W tajemniczym i tajemniczym kraju Kambodża oprócz zabytków architektury i starożytnych świątyń istnieją potworne dowody na bardzo bliską historię, jak na przykład muzeum ludobójstwa Tuola Slenga.

Historia Muzeum

Muzeum ludobójstwa Tuol Sleng zwane jest także więzieniem S-21. Dzisiejsze muzeum przedstawia pięć budynków dawnej szkoły dla dzieci w mieście Phnom Penh , która stała się więzieniem i miejscem tortur i egzekucji wielu tysięcy ludzi. Od Khmerów nazwa muzeum jest tłumaczona jako "wzgórze strychninowe" lub "wzgórze trujących drzew".

Tuol Sleng został założony w 1980 roku w stolicy Kambodży, gdzie w krwawym okresie reżimu Czerwonych Khmerów od 1975 do 1979 roku znajdowało się "Więzienie Bezpieczeństwa 21". Tutaj na każdym rogu muzeum pojawiają się napisy "Nie uśmiechaj się" i jest mało prawdopodobne, aby można to było zrobić w atmosferze takiej energii.

Oprócz grobów na dziedzińcu i szubienicy, w każdej klasie znajdują się dziesiątki malutkich komórek mierzących 1x2 metra, studnie z przewodami elektrycznymi i poprzeczkami. Wiele klas, na prośbę krewnych ofiar, stało się pomnikami. Kadłuby są owinięte w setki metrów drutu kolczastego przed naprężeniem. To jest pamięć o ocalałych ludziach, nie jest zwyczajowo mówić tutaj, każdy kamień tutaj przypomina nam o bólu, krwi i śmierci niewinnych ludzi.

Historia Tuol Sleng

Wraz z powstaniem Czerwonych Khmerów kierowanych przez dyktatora Paula Latera, cztery miesiące po zakończeniu wojny domowej, szkoła średnia zamieniła się w więzienie. Historycy zakładają, że jego więźniowie mieli od 17 000 do 20 000 osób, a dokładne dane są oczywiście nieznane. W tym samym czasie w więzieniu było około 1500 więźniów, ale nie pozostali długo. Z reguły byli to żołnierze służący byłemu reżimowi, mnisi, nauczyciele, lekarze i wielu innych. Wśród nich było kilkuset obcokrajowców, którzy nie zdołali opuścić kraju. Ocalało tylko około 6000 zdjęć ofiar i niektórych ich osobistych rzeczy. Ludzie byli okrutnie torturowani, trzymani w łańcuchach z opaskami na oczach, głodzeni na śmierć.

Na początku 1979 r. Sadystyczny reżim został obalony przez wojska wietnamskie, kraj został uwolniony od dyktatury, aw więzieniu S-21 tylko 7 osób przeżyło. Postanowiono opuścić szkołę bez zmian i napraw, a rok później otwarto w niej muzeum pamięci. Na dziedzińcu szkolnym pochowano 14 ostatnich ofiar, torturowano na śmierć w ostatnich godzinach wyzwolenia stolicy, reszta została pochowana w tzw. "Pola śmierci" .

Pol Pot i resztki sadystycznych oddziałów do 1998 r. Ukrywali się w tropikalnej dżungli Kambodży i Tajlandii, szalony dyktator zmarł 15 kwietnia. Trzydzieści lat po zniesieniu krwawego reżimu, 30 marca 2009 r., Kang Kek Yehu (był szefem więzienia Tuol Sleng) został osądzony i skazany na 35 lat więzienia.

Jak dostać się do muzeum ludobójstwa?

Tuol Sleng znajduje się w pobliżu Pomnika Niepodległości w samym sercu miasta. Możesz tu przyjść transport publiczny na tuk-tuk za 2-3 USD lub możesz iść z przystanku nr 35. Muzeum jest otwarte od 8 rano do 11:30 i od 14:30 do wpół do piątej.

Wejście do muzeum znajduje się po zachodniej stronie 113th Street. Wycieczki są prowadzone przez krewnych byłych więźniów. W sali wideo muzeum, dwa razy dziennie, pokazany jest film dokumentalny o okrutnych zbrodniach Polotovitów.

Dla każdego zagranicznego turysty bilet kosztuje 3 dolary, Kambodżanie są wolni. Możesz zrobić bezpłatne zdjęcia i wideo. Niektóre organizacje praw człowieka zapewniają także pomoc finansową dla muzeum.

Один из корпусов музеяВещи погибшихФотографии узников
КоридорМикро-камерыКамера допроса