In Szwajcaria jeden z najlepiej zorganizowanych systemów transportowych, zapewniający komunikację między wszystkimi, nawet najbardziej niedostępnymi, zakątkami kraju z krajobrazem górskim. Ludzie żyją tu bez potrzeby oczekiwania na autobus na przystanku autobusowym i nie muszą zamarzać przez pół godziny czekając na późny pociąg. Cały system transportowy Szwajcarii działa harmonijnie, jak zegar. Władze lokalne nie oszczędzają środków na autostradach i ściśle monitorują stan transportu publicznego, który, jak widzisz, jest bardzo przyjemny zarówno dla mieszkańców, jak i gości kraju.

Transport publiczny

Najpopularniejszym sposobem podróżowania po kraju jest transport publiczny. Skomplikowane górskie drogi wydają się nie do pokonania nawet dla doświadczonych turystów, którzy znają się na sztuce jazdy, więc podróżni często korzystają z autobusów zamiast wynajmowanych samochodów. Wykwalifikowani kierowcy z pewnością znają najlepszy sposób dotarcia do trudnodostępnego miasta lub wioski.

Na każdym przystanku można znaleźć harmonogram, zgodnie z którym autobusy, tramwaje i, szczególnie w dużych miastach ( Zurych , Genewa , Bazylea , Bern , Lozanna , Lugano , Lucerna itp.), trolejbusy. Drzwi w tramwajach są otwierane tylko przez naciśnięcie przycisku. Przy okazji, nie próbuj ominąć biletu Szwajcaria z "zającami" pobierają bardzo wysoką grzywnę. Metro nie jest bardzo popularne w górzystym kraju, ale jedno jest w Lozannie. Metro Lozansky jest stosunkowo nowe, ponieważ zostało otwarte w 2008 roku.

W Szwajcarii jest wiele słabo zaludnionych obszarów, między którymi kursują Postautos, tzw. "Autobusy pocztowe". Kierują się ściśle zgodnie z harmonogramem i czasami mają tylko jednego pasażera. Ogólnie rzecz biorąc, bardzo wygodne jest poruszanie się po szwajcarskich ulicach rowerem, a poza tym jest to również użyteczne. In Genewa i Zurych Wypożyczalnia rowerów jest całkowicie darmowa, ale musisz zostawić w punkcie wynajmu dowolny dokument osobisty lub niewielką kwotę jako depozyt. Nie martw się, nic nie stanie się z twoimi pieniędzmi i dokumentami, po prostu ludzie potrzebują gwarancji, że wrócisz.

Taksówki są bardzo popularne w miastach. Zaraz po wejściu do samochodu pojawia się początkowa kwota - 5 franków szwajcarskich. Oprócz tej kwoty zostaną dodane 2 franki za 1 kilometr. Jeśli jest dwóch pasażerów, kwota jest podwojona, trzy są potrojone i tak dalej. W godzinach wieczornych iw weekendy kwota ta prawdopodobnie będzie nieco większa niż w dni robocze.

Путешествовать на велосипеде намного полезнее и удобнееШвейцарские автобусыТрамваи в Цюрихе
Почтовые автобусыМетро ЛозанныТроллейбусы в Швейцарии
Transport kolejowy

Miasta Szwajcarii są połączone siecią kolei. Nawiasem mówiąc, właśnie tutaj pojawiła się pierwsza kolej w Europie. Do tej pory Szwajcarzy są najbardziej aktywnymi użytkownikami tego rodzaju transportu.

Pomimo naturalnych cech tego kraju, szwajcarskie pociągi mogły dzielić punktualność z wszystkimi innymi i nadal byłyby najlepsze pod tym względem. Opóźnienia są tutaj niedopuszczalne, ponieważ niszczą cały system. Faktem jest, że wszystkie środki transportu publicznego są bardzo dobrze skoordynowane między sobą a transportem kolejowym; Odbywa się to dla wygody i zachowania nerwów pasażerów, a także dla zaoszczędzenia czasu.

