Infrastruktura transportowa stolicy Belgia bardzo dobrze rozwinięty i mieszkańcy Bruksela , a jego goście mogą łatwo, szybko i absolutnie bezpiecznie dostać się do dowolnego miejsca w mieście. Transport publiczny w Brukseli obejmuje tramwaje i metro, autobusy i pociągi. Cały transport w Brukseli, z wyjątkiem pociągów elektrycznych (a są to 4 linie metra, 18 linii tramwajowych i 61 linii autobusowych, w tym 11 nocnych), obsługiwany jest przez jedną firmę, Société des Transports Intercommunaux de Bruxelles (często używany jest skrót STIB).

Cena biletu

Podróż w Brukseli we wszystkich rodzajach transportu publicznego jest taka sama. Bilety różnią się w zależności od rodzaju:

  1. MOBIB - bilet na podróż transportem STIB z możliwością zmiany linii; może być na jedną podróż (2,10 euro) lub 10 wycieczek (14 euro).
  2. JUMP - bilet na wycieczkę z możliwością zmiany trasy STIB, obowiązuje pociągi w Brukseli (SNCB) i autobusy De Lijn i TEC; bilet na jedną podróż kosztuje 2,50 euro, za 5 podróży - 8 euro; Istnieje również bilet jednodniowy, który można wykorzystać na nieograniczoną liczbę wyjazdów, kosztuje 7,50.
  3. Bilet w obie strony na liniach STIB w ciągu 24 godzin kosztuje 4,20 euro.

Na terenie NATO - Międzynarodowy Port Lotniczy (są to autobusy nr 12 i 21) ceny te nie mają zastosowania. Podróż do tych krajów kosztuje 6 euro za 1 podróż, jeśli kupisz bilet bezpośrednio w autobusie i 4,50 - jeśli kupisz go w centrum sprzedaży lub online. Możesz kupić bilet na 10 podróży, kosztować to będzie 32 euro.

Istnieją również specjalne bilety turystyczne, na które można jeździć dowolnym rodzajem transportu. W 24 godziny bilet kosztuje 7,50, 48 godzin - 14, a 72 godzin - 18 euro.

Билеты можно купить в специальных автоматахБилет MOBIB
Tramwaje

System tramwajowy w Brukseli jest jednym z najstarszych w Europie: pierwszy tramwaj parowy został uruchomiony w mieście w 1877 roku, a tramwaj elektryczny został wprowadzony na rynek w 1894 roku. W przeciwieństwie do tramwajów, do których jesteśmy przyzwyczajeni, belgijscy mają dwie kabiny i drzwi po obu stronach oraz aby przejść do zatrzymując się, pasażerowie powinni nacisnąć zielony przycisk na drzwiach.

Uwaga: tramwaje mają przewagę nad pieszymi, dlatego na wąskich uliczkach w centrum miasta należy zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię, aby nie wpaść pod samochód lub tramwaj. Cała flota tramwajowa Brukseli ma jednokolorowe rozwiązanie - samochody są pomalowane na kolor srebrno-brązowy. W lecie można zobaczyć stare tramwaje z kolektorami z sucker-rod, a nawet jeździć na nich - biegną wzdłuż linii od Park z okazji pięćdziesięciolecia do Tervuren. Schematy tras i rozkłady jazdy można zobaczyć na każdym przystanku tramwajowym.

Podziemne tramwaje lub tramwaje metra (w Brukseli nazywane są również "premetro") służą centrum miasta. Stacje są zaprojektowane w taki sam sposób, jak metro, ale mimo to nie należą do systemu metra.

Трамвай в Брюсселе
Metro

Metro w Brukseli ma 4 linie o łącznej długości prawie 50 km i 59 stacji. Pierwsze dwie linie początkowo funkcjonowały jako podziemne tramwaje i stały się tylko metrem w 1976 roku. Nawiasem mówiąc, niektóre sektory znajdują się na powierzchni.

Uwaga: od 2014 r. Bilet należy zeskanować nie tylko przy wejściu do metra, ale również przy wyjściu z samochodu.

МетроОдна из станций метро
Autobusy

Pierwszy autobus pojawił się na ulicach Brukseli w 1907 roku. Dziś sieć autobusowa miasta to trasy 50-dniowe i 11-nocne. Trasy dzienne "pokrywają" 360 kilometrów dróg. Biegają od 5-30 do 00-30, a także metro i tramwaje. Nocne autobusy kursują w piątki i soboty od 00-15 do 3-00 na głównych trasach w Brukseli.

Oprócz gminnych, w Brukseli kursują autobusy podmiejskie De Lijn, do których można dotrzeć w różnych regionach Flandrii.

Автобус
Pociągi

W Brukseli znajduje się kilka dworców kolejowych, z których można dojechać prawie do każdego zakątka. Belgia . Największa ze stacji - północna, południowa i centralna. Są ze sobą połączone tunelem.

Bardzo wygodne jest to, że nie ma czasu wskazanego na biletach na pociągi krajowe. Więc jeśli spóźnisz się na pociąg międzymiastowy, w porządku, następny będzie nie później niż godzinę później, a twój bilet jest nadal ważny. Bilety są już "kompostowane" w samym pociągu i można je kupić na dowolnej stacji kolejowej, oznaczonej literą "B" w kole. Pociągi zaczynają kursować o 4-30, kończą o 23-00. Pociągi mają samochody klasy 1 i 2, różnią się poziomem komfortu. Jeśli kupiłeś bilet 2-klasowy, ale chcesz iść do pierwszego, po prostu zapłać różnicę do konduktora.

Międzynarodowe pociągi przyjeżdżają przede wszystkim na dworcu południowym. Stąd możesz jechać do Kolonii, Paryża, Amsterdamu, Londynu. Pociąg do Frankfurtu kursuje z Dworca Północnego.

Все жд станции обозначены буквой В в кружочкеСкоростной поезд
Taxi

Taksówki w Brukseli są świadczone przez kilku operatorów, ale wszystkie firmy są pod kontrolą Dyrekcji Taxi w Ministerstwie Regionu Brukseli, w związku z tym koszty taryf są takie same. Dyrekcja monitoruje zarówno profesjonalizm kierowców, jak i stan techniczny pojazdów, tutaj należy kierować skargi. Łącznie stolica obsługiwana jest przez ponad 1300 samochodów, pomalowanych na biało lub czarno i wyposażonych w świetny znak TAXI. Każdy samochód ma licznik, po podróży kierowca musi wystawić czek pasażerski, który wskazuje numer rejestracyjny samochodu i ilość podróży. Istnieje również specjalna nocna taksówka - Collecto. Miasto ma wiele parkingów takich samochodów.

Такси выкрашены в черный либо белый цвет
Rowery

Wiele osób z Brukseli podróżuje po mieście rowerem. Turyści mogą również wynająć ten rodzaj transportu. Taki sposób podróżowania pozwoli zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie cieszyć się wszystkim punkty orientacyjne stolicy Belgii. W Brukseli działa kilka wypożyczalni rowerów, z których największą jest Villo. Istnieje około 200 stacji wynajmu w mieście, są one zlokalizowane mniej więcej co pół kilometra. Należy pamiętać, że ścieżki rowerowe wokół miasta nie są wszędzie. Jazda rowerem po chodnikach jest zabroniona.

Велосипед - популярный вид транспорта в БрюсселеПункт аренды велосипедов