Paro - miasto w Bhutan , stolica powiatu o tej samej nazwie (dzonghaga). Znajduje się w dolinie Paro, na wysokości 2400 m. Paro to małe miasto: żyje w nim nieco ponad 15 tysięcy ludzi. Jednak w historii grał bardzo ważną rolę ze względu na swoje położenie, ponieważ przez Paro przechodzi jedyna droga do Tybetu. Opowiedz o mieście więcej.

Dolina Paro, w której znajduje się miasto, słynie nie tylko z licznych zabytków architektonicznych i historycznych, ale także ze względu na uderzająco piękne krajobrazy. Ozdobą ulic miasta są domy zbudowane w stylu narodowym i bogato zdobione rzeźbami. Ponadto dolina Paro jest najbogatszym regionem Bhutanu. Mieszkańcy miasta i okolicznych wiosek zajmują się głównie rolnictwem; Uprawia się tu ryż, ziemniaki, kukurydzę, grzyby, owoce cytrusowe i jabłka.

Pogoda w Paro

Lato jest stosunkowo ciepłe - od czerwca do września temperatura w nocy osiąga + 15 ... + 17 ° С, w ciągu dnia wzrasta do +26 ° С, czasem nawet więcej. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień. W zimie temperatury w ciągu dnia wynoszą + 10 ... + 13 ° C, aw nocy występują mrozy, temperatura spada do -4 ° C. Zimy są suche. Latem dominujące wiatry wiejące z Oceanu Indyjskiego przynoszą masę wilgotnego powietrza, dzięki czemu spadają opady. Lipiec jest najzimniejszym miesiącem. Najlepiej odwiedzić Paro od końca marca do połowy czerwca i od września do października.

Долина Паро - одно из красивейших мест БутанаЦентр города
Zabytki

Jeden z najbardziej znanych Zabytki Bhutanu w paro jest buddyjska świątynia Kyichu-lakhang zbudowany w VII wieku i jeden ze 108 obiektów zaprojektowanych w celu ochrony państwa i buddyzmu przed grożącą im demonizacją. Innym słynnym zabytkiem jest klasztor. Taktsang-lakhang góruje nad doliną Paro na wysokości 720 metrów (znajduje się na wysokości 3120 m npm). Kolejna starożytna klasztor bhutański - Dunze Lakhang zbudowany w 1421 r. w formie chortenu.

Godny uwagi jest także forteczny klasztor. Rinpung Dzong zbudowany w XVII wieku, wewnątrz którego znajduje się 14 świątyń. W starej wieży strażniczej Ta-Dzong (została zbudowana w 1641 r.) Znajduje się ta twierdza Muzeum Narodowe w Bhutanie , stworzony przez króla Jigme Dorji Vanchguk. Muzeum posiada bogatą kolekcję zabytków buddyjskich, a także starożytną broń, sprzęty domowe i inne przedmioty. Kolejna twierdza - Drukgyal Dzong - leży w ruinie, ale przyciąga wielu turystów.

Друкгьял-дзонгДунце-лакхангКьичу-лакханг
Национальный музей БутанаРинпунг-дзонгТакцанг-лакханг

Paro Hotele i restauracje

Wśród najlepszych hoteli miejskich są 5 * Uma Hotel Paro, Zhiwa Ling i Amankora Hotel Paro. Z tańszych opcji możesz wybrać 3 * Hotel Fuxin Yuan i 2 * Kongde.

Pomimo niewielkiego rozmiaru miasta łatwo jest znaleźć miejsce do jedzenia. Tutaj jest co najmniej 35 bardzo przyzwoitych kawiarni i restauracji. Najlepsze z nich można nazwać Brioche Cafe i Champaca Cafe, która serwuje pyszne desery, restaurację Sonam Tpophel, w której można skosztować lokalnych potraw, a także pizzerii Authentic Pizza, Bhukari w Uma firmy COMO o bardzo różnorodnej kuchni. Pamiętaj, aby odwiedzić jedną z restauracji oferujących tradycyjne potrawy kuchnia bhutańska ; jest bardzo ostry, używa imbiru, czosnku, papryczek chili i innych przypraw.

Гостиница Uma Hotel ParoSonam Trophel Restaurant
Wakacje w mieście

W mieście odbywa się festiwal buddyjski Tseczu, jeden z trzech głównych festiwali w Bhutanie. Jest poświęcony Guru Rimpochi (Padmasambhava), jeden z filarów buddyzmu w kraju. Mnisi, wraz z mieszkańcami ubranymi w narodowe stroje, wykonują tańce poświęcone różnym epizodom z życia Rimpochi. Uważa się, że każdy, kto uczestniczy w takim festiwalu, poprawia swoją karmę. Najważniejsze uroczystości odbywają się w fortecy Rinpung Dzong. To właśnie podczas Tseczu najwięcej turystów odwiedziło miasto. Data festiwalu jest "powiązana" z kalendarzem astrologicznym, więc każdego roku mija w innym czasie. Festiwal trwa 3-5 dni. Również dni letniego i zimowego przesilenia oraz święta narodowe Bhutanu są barwnie celebrowane.

Фестиваль Цечу

Zakupy w Paro

Na trzech głównych ulicach miasta znajduje się wiele sklepów i sklepów z pamiątkami. Jednakże, jeśli nie przybyłeś celowo w Bhutan , ale po prostu podróżując po regionie, lepiej robić zakupy w Nepalu: tam można kupić wszystko tak samo, ale znacznie taniej niż w Paro. Naprawdę warto tu kupić pamiątki z symbolami Bhutanu, które sprzedawane są w pobliżu każdego klasztoru.

Сувенирные магазины

Jak dostać się do Paro?

Do Paro dość trudno było dotrzeć całkiem niedawno: wiadomo, że kiedy premier Indii Jawaharlal Nehru odwiedził Bhutan w 1958 roku, musiał dostać się do Paro jakiem. W latach 60 ubiegłego wieku Miasto Phung-ching na granicy z Indiami i stolicą Bhutanu Thimphu połączony z pierwszą drogą, której gałąź dotarła do Paro.

Dziś do miasta można dojechać drogą lotniczą. Port lotniczy Paro - jedyne międzynarodowe lotnisko w Bhutanie i szczególny punkt orientacyjny miasta: wyciśnięty ze wszystkich stron przez góry, jest jednym z dziesięciu najtrudniejszych lotnisk dla lądujących lotnisk na świecie, a certyfikat do latania tutaj ma bardzo ograniczoną liczbę pilotów. Lotnisko przyjmuje odrzutowce i regularne loty z Bagdogra, Katmandu, Delhi, Kalkuty, Dhaki, Gai.