Rzeki w życiu Kambodża odegrać znaczącą rolę: to nie tylko arterie transportowe łączące części kraju, to także źródło pożywienia (według statystyk ponad 70% spożywanych przez Kambodżę białek spada na ryby, a rolnictwo w kraju w całości zależy od rzek - od ich wysychanie w czasie suszy lub powodzie w porze deszczowej).

Nie bez powodu Nien Kon Hin Horn'ni - kochanka rzek - jest bardzo szanowanym bóstwem. Jego posągi można zobaczyć w niemal każdej osadzie iw każdej świątyni buddyjskiej, chociaż w rzeczywistości nie ma ona nic wspólnego z buddyzmem - to bóstwo jest znacznie starsze, nawet ze starożytnej mitologii khmerskiej.

Mekong

Jest to największa droga wodna w Kambodży; plasuje się również na 10 miejscu wśród najdłuższych rzek na świecie. Mekong pochodzi z Himalajów, przepływa przez terytorium siedmiu krajów i wpada do Morza Południowochińskiego.

Roczny połów w rzece wynosi 2,5 miliona ton ryb, a Mekong ma więcej gatunków ryb niż jakakolwiek inna rzeka na świecie (ponad 1000). Największymi mieszkańcami tych wód są siedmiobajtowe barbusy (jego długość sięga 5 metrów, a jego waga to 90 kg), olbrzymi karp (maksymalna waga 270 kg), płaszczka słodkowodna (maksymalna waga 450 kg), gigantyczny sum.

Река Меконг - самая крупная река КамбоджиЭкскурсия по Меконгу

Cong

Rzeka Kong zaczyna się w jednej z prowincji środkowego Wietnamu i płynie również w Kambodży i Laosie, będąc granicą dla dwóch ostatnich. Wpływa do San. Długość rzeki wynosi około 480 kilometrów.

Река Конг

San

San (lub Xie San) jest lewym dopływem Mekongu, granicy (na 20 kilometrów) między Wietnamem a Kambodżą. Z 17 tysięcy kilometrów kwadratowych jego basenu Kambodża ma tylko 6 000 (11 000 dla Wietnamu). Woda w rzece jest niezwykle czysta, a brzegi pokryte są białym piaskiem, który przyciąga wielu turystów. Prowincja Ratanakiri, przez którą płynie San, zajmuje czołowe miejsce w ekoturystyce w kraju.

Kolejną rzeką płynącą przez terytorium tej prowincji jest Sraepok. Wpada do wód wodospadu Kachang, położonego nad rzeką Kontung. Ten wodospad jest interesujący, ponieważ nigdy nie wysycha. Jest stale otoczony chmurami pyłu wodnego.

Река Сан - чистые воды и песчаные берега

Bassac

Bassac jest jednym z rękawów delty Mekongu. Jest uważana za jedną z głównych rzek w kraju. Zaczyna się w Phnom Penh (stolica Kambodży stoi praktycznie na miejscu "skrzyżowania" trzech rzek - Mekong, Bassac i Tonle Sapa). Bassac, podobnie jak inne rzeki Delty Mekongu, słynie z pływających rynków, które działają od piątej do jedenastej rano.

Бассак на месте отделения от Меконга

Tonle Sap

Rzeka ta pochodzi z jeziora o tej samej nazwie i płynie 112 km do Mekongu na północ od Phnom Penh. Rzeka ta warta jest uwagi, że raz w roku zmienia swój ruch na przeciwny: monsunowe wiatry przynoszą porę deszczową, woda w Mekongu rośnie około 4 razy, a "dodatkowa" woda wpada do dopływów. A ponieważ kanał Tonle Sapa nie jest nachylony (rzeka płynie wzdłuż absolutnie płaskiej równiny), rzeka zawraca i zaczyna się karmić Tonle Sap Lake , którego powierzchnia rośnie: jeśli jego powierzchnia wynosi zwykle około 2700 km 2 , wówczas w porze deszczowej może wzrosnąć do 10, a nawet do 25 tysięcy km 2 . Znacząco, a jego głębokość - około metra do 9. Dlatego na Tonle Sap wszystkie domy są na stosach.

Do tego wydarzenia zaplanowano Festiwal Wody Bon Om Tuk. Odbywa się co roku w pełni księżyca w listopadzie - w dniu, w którym Tonle Sap się odwraca. Te kilka dni, podczas gdy festiwal ma miejsce, kraj jest weekendem. Główne uroczystości odbywają się w Phnom Penh i Angkor Wat. Nawiasem mówiąc, pomimo tego, że nazwa "Tonle Sap" jest tłumaczona jako "duża słodka woda", woda w rzece jest raczej mętna.

Озеро Тонлесап - исток одноименной рекиРека Тонлесап

Koh Po

Rzeka przepływa przez prowincję Koh Kong. Zaskakuje kamiennym kanałem - jakby dno nie składało się z pojedynczych kamieni, ale z solidnej płyty, w której znajdują się uskoki i dziury. Na rzece są bardzo piękne wodospady z krystalicznie czystą wodą, ale aby przyjrzeć się im lepiej nie w porze suchej. Chociaż nawet pod koniec maja, największy z nich, Tatai, wygląda imponująco. A w porze deszczowej jego próg wody może przekroczyć 30 metrów! Drugi co do wielkości wodospad, Koh Poi, charakteryzuje się bardzo piękną okolicą.

Река ТатайВодопад Татай