Bhutan - To kraj położony w górach Himalajów, który charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, obfitością roślinności, autentyczną kulturą i różnorodną buddyjską architekturą. Wśród najciekawszych miejsc Królestwa warto zwrócić uwagę na miasto Punakha, które omówimy później.

Historia i atrakcje

Punakha jest centrum administracyjnym tytułowej dzonhaga. Miasto zostało zbudowane wokół XVII-wiecznej fortecy Punakha Dzong, która ma bogatą historię i duże znaczenie kulturowe. Do 1955 roku miasto było stolicą Bhutanu. Teraz miasto służy jako zimowa rezydencja najwyższego kleru w kraju.

Punakha znajduje się w strefie ciepłego klimatu w miejscu, gdzie łączą się rzeki Pho i Mo, tworząc Sankosh River. Wszystkie jego zabytki architektury wydają się być zakopane w zieleni, unoszą się nad zielonymi stokami i idą do nieba. Przyjedź tutaj, nie przegap okazji, aby zobaczyć następujące zabytki Bhutanu :

  • stara forteca Punakha Dzong który jest również nazywany Pałacem Wielkiego Szczęścia;
  • wspornikowy most zbudowany z drewnianych belek w 1637 roku;
  • Świątynia Chimi Lakhang - jedna z najstarszych klasztory w Bhutanie który służy jako miejsce pielgrzymek dla par, które marzą o dzieciach;
  • żyzna dolina ryżu w Punakha;
  • Festiwal Tseczu, który wykonuje taneczne zwycięstwo Bhed.
Вид на консольный мост и реку Мо-ЧуПлодородные долины Пунакха
Монастырь Чими-ЛакхангПунакха-дзонг
Hotele

Pomimo niemal całkowitej izolacji od świata i oryginalnej kultury, Punakha jest miastem o rozwiniętej infrastrukturze. Dowodem na to jest duża liczba nowoczesnych i dobrze wyposażonych hoteli. Jedną z nich jest UMA firmy COMO, która jest w top 10 najlepszych hotele w bhutanie . Znajduje się w zaciszu zachodniej części doliny Punakha. Posiada wszystkie funkcje komfortowego pobytu, ale nadal główną atrakcją jest oszałamiająca sceneria. Stąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Himalaje i rzekę Mo-Chu. To miejsce jest idealne dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta i szczegółowo poznać naturę Himalajów.

Następujące hotele w Punakha są równie wygodne i luksusowe:

  • Dhensa Boutique Resort, wykonany w stylu skandynawskiego minimalizmu;
  • Damchen Resort, położony przy drodze do fortecy Punakha Dzong;
  • Dochula Resort, oferujący wspaniałe widoki na góry, rzeki i doliny;
  • Lobesa, położona prawie nad doliną ryżu.
Отель Damchen ResortОтель Dochula Resort
Отель Dhensa Boutique ResortОтель Uma by COMO
Restauracje

Restauracje Punakha specjalizują się w kuchni azjatyckiej. Tutaj, podobnie jak w innych miastach Bhutanu, serwują dania bogate w świeże warzywa i ostre przyprawy. Jeśli jesteś fanem pikantnym kuchnia bhutańska możesz udać się do restauracji Lobesa Village, Dochula Resort lub Puenzhi Diner. W stołówce Chimi Lakhang można również delektować się daniami wegetariańskimi. Menu restauracji Bukhari można nazwać najbardziej zróżnicowanym, ponieważ prezentuje dania kuchni lokalnej i międzynarodowej.

Кафетерий Chimi LakhangРесторан Bukhari
Ресторан Lobesa VillageРесторан Puenzhi Diner
Jak się tam dostać?

Punakha znajduje się w północno-wschodniej części Bhutanu, około 86 km od stolicy Bhutanu Thimphu . Najlepiej jest jeździć autobusem turystycznym lub samochodem z przewodnikiem. Aby to zrobić, musisz najpierw poruszać się wzdłuż drogi Cham Lam Rd, a następnie wzdłuż drogi ekspresowej Babesa-Thimphu i Trashigang-Semtokha Hwy. Zazwyczaj podróż z Thimphu do miasta Punakha trwa nie dłużej niż 3 godziny.