W kraju działa państwowa firma SBB, ale istnieje także cała sieć prywatnych linii kolejowych o długości 2 tysięcy kilometrów. W ogóle w Szwajcarii istnieje coś takiego jak "droga panoramiczna". Oznacza to, że przechodzisz od punktu "A" do punktu "B" przez najbardziej malownicze miejsca. Dla miłośników patrzenia przez okno, kołysanie się lekko na półce pociągu jest idealnym sposobem na poruszanie się. Na przykład trasa "Glacial Express" (niem. Glacier-Express), która trwa około 8 godzin. Pociąg w tym przypadku pochodzi od Zermatt w St. Moritz Przejeżdżając przez Brig, Andermatt i Chur. Wybierając tę ​​trasę, zapewniasz niesamowite widoki górskich krajobrazów i ośnieżonych szczytów. Nawiasem mówiąc, przechodzi również przez kolej Rethi, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Popularna jest trasa Golden Pass, która prowadzi z Lucerny przez piękną przełęcz Brunig, a następnie do Montreux przez Interlaken i Zweisiman. Do czasu zajmuje to około 5-6 godzin, a nie więcej. Jeśli posiadasz niezbędne dokumenty, aby wjechać do Włoch i ponownie wjechać do Szwajcarii, masz możliwość podróżowania jedną z najpiękniejszych tras na świecie - Bernina Express . Trwa 4 godziny i przechodzi przez Chur, St. Moritz, Bernina Pass, Poschiavo i kończy podróż do Tirano (Lugano).

Железная дорогаБернина экспрессРетийская железная дорога
Ледниковый экспрессМаршрут Золотой перевалПоезд Goldenpass внутри
Wynajem samochodów

Jeśli transport publiczny w Szwajcarii nie jest ci do gustu i masz odwagę, by osobiście kontrolować proces prowadzenia samochodu, udaj się do najbliższego lotnisko lub do dużej stacji - tam zawsze możesz wynająć samochód . Wiele firm zajmuje się również wynajmem samochodów, ale będziesz musiał sam się o tym dowiedzieć w mieście. Naturalnie powinieneś mieć ukończone 21 lat, chociaż niektóre samochody ufają tylko tym, którzy ukończyli 25. rok życia. Musisz również posiadać międzynarodowe prawo jazdy, co najmniej 3-letnie doświadczenie i ważną kartę kredytową.

Nawiasem mówiąc, w Szwajcarii jest wiele autostrad; zwykle oznaczone są zielonym znakiem. Aby przejechać tą trasą, musisz zapłacić około 40 franków szwajcarskich. Płatności można dokonać w punkcie granicznym, na stacji benzynowej lub na poczcie. Następnie otrzymasz kupon potwierdzający, który miejscowi nazywają Winietą.

Аренда авто в ШвейцарииSwiss Vignette
Transport powietrzny i wodny

Szwajcaria nie imponujące pod względem wielkości, ale transport lotniczy rozwija się tutaj na wysokim poziomie. Kraj obsługiwany jest przez SWISS, spółkę zależną niemieckiej linii lotniczej Deutsche Lufthansa AG. Oprócz tego w Szwajcarii działają dziesiątki prywatnych linii lotniczych. Międzynarodowe lotniska są dostępne, na przykład, w Zurych , Genewa i Burne . Możesz do nich dotrzeć zwykłym autobusem.

Kraj nie ma dostępu do morza, ale ze względu na piękne jeziora tutaj zorganizowali cały system transportu wodnego. Możesz dostać się z jednego banku do drugiego na promie, a żeby po prostu podziwiać piękno i gładkość wody, na każdym dużym jeziorze ( Zurych , Thun , Swirvaldstetskoe , Genewa ) Pływają łodzie wycieczkowe okresowo. Bilety na nie można nabyć w kasie, która zwykle znajduje się poza wybrzeżem.

Международный аэропорт в ЦюрихеЭкскурсионный пароход
Jak podróżować w Szwajcarii?

Swiss Travel System jest prawdopodobnie jednym z najbardziej wygodnych i ulubionych wynalazków dla podróżnych. System podróżowania jest przeznaczony do użytku w całym transporcie publicznym obsługującym ten system. W rzeczywistości, kupujesz bilet, z którego będziesz mógł korzystać w samolocie, w autobusie i na promie, dając ci prawo do bezpłatnego zwiedzania muzeów. Karty podróżne mają nieco inne zalety i wady, dlatego podczas zakupu dokładnie przeanalizuj wszystkie ich funkcje i dokonaj właściwego wyboru.

Najbardziej popularny jest Szwajcarski karnet który jest ważny przez maksymalnie miesiąc. Inne mają nieco krótszy okres, ale poza tym nie są gorsze od wspomnianego wcześniej rodzaju podróży. Przy okazji, jeśli podróżujesz z przez dzieci , kup kartę rodziny. Ta karta uprawnia dzieci poniżej 16 roku życia do darmowego podróżowania w towarzystwie przynajmniej jednego rodzica. Jeśli nie planujesz odwiedzić wielu miast Szwajcarii, lepiej jest zdobyć "lokalną" przepustkę, która będzie działać tylko w obrębie miasta lub kantonu, którego potrzebujesz. Będzie tańsze i mądrzejsze.

Билеты Swiss PassSwiss Pass