sofy idealnie komponują się z czarnymi stolikami. Miłośnicy alkoholi pokochają bar L'Absinthe, którego właścicielem jest Francuz. Osobiście przygotowuje około 20 rodzajów absyntu, więc znajdziesz tu coś do zrobienia.

Jeśli dobrze się bawisz w klubie lub pijesz absynt, możesz pominąć szklankę piwa w licznych pobliskich barach lub wybrać się na prawdziwą piwną wycieczkę po lokalnych browarach Kingdom Breweries. Czasami profesjonalni tancerze khmerscy występują w klubach, a następnie można zobaczyć tradycyjne tańce lokalne. Ta prezentacja jest warta odwiedzenia.

Клуб Сердце тьмыКлуб San TropezL'Absinthe bar

Uwaga turystyczna

Jeśli nie możesz się doczekać, aby zanurzyć się w życie nocne w Phnom Penh, przestrzeganie pewnych zasad bezpieczeństwa znacznie ułatwi życie i uratuje cię od kłopotów:

 1. Staraj się nie nosić dużych rachunków (wartość nominalna 100 $). Wskazane jest również pozostawienie smartfona w pokoju. Jeśli chodzi o spacery w Phnom Penh, nie trzymaj więcej niż 50 $ w małych rachunkach i kupuj najbardziej zwyczajny telefon za kilkanaście dolarów. Faktem jest, że lokalne osoby przestępcze "wypasają" obcokrajowców zabezpieczonych z ich punktu widzenia, a niekiedy nie wykorzystają okazji, by odebrać ci pieniądze lub telefon.
 2. Przy zamawianiu napojów uważnie obserwuj, co napełniasz szklankę. Po północy często dodają do piwa klophelinę lub metadon, więc dla własnego bezpieczeństwa kup napoje w "fabrycznym" opakowaniu - puszce lub butelce, a nie butelkowaniu.
 3. Nie powinieneś odwiedzać lokalnych kasyn, a jeszcze bardziej grać w karty z Azjatami.
 4. Przestrzegając tej techniki bezpieczeństwa, możesz odpocząć w nocnym życiu w Phnom Penh.

Hotele w Phnom Penh

Jak w każdej większej metropolii, niezależnie od jej położenia na mapie, w Phnom Penh jest wiele hoteli , a znalezienie odpowiedniej opcji "na miejscu" może nie być trudne. A może i najodpowiedniejszą decyzją jest zarezerwowanie hotelu z wyprzedzeniem, przeczytanie recenzji i innych informacji. Wszystko zależy przede wszystkim od Twojego budżetu, ale możesz być pewien: nawet jeśli jesteś gotów wydać minimalną kwotę na zakwaterowanie, nadal możesz znaleźć coś odpowiedniego.

 1. The Frangipani Living Arts Hotel & Spa . Dobry hotel. Kategoria ceny wynosi do 50 USD. Pyszne śniadania, małe przytulne pokoje z balkonami. Czyste, wygodne i spokojne.
 2. The Frangipani Living Arts Hotel & Spa

  Przydatne informacje:

  • Adres: 15, ulica 123, Khan Chamkarmon, Toul Tompoung (rynek rosyjski)
  • Telefon: +855 16 581 045
 3. King Grand Suites Boutique Hotel II . Dobrze wyszkolony przyjazny personel, doskonałe śniadania w stylu europejskim, mały basen, komfortowe pokoje.
 4. King Grand Suites Boutique Hotel II

  Przydatne informacje:

  • Adres: No. 11 St 57, Beung Keng Kang I
 5. Frangipani Fine Arts Hotel . Kolejny tani, dobry hotel, do którego zalety to wygodna lokalizacja i wygodne pokoje. Wśród minusów - słaba znajomość obsługi języka angielskiego. Śniadanie składa się głównie z jarzyn i jajecznicy.
 6. Frangipani Fine Arts Hotel

  Przydatne informacje:

  • Adres: ulica 178 (w pobliżu Pałacu Królewskiego)
  • Telefon: + 855 16 581 045

Nasi rodacy, którzy często odwiedzają Phnom Penh lub tam mieszkają, polecają kilka dobrych miejsc na pobyt:

 1. Macau Phnom Penh, hotel znajduje się na 360th Street, naprzeciwko sklepu "SuperCheap". Cena pokoju za dzień zaczyna się od 30 $, a pokoje do mieszkania są wygodne i nowe naprawy. Na parterze budynku znajduje się przytulna kawiarnia.
 2. Dom Mango . Znajduje się na rogu 360 i 63 ulic i jest butikowym hotelem składającym się z dziewięciu pokoi. Cena zakwaterowania wynosi od 15 do 25 USD. Każdy pokój ma dwa łóżka i klimatyzację. W hotelu znajduje się basen, również tutaj można zagrać w bilard lub udać się do baru.
Macau Phnom PenhMango house

Rynki w Phnom Penh

Jedną z najważniejszych atrakcji stolicy można bezpiecznie przypisać Kambodżańskie rynki . Istnieją trzy główne rynki w Phnom Penh:

 1. Rynek rosyjski . Był jednym z pierwszych w mieście, przeznaczonym dla obcokrajowców. W latach 80. ubiegłego stulecia większość ludzi z innych krajów była reprezentowana przez Rosjan, stąd nazwa rynku. Tutaj ogromna gama towarów - jedwabie, biżuteria, antyki i wiele innych - zachwyci swoją różnorodnością.
 2. Nocny targ Turyści uwielbiają to miejsce, ponieważ istnieje 150 placówek, w których sprzedający przyciągają turystów do miasta z różnego rodzaju towarami - odzieżą, biżuterią, meblami i dodatkami. Przyjemna atmosfera i atmosfera sprawiają, że odbywają się liczne targi z lokalnymi kupcami i kupują wszelkiego rodzaju egzotyczne rzeczy.
 3. Rynek centralny . Rynek jest interesujący nie tylko pod względem banalnej konsumpcji. Jest to bardzo nietypowy obiekt architektoniczny: został zbudowany w 1937 roku i łączy dwa style - tradycyjny Khmer i kolonialny. Gama produktów na rynku jest bardzo szeroka i różnorodna.
Русский рынокНочной рынокЦентральный рынок

Jak dostać się do Phnom Penh?

Po tym, jak twój samolot wyląduje na międzynarodowym lotnisku lotniska Będziesz musiał pokonać 11 kilometrów, by znaleźć się w centrum stolicy Kambodży. Możesz to zrobić transport publiczny : taksówka (koszt około 9 USD), tuk-tuk (lokalna forma transportu za 7 USD) lub taksówka motorowa (2 USD).