Siem Reap to miasto w tej samej prowincji na terytorium Kambodża . Jego historia jest ściśle związana z samym początkiem imperium Khmerów. Kto wie, jaka byłaby przyszłość tego miejsca, gdyby o świcie dziewiątego wieku lokalny władca Jayavarman II nie nazwał się devaraj, królem boga na swoich ziemiach. Powszechnie uważa się, że w tym czasie pojawiło się Imperium Khmerów.

Ogólne informacje o mieście

Miasto Siem Reap znajduje się w północno-zachodniej części Kambodży w prowincji o tej samej nazwie i jest jej centrum administracyjnym. Od założenia miasto miało kilka starożytnych nazw, a współczesny był mocno zakorzeniony po zwycięstwie w XVI wieku. nad Tajlandią. Wszakże w tłumaczeniu z khmerskiego "Siem Reap" ("Siem Reap") oznacza "zwycięstwo nad Siamem" lub "Siam jest pokonany", ponieważ Siam jest drugą starożytną nazwą Tajlandii.

Klimat i pogoda w mieście Siem Reap

W historycznym mieście, tak jak w całości Kambodża , jest tropikalny klimat. Bez względu na porę roku, w Siem Reap jest gorąco każdego dnia, średnia roczna temperatura wynosi + 35 stopni. Od listopada do kwietnia przeważa tak zwana pora sucha. W tym czasie opady występują niezwykle rzadko, średnia temperatura jest dość komfortowa i z reguły nie wzrasta powyżej +25 stopni.

Od maja do połowy października rozpoczyna się pora deszczowa, średnia temperatura powietrza wzrasta do +35 stopni i spada około 80% rocznych opadów.

Naturalne krajobrazy

Okolice Siem Reap są praktycznie nietknięte przez cywilizację. Przez miasto biegnie tytułowa rzeka, do której gęsto zalesione lasy tropikalne, składające się wyłącznie z różnych palm, namorzynów i liany. Las jest gęsto zaludniony przez dzikie małpy i egzotyczne ptaki. Ale czasami można zobaczyć tygrysa lub słonia.

Do atrakcji przyrodniczych należą wschodnie i zachodnie sztuczne zbiorniki wodne. Zostały stworzone do przechowywania wody dla miasta w ciężkiej suszy. W centrum każdego jeziora znajduje się wyspa z buddyjską świątynią. Dzisiaj jeziora stały się znacznie płytsze, Wschód jest prawie suchy.

Восточный и Западный водоемы

Historia i teraźniejszość Siem Reap

Nawet na przełomie XIX i XX wieku miasto w rzeczywistości nie istniało, było to bardzo skromne osiedle, które miało tylko historyczne znaczenie dla kraju. Wszystko zmieniło się, gdy w 1908 roku, na mocy porozumienia z rządem Kambodży, przybyli francuscy restauratorzy, rozpoczęli wielką pracę, aby przywrócić świątynie starożytnych Angkor . Pierwsi ciekawi turystów zaczęli pojawiać się we wsi, hotele budowano aktywnie, otwierano restauracje, a ogromną infrastrukturę turystyczną tworzono w szybkim tempie.

Podczas dyktatury Pol Pota do miasta przyszedł "czarny pasek": nie było miejscowych, a zwłaszcza bogatych turystów zagranicznych. Jednak pod rządami Czerwonych Khmerów ani samo miasto, ani cenny Angkor nie zostały zniszczone i splądrowane. Kolejny etap szybkiego rozwoju wyprzedziła Siem Reap w latach 90. XX wieku.

Dziś Siem Reap jest już prawdziwym miastem, którego populacja liczy blisko 200 tysięcy ludzi, z czego znaczna część pracuje w branży turystycznej. Do usług odwiedzających na wybór oferowane są liczby, zarówno w prestiżowych modnych hotelach, jak i niedrogich hotelach typu dom. Miasto ma wiele różnych sklepów i rynków, salony spa, prywatne przewodniki turystyczne, szczególnie warte odnotowania jest przepiękna dzielnica z barami, kawiarniami i restauracjami oraz Pub Street. Ogólnie rzecz biorąc, absolutnie wszystkie warunki są tworzone dla turystów, aby odpocząć i odpocząć po wizycie w kościołach. Rocznie przychodzi tu około 2 milionów ludzi.

