Kambodża położony w pobliżu Zatoki Tajlandzkiej, pomiędzy dobrze znanym w turystycznym środowisku Wietnamu i Tajlandii. Królestwo jest dość nowoczesne i ma rozwiniętą infrastrukturę. Turyści stolicy ( Phnom Penh ) oczekujcie komfortowych hoteli, które spełniają wymagania międzynarodowego standardu i dobrze zorganizowanego wypoczynku, z wieloma kulturalnymi i historycznymi atrakcjami. Być może najbardziej interesującym miejscem na półwyspie jest jezioro Tonle Sap - największy zbiornik w całym królestwie, w którym jeden z kilku rzeki Kambodży .

Cechy jeziora

Słodkowodne jezioro Tonle Sap znajduje się w południowej części półwyspu w pobliżu miasta Siem Reap . Nie ma stałych parametrów i bezpośrednio zależy od pory deszczowej.

W czasie suszy powierzchnia jeziora oscyluje w granicach 3000 metrów kwadratowych, a poziom wody nie wzrośnie powyżej jednego metra. W porze deszczowej wody w jeziorze są wypełnione, a ich powierzchnia wynosi 16 000 metrów kwadratowych, a poziom wody wzrasta do 9-12 metrów. W tym czasie Tonle Sap staje się przyczyną zalania pobliskich lasów i pól.

Kiedy poziom wody ponownie osiąga wartości letnie, liście wodne i na miejscu zatopienia pozostaje muł, który służy jako nawóz w uprawie ryżu - główny produkt państwa.

Gigantyczne zasoby słodkowodne jeziora Tonle Sap stały się doskonałym siedliskiem dla ryb, skorupiaków, krewetek i innych mieszkańców wód. Według różnych danych w wodach jeziora żyje do 850 gatunków ryb, głównie przedstawicieli rodziny karpiowatych. Terytorium przylegające do jeziora chroniło wiele ptaków, węży, żółwi, z których wiele żyje tylko tutaj.

Pływające wioski

Również sposób zamieszkania mieszkańców będzie zaskakujący. Budują domy na wodzie i dlatego nie płacą podatków za ziemię. W sumie około 2 000 000 ludzi mieszka w tak niezwykłych mieszkaniach, w większości wietnamskich i khmerskich. Każda rodzina ma łódź i używa jej do połowu oraz jako środka transportu.

Jak na ironię, wszystkie pływające wioski nad jeziorem Tonle Sap mają wszystkie niezbędne udogodnienia socjalne: przedszkola i szkoły, sale gimnastyczne, rynki, parafie katolickie, administracje wiejskie, usługi utrzymania łodzi. W przybrzeżnych zaroślach z reguły znajdują się lokalne cmentarze.

Zajęcie miejscowych mieszkańców

Nie trudno zgadnąć, że głównym zajęciem miejscowej ludności jest rybołówstwo. Pomaga zdobyć jedzenie i zarabiać pieniądze. Rybacy są zręczni i pomysłowi: na przykład, aby złowić skorupiaki lub krewetki, używają gałęzi krzewów. Niektóre z oddziałów są połączone i dostarczane z ładunkiem, stając się pułapką. Po chwili gałęzie zostają wyjęte z wody wraz z długo wyczekiwanym połowem.

Рыбак

Oprócz rybołówstwa, niektórzy przedsiębiorczy mieszkańcy jeziora Tonle Sap w Kambodży opanowali inny rodzaj zarobków - wycieczki turystyczne wzdłuż jeziora. Takich spacerów trudno nazwać szykanami, wręcz przeciwnie, nie są one zbyt kosztowne, ale jednocześnie w pełni ujawnią lokalny smak i egzotyzm. Przyjemnie szczery i przyjazny przewodnik po nastawieniu. Zapłać za wycieczkę, możesz dolary amerykańskie, baht tajlandzki lub lokalny rielami.

Nawiasem mówiąc, nie tylko dorośli, ale także dzieci zarabiają na wyspie. Dzieci w wieku przedszkolnym pływają po wodnistej powierzchni jeziora na basenach i błagają od turystów lub oferują zdjęcie z pytonem. Starsze dzieci pracują jako masażyści: dźgają plecami urlopowiczów z uporem, dopóki nie opłacą się z nimi. W tym dniu dzieci zarabiają około pięćdziesięciu dolarów, które według lokalnych standardów są uważane za więcej warte.

Pilne problemy mieszkańców

Oczywiście wygląd budynków jest daleka od ideału, a snackbary dla podróżnych bardziej przypominają chaty i szopy, jednak mieszkańcy pływających wiosek nie narzekają na warunki - dla nich jest to dość zwyczajowe. Domy wznoszone są na palach, a w czasie suszy są używane jako pisaki dla zwierząt domowych. Poważną niedogodnością dla każdej pływającej wioski jest brak wysypisk toalet, które są dla nas nawykowe. Wszystkie odpady mieszkańców wioski żyją w wodzie, którą wykorzystują do gotowania, zmywania, mycia.

W takich kolorach i rzeczywistości Tonle Sap pojawia się w Tobie w Kambodży. Ludzie z krajów rozwiniętych, odwiedzając te miejsca, mają mieszane uczucia wobec miejscowej ludności żyjącej poniżej granicy ubóstwa. Jednocześnie uderza mądrość i niezłomność ducha mieszkańców pływających wiosek, której tak bardzo brakuje nowoczesnemu cywilizowanemu społeczeństwu. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Królestwo Kambodży, nie przegap okazji, by zanurzyć się w atmosferze prymitywizmu i oderwania się od zgiełku wielkich miast, które przedstawi Ci Lake Tonle Sap.

Jak się tam dostać?

Możesz dotrzeć do jeziora z grupą wycieczkową lub samodzielnie. Droga ze starego centrum Siem Reap do molo zajmuje tylko 30 minut.

Плавучая деревня на озере ТонлесапОдин из домов плавучей деревниЦерковь в плавучей  деревне
Туристическая экскурсия по озеру ТонлесапПлавучий магазин одежды на озере ТонлесапЗакат на озере