Wszystkie kraje Europy Zachodniej są bardzo interesujące pod względem atrakcji. Budynki ich miast są tak stare, że pamiętają nie tylko średniowiecze, ale jeszcze bardziej starożytne czasy. Jednak tutaj można znaleźć nowoczesne budynki, pomniki i posągi. A muzea, place, wały - po prostu nie można ich policzyć, a każde miejsce zasługuje na uwagę. Proponujemy odwiedzić tak interesujący kraj jak Belgia zaocznie i zapoznać się z jego najciekawszymi zabytkami.

Jakie są atrakcje w Belgii?

Najpopularniejszą i chyba główną atrakcją Belgii jest rzeźba Manneken Pis, jedna z nich najbardziej znane posągi świata . Czas powstania jest nieznany, podobnie jak autor. Ale słynny budynek wciąż przyciąga tłumy turystów, którzy chcą zobaczyć ten cud na własne oczy. Wielu z nich, nawiasem mówiąc, pozostaje rozczarowanych: wielkość rzeźby z brązu wcale nie jest imponująca, ponieważ wzrost miniaturowego chłopca wynosi zaledwie 61 cm. Co ciekawe, w mieście jest jeszcze jedna podobna fontanna - "Pissing Girl", z 50 cm statuetką. w 1985 roku jako parodia.

Zabytki Belgii 1Zabytki Belgii 2

Ale Bruksela jest nie tylko znana z sikających dzieci. Bardziej popularny budynek zwany Atomium jest również popularny wśród odwiedzających. Symbolizuje Belgię z dziewięcioma prowincjami, ponieważ powstaje w formie olbrzymiej cząsteczki żelaza zawierającej 9 atomów. A głębokie znaczenie, jakie architekci A. i M. Polakov i A. Waterkein zainwestowali w Atomium, to pokojowe wykorzystanie energii atomowej, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Nawiasem mówiąc, ogromna cząsteczka to nie tylko posąg. Rury łączące atomy to właściwie korytarze łączące kawiarnie i kina, sklepy z pamiątkami i salę koncertową. A na samym szczycie Atomium znajduje się taras widokowy.

Zabytki Belgii 3Zabytki Belgii 4

Miłośnicy bardziej tradycyjnych zabytków, najważniejsi wśród miast Belgii, sugerują zwiedzanie starej monumentalnej katedry, konsekrowanej na cześć św. Michała. Dwie gotyckie wieże o wysokości 69 metrów wyglądają bardzo pięknie, a wystrój wnętrza jest po prostu niesamowity dzięki luksusowi witraży, kutych reliefów i rzeźbionego ołtarza.

Zabytki Belgii 5Zabytki Belgii 6

Kolejny gotycki budynek w Brukseli - majestatyczny Dom Króla. Teraz jest muzeum, w którym mieści się wystawa z dziełami sztuki belgijskiej. Wcześniej budynek miał zupełnie inny wygląd, ponieważ mieścił magazyny, więzienie, usługi podatkowe księcia Brabancji i inne usługi. Budynek ten został przemianowany na Dom Króla w czasach Napoleona: często byli tu zagraniczni gubernatorzy, którzy czuli się jak w domu i zachowywali się na równi z królami.

Atrakcje w Belgii 7Atrakcje w Belgii 8

Poszukując ciekawych miejsc warto zajrzeć do innych miast w Belgii - na przykład do Brugii. Jego historyczne centrum obejmuje kilka atrakcji, które są pożądane do zwiedzania w zespole, a nie indywidualnie. W szczególności są to placy Markt i Burg, gdzie znajduje się miejscowy ratusz, Bazylika Świętej Krwi Chrystusa, Pałac Sprawiedliwości, wieża Belfort, itp.

Atrakcje w Belgii 9Atrakcje w Belgii 10

W mieście Gandawa w Belgii wszystkie zabytki są również skoncentrowane na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Są to: katedra św. Bawona, kościół św. Mikołaja i wieża-dzwonnica. Warto także odwiedzić most św. Michała, wieżę strażniczą i zamek hrabstw Flandrii, gdzie obecnie mieści się muzeum z imponującą kolekcją średniowiecznych narzędzi tortur.

Zabytki Belgii 11Zabytki Belgii 12

Bycie w Antwerpia nie zapomnij podziwiać jego ratusza. Budynek ten jest jednym z pierwszych w Europie Północnej, zbudowany w stylu renesansowym. Został zbudowany w 1565 roku przez architekta Florisa, miejscowego rezydenta. Ratusz ma dwa piętra, a górny jest pokojem przejściowym ("gulbische"). Ale najciekawszy wygląd budynku, bogato zdobiony symbolami heraldycznymi. Są flagi zarówno hiszpańskich Habsburgów, jak i książąt Brabancji i margrabiów z Antwerpii. A w centrum ratusza, w niszy, znajduje się rzeźba Matki Boskiej, patronki tego miasta.

Zabytki Belgii 13Atrakcje w Belgii 14

Podróżując z rodziną, zwróć uwagę na zabytki Belgii, najbardziej interesujące dla dzieci. Wśród nich należy zwrócić uwagę na Zoo Anverpen. Znajdziesz tu ponad 770 gatunków różnych przedstawicieli fauny, w tym gatunki zagrożone, które zostały zachowane dzięki staraniom personelu tego zoo. Same budynki w ZOO są również stare, niektóre z nich zostały zbudowane w połowie XIX wieku.

Zabytki Belgii 15Zabytki Belgii 16