Sytuacja gospodarcza w Kambodży jest trudna: wiąże się z przedłużającymi się konfliktami zbrojnymi, więc infrastruktura królestwa, w szczególności transportu, podupada. Kraj jest całkowicie nieobecny komunikacji kolejowej między prowincjami, podróże lotnicze nie są dostępne dla wielu mieszkańców państwa, ponieważ wymagają dużych kosztów gotówki. W całym królestwie można liczyć nie więcej niż trzy porty lotnicze, których działalność jest zarejestrowana, a co najważniejsze - przestrzegane są wszelkie środki zapewniające bezpieczny transport pasażerów. Kambodża i jej transport wymagają dużych inwestycji gotówkowych.

Autobusy w Kambodży

Najczęstszym środkiem transportu w Kambodży są autobusy. Podróżują różnymi trasami i zabierają pasażerów z jednej prowincji do drugiej. Należy zauważyć, że drogi krajowe są opuszczone, większość z nich nie ma nawierzchni asfaltowej. Podczas pory deszczowej wiele miast i wiosek pozostaje odciętych od świata zewnętrznego, ponieważ drogi zatarły się wraz z opadami i stają się nieprzejezdne.

Podróżuj autobusami międzymiastowymi w budżecie Kambodży. Na przykład ścieżka od stolica królestwa do najbliższego miasta (na przykład Kampong Cham ) będzie kosztować 5 USD. Jednocześnie warunki przewozu pasażerów są wygodne, autobusy są wyposażone we wszystko, co konieczne.

Turyści mają zawsze prawo wyboru firmy przewozowej, ponieważ w Kambodży zarejestrowana jest działalność kilku firm autobusowych. Oferowane usługi są podobne pod względem jakości i ceny. Każda firma autobusowa jest wyposażona w dworzec autobusowy - przystanek autobusowy, który jest wyposażony w kasę biletową, poczekalnię i toaletę.

Комфортабельные автобусы Камбоджи
Transport wodny

Również miasta Kambodży łączą transport wodny. Drogi wodne przebiegają przez słynne Tonle Sap Lake . Głównymi negatywnymi cechami takich ruchów są: nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas transportu pasażerów, drogie bilety (około 25 USD za osobę). Ale w deszczowej porze rozpaczy ludzie zmuszeni są uciekać się do tak niebezpiecznych podróży.

Водный транспорт курсирует по озеру Тонлесап
Tuk-tuk i moto-taxi

Najpopularniejszym środkiem transportu w Kambodży jest tuk-tuk (motocykl z przyczepą, w którym pasażerowie są zakwaterowani). Popularność tego transportu w Kambodży jest świetna, a tuk-tuk można znaleźć wszędzie. W dniu podróży tuk-tuk będziesz musiał zapłacić co najmniej 15 dolarów.

Jeśli chodzi o transport miejski w Kambodży, motorower jest uważany za najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony. To nie jest najbezpieczniejszy sposób podróżowania, ale w zgiełku i zamętach miast Kambodży, taksówek motocyklowych, być może jest to idealna opcja. Aby korzystać z jego usług, musisz znać i przestrzegać kilku zasad:

  • określić trasę do miejsca przeznaczenia;
  • z góry uzgodnić cenę podróży;
  • płacić małe pieniądze, najlepiej tak, aby nie było kapitulacji.

Jeśli nie naruszysz tych wymagań, podróż nie spowoduje niepotrzebnych problemów. Możesz wypożyczyć motorower ze sterownikiem na godzinę lub nawet na dzień, wszystko zależy od twoich preferencji i możliwości.

Jeśli chcesz, każdy może wypożyczyć motorower. Aby to zrobić, musisz skontaktować się z firmą transportową, wybrać motorower, który ci się podoba i zapłacić za usługę (około 5 USD). Należy pamiętać, że drogi i ruch w miastach Kambodży są niebezpieczne, a ponadto pracownicy firm żeglugowych mogą zgłaszać roszczenia o szkodę w transporcie, chociaż tego nie zrobiliście. Aby uniknąć sytuacji konfliktowych, zrób kilka zdjęć, które mogą potwierdzić twoją sprawę.

Популярный в Камбодже тук-тукМото-такси
Regularna taksówka

Ponadto w miastach Kambodży powszechna jest taksówka. Jeśli chcesz dostać się z centrum miasta na jego obrzeża, podróż będzie kosztować około 8 USD. Jest całkiem do przyjęcia.

Regularne taksówki można również wypożyczyć z kierowcą, jeśli chcesz odwiedzić pilota zabytki . Drogi Kambodży i specjalny styl jazdy lokalnych kierowców nie pozwalają turystom na samodzielną jazdę. Ta usługa kosztuje 30-50 dolarów. Cena zależy od marki i pojemności samochodu, ale jeśli podróżujesz w grupie, możliwe jest zaoszczędzenie osobistych oszczędności. Ważne porady: staraj się targować - pomaga to w obniżeniu ceny usługi, w niektórych przypadkach znacznie.

Обычное такси в Камбодже

Kambodża - kraj rozwijający się otwarty na turystykę całkiem niedawno. Wiele oddziałów państwa schodzi z powodu konfliktów zbrojnych, transport nie jest wyjątkiem. Obecnie istnieje tendencja do rozwoju i intensyfikacji dróg i wszystkich rodzajów transportu w Kambodży. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości problemy zostaną wyeliminowane, a miasta Kambodży będą mogły pochwalić się wygodnym i bezpiecznym transportem.