Улицы СиемреапаУлица баров

Zabytki Siem Reap

Wszystko, co zobaczysz podczas wycieczek w Siem Reap, oczywiście, najbardziej niezapomniany Angkor . Uważa się, że ten majestatyczny kompleks powstał w okresie między XII a XIII wiekiem. Budowane tu wieże zdobią zadziwiająco cienko rzeźbione twarze zapomnianych bogów. Wjeżdżając na terytorium Angkor, natychmiast zaczynasz czuć się robakiem pod groźnym spojrzeniem kamiennych rzeźb. Zaskakujące jest również to, że w zależności od kąta padania światła na posągi zmienia się wyraz twarzy. Na ich twarzach można przeczytać ironiczny uśmiech, a potem uśmiechnięty grymas nienawiści. Wielu naukowców uważa, że ​​lokalni mieszkańcy to zauważyli. Być może właśnie dlatego opuścili te wspaniałe budynki. Tylko mnisi buddyjscy pozostawali lojalni wobec swojej alma mater. Jest dostępny w mieście i Muzeum Narodowe Angkor .

Uważa się, że ludność, która żyła tutaj, w strachu, uciekła do lasu, aby założyć nowe osady z dala od tych miejsc. Ale w rzeczywistości miasto nie było puste, wkrótce zamieszkiwały je małpy, drapieżniki i jadowite gady pełzające. Miejsce to było przez kilka stuleci zatracone przez ludzkość w zaroślach dżungli, a sama wzmianka o nim została wymazana z pamięci miejscowej ludności. Odkryto miasto z jego niezliczonymi bogactwami w XIX wieku. Stało się to przez przypadek. Jeden francuski podróżnik zgubił drogę w dżungli i przypadkowo natknął się na to miasto. W tym czasie wszystko tutaj było inkrustowane klejnotami i złotem. Jak można zrozumieć, z czasem wszystkie bogactwa Angkor zostały usunięte, ale mimo to największe świątynne budynki tego kompleksu przetrwały do ​​dziś, co w rzeczywistości przyciąga gości z Kambodży ( Bantejsrei , Ta Prom , Bantai Kday i wiele innych).

Храмовый комплекс АнгкорАнгкор

Oprócz starożytnego Angkor, w pobliżu miasta Siem Reap znajduje się wiele innych interesujących atrakcji przyrodniczych i sztucznych zabytków.

Kompleks Roluos znajduje się zaledwie 10 km od Siem Reap, niegdyś starożytnej stolicy Khmerów zbudowanej przez Hariharalai (Dżajawarman II). Pierwsze jasne budynki, które można zauważyć, to budynki religijne: świątynia Lolei z funkcjonującym klasztorem buddyjskim, świątynia Preah-Ko i świątynia Bakong, ma pięć poziomów i trzy ściany ochronne. Łączna powierzchnia tych wspaniałych obiektów wynosi około 3 km2.

Nieco dalej, na 45 km można zapoznać się z najpopularniejszym miejscem pielgrzymek, Phnom Kulen , w pobliżu świętej góry. To tutaj rozpoczęła się historia rozwoju nowoczesnej Kambodży i jej niezależności od Jawy. Wspinając się na górę, możesz odwiedzić świątynię położoną bezpośrednio w skale. Wewnątrz świątyni, posąg Buddy i niewielka kałuża z centralnym lingamem były kiedyś wydrążone z kamienia, są to bardzo czczone stworzenia i miejsca kultu. W parku narodowym Phnom Kulen mieści się jeden z największych wodospadów o tej samej nazwie w Kambodży, jego wysokość wynosi 25 metrów.

Bardzo popularny naturalny Tonle Sap Lake , oprócz swojej urody, rozlewa pola ryżowe z obfitą wilgocią, dzięki temu Kambodżanie mogą zbierać co najmniej trzy uprawy ryżu rocznie. Ponadto jezioro jest pełne ryb.

W Siem Reap znajduje się wspaniały kamienny ogród motyli . Jest to prawdziwa chmura tysięcy 50 różnych rodzajów uskrzydlonych piękności, które beztrosko latają nad licznymi fontannami i stawami z pstrokatymi egzotycznymi rybami.

