Lotnisko Paro jest największym w Bhutan (i jedyny o statusie międzynarodowym). Znajduje się 6 km od miasta , znajduje się na wysokości 2237 metrów nad poziomem morza. Porozmawiajmy o tym więcej.

Informacje ogólne

Port lotniczy Paro rozpoczął działalność w 1983 roku. Znajduje się on w TOP-10 najbardziej złożonych lotnisk na świecie: po pierwsze otaczający teren ma bardzo złożony teren, a wąska dolina, w której się znajduje, otoczona jest ostrymi szczytami szczytów o wysokości do 5,5 tys. Metrów, a po drugie - wystarczająco silne wiatry, z powodu których starty i lądowania odbywają się w większości przypadków wyłącznie w kierunku południowym. Przykładowo, Airbus A319 musi skręcić na wysokości 200 m, i startować ze "świecą".

Jednak pomimo tych trudności, lotnisko przyjmuje nawet stosunkowo duże samoloty klasy BBJ / AACJ; Jednak warunkiem koniecznym jest obecność na pokładzie (w tym na pokładzie odrzutowców biznesowych) nawigatora, który będzie zaangażowany w układanie trasy. W 2009 roku tylko 8 pilotów na świecie posiadało certyfikat pozwalający im na wejście na lotnisko Paro.

Lotnisko działa tylko w ciągu dnia ze względu na brak sprzętu oświetleniowego, który umożliwia bezpieczny start / lądowanie w ciemności. Pomimo wszystkich tych ograniczeń, rośnie zapotrzebowanie na loty do Paro każdego roku: jeśli w 2002 r. Korzystało z niego około 37 tysięcy osób, w 2012 r. - ponad 181 000. Lotnisko jest bazą narodowego przewoźnika lotniczego Bhutanu - firmy Druk Air. Od 2010 roku pozwolenie na lot do Paro otrzymali Nepalese airline Buddha Air. Dzisiaj loty rozpoczynają się w Delhi, Bangkoku, Dhace, Bagdogru, Calcutta, Katmandu, Guy.

Usługi

Lotnisko Paro ma długość pasa startowego 1964 m, co, jak już wspomniano powyżej, pozwala na zajęcie wystarczająco dużych samolotów. Terminal pasażerski lotniska jest zbudowany i urządzony w stylu narodowym. Oprócz tego istnieje terminal cargo i hangary lotnicze. W terminalu pasażerskim znajdują się 4 regały rejestracyjne, które w tej chwili wystarczają do obsługi pasażerów.

Do miasta można dostać się z lotniska tylko taksówką, ponieważ transport publiczny i turyści wynajmujący samochody w Bhutan na razie niestety nie są dostępne.

Паро - один из самых опасных аэропортов в миреВзлетная полоса
ТерминалТерминал