Jeden z byłych saperów otworzył ostatnio muzeum w Muzeum Kopalni w Siem Reap. Tutaj eksponowana jest interesująca kolekcja, która opowiada o konsekwencjach wojny domowej i pól minowych. W pobliżu miasta dla wszystkich chętnych w fabryce jedwabiu odbywają się wycieczki, w których można zobaczyć przesłanie na żywo w procesie uzyskiwania doskonałego materiału od uprawy jedwabników do wytwarzania unikalnych produktów.

Озеро ТонлесапХрам БаконгВодопад Пном Кулен
Музей минВход на связенную гору Пном КуленХрам Лолей

Rozrywka i rekreacja w Siem Reap

Oprócz wszelkiego rodzaju wycieczek do atrakcji i przedmieść, miasto Siem Reap oferuje inną rozrywkę. Najpopularniejsza - jazda na słoniach, podobne spacery, zwykle spędzają w pobliżu buddyjskich świątyń i o zachodzie słońca. Miłośnicy zwierząt będą zadowoleni z wycieczki do farmy krokodyli. Dzięki turystom stopniowo przekształca się w miejscowe zoo: oprócz setek krokodyli, jelenie, gibony i wiele jaszczurek żyje już na terenie gospodarstwa.

Można powiedzieć, że Siem Reap słynie z łagodnego spa. Hotele elitarne dodatkowo wyposażone w gabinety masażu i gabinety zabiegowe, w których można skorzystać z różnego rodzaju orientalnych masaży i uzyskać najwyższą jakość pielęgnacji. Centralne ulice miasta od wieczora do rana palą się z oznakami nocnych klubów, barów i dyskotek, całe jasne życie koncentruje się na ulicy Pub Street. Nie ma tu wakacji na plaży, można uzyskać równomierną opaleniznę tylko przy basenie hotelowym.

Turystom oferowane są wycieczki poznawcze do rybackich wiosek, źródeł mineralnych i pól ryżowych. Wszyscy chętni mogą latać helikopterem lub balonem. Formalnie miasto jest bardzo małe: w ciągu kilku godzin można z łatwością ominąć go pieszo lub na rowerze przed odjazdem.

Крокодиловая фермаКатание на слонахПрогулка по реке

Hotele w Siem Reap

Wszyscy odwiedzający Siem Reap problemy z zakwaterowaniem zazwyczaj się nie pojawiają, jest duży wybór hoteli i hoteli, a nawet bardzo wysoki poziom usług.

Najpopularniejsze hotele wśród Europejczyków to hotele Victoria Angkor Resort & SPA, Amansara Hotel, Angkor i Century Resort & Spa. Otrzymają Państwo przestronne, przytulne pokoje z prywatną łazienką, klimatyzacją, telewizorem i dostępem do Internetu. Tutaj jest uważane za doskonałe błogosławieństwo cywilizacji. Koszt pokoi waha się od 150-350 USD za dzień.

Budżet wariantu zamieszkania jest uważany za get-domy rozproszone po całym mieście. Pokoje są przytulne i czyste, wyposażone we wszystko, czego potrzebujesz, a cena jest przyzwoicie niższa. Na przykład pojedynczy pokój kosztuje 60-90 USD.

Гетхаус (домашний отель)Отель Angkor
Отель Amansara HotelОтель Victoria Angkor Resort & SPA

Restauracje w Siem Reap

Przez kilka dziesięcioleci Siem Reap przeszedł poważny rozwój turystyczny. Odwiedzający turyści nie muszą szukać lokali gastronomicznych, w mieście jest wielka różnorodność. Restauracje z przyjemnością oferują dania Kambodżański Kuchnia chińska, włoska, tajska, francuska, europejska i japońska itp. Większość restauracji i lokali gastronomicznych znajduje się przy drogach wiodących do starożytnego miasta Angkor, a także w pobliżu Starego Rynku.

Jasne kulinarne ceremonie i eksperymenty można zobaczyć i wypróbować w restauracjach Sohntel i Grand D'Ahgkor. Szefowie kuchni oferują menu z narodowych dóbr khmerskich i arcydzieł kuchni europejskiej.

W restauracji DeadFish będziesz traktowany w bardzo nietypowej atmosferze - obok krokodyli. Wewnątrz będziesz zaskoczony kilkoma poziomami urządzonymi pokojami, a menu składa się z najlepszych potraw kuchni europejskiej, tajskiej i khmerskiej.

Oprócz poszczególnych restauracji, w Siem Reap znajduje się wiele pizzerii, w których można zjeść typową pizzę lub makaron. Bardzo popularne są Happy Special Pizza i Happy Herb Pizza.

Miasto turystyki nie jest drogie w obsłudze i żywieniu. Średnia stawka nie jest wyższa niż 10-15 $, aw większości prostych kawiarni i instytucji gastronomicznych można zjeść bardzo smaczne 6-7 dolarów za osobę.

Пиццерия Happy Special Pizza

Czy można robić zakupy w Siem Reap?

Pomimo skromnego rozmiaru miasta, czasami wydaje się, że jest po prostu zalany sklepami z pamiątkami, z wyjątkiem których jest również kilka turystycznych rynki . Najbardziej popularne i duże to Stary Rynek, Nocny Rynek i Centralny Rynek. Tutaj, oprócz pamiątek, można kupić żywność, odzież, a nawet kamienie szlachetne wydobywane w Królestwie Kambodży. To najlepsze miejsce dla zakupy w Kambodży .

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, co robić, co zabrać z podróży , przejdź do obszaru Psar Leu: istnieje wiele różnych sklepów, w których oprócz asortymentu na rynku znajdziesz doskonałą rzeźbioną stolarkę i bardzo wysokiej jakości niedrogie ubrania, artykuły domowe i gospodarstwa domowego wykonane z naturalnego jedwabiu. A biżuteria lub przetworzone kamienie szlachetne można kupić po bardzo przyjemnej cenie, taniej niż w domu.

Kiedy sprzedajesz produkty wykonane z kamienia, musisz otrzymać zaświadczenie o tym, gdzie i przez kogo została wykonana praca, jak również znak sklepu, tak, że nie ma żadnych pytań w urzędzie celnym, że ukradłeś ten piękny kamyk w starożytnej świątyni.

РынкиШоппинг в Сиемреапе

Transport Siem Reap

W Królestwie Kambodży głównym głównym budżetem transport - to tuk-tuk, który można wynająć nawet jednemu pasażerowi, rowerowi lub motocyklowi. Bardziej zamożni obywatele poruszają się taksówkami, a także w mieście turystycznym powszechna jest szeroka praktyka wynajmu samochodu z kierowcą od rana do wieczora na zwiedzanie lub wycieczki krajoznawcze.

Przy okazji, w Siem Reap zwyczajowo jest targować się wszędzie i na każdą okazję.

Jak dostać się do Siem Reap?

Siem Reap jest jednym z obowiązkowych przystanków każdej trasy autobusowej przebiegającej przez prowincję o tej samej nazwie. Szeroka autostrada łączy Siem Reap ze stolicą Kambodży i dalej, z granicą tajlandzką. Z tego korzysta wielu zamożnych turystów Phnom Penh do Siem Reap na promach i łodziach motorowych, dodatkowo ciesząc się egzotyczną podróżą na szlak wodny.

Аэропорт

Uważa się, że Siem Reap to miasto z własnym portem lotniczym. Rzeczywiście, tylko 7 km od turystycznej stolicy Kambodży jest jednym z międzynarodowych Lotniska w Kambodży . Ma bezpośredni lot z pobliskich miast i krajów: Phnom Penh, Singapur, Tajlandia (Bangkok), Wietnam (Ho Chi Minh City, Hanoi), Chiny (Taipei), Korea Południowa (Seul) i inne duże miasta w Azji.

Z krajów WNP nie ma bezpośredniego połączenia do Siem Reap, ale istnieją dogodne opcje z transferem w Tajlandii (Bangkok) lub Wietnamie (Hanoi).

Dla turystów na notatkę
  1. Nie martw się, że nie znalazłeś wymiennika w odpowiednim czasie, możesz zapłacić dowolne towary lub usługi w Siem Reap również w dolarach amerykańskich.
  2. Pamiętaj, aby negocjować, to pozwoli Ci zmniejszyć cenę w niektórych przypadkach o kilka razy.
  3. Drogi tutaj są rzadko naprawiane i często wypełniają je deszczami, rozważ to przy wyborze butów.
  4. W hotelach można wziąć bezpłatny przewodnik po mieście i ciekawe miejsca w języku angielskim.
  5. Zachowaj ostrożność i szacunek: w Siem Reap reprezentowane są prawie wszystkie wyznania religijne na świecie.