Sabile to miasto w Łotwa na południu regionu Talsi. Znajduje się w malowniczej dolinie rzeki Abava - być może najpiękniejszej jej części. Teraz dolina Abava jest chronionym parkiem przyrody.

Historia Sabile

Niech lud Sabile nigdy nie osiągnie dwóch tysięcy ludzi, ludzie żyli w tej ziemi przez tysiąc lat. Jeszcze zanim Sabile po raz pierwszy wspomniano w źródłach z 1253 r., Istniała osada Curonian. Na przełomie XVIII i XIV wieku. Zakon Inflantów zbudował na swoim miejscu własny zamek.

Miasto przetrwało zniszczenie podczas wojny północnej, epidemię dżumy w 1710 roku, wydarzenia rewolucji 1905 roku i okupację niemiecką. W 1917 r. Sabile otrzymało status miasta.

Wino Sabil

Na ramionach miasta Sabile, kiść winogron nie jest na darmo. Najbardziej znanym miejscem w Sabile jest Wine Mountain. Winnice zajmują 1,5 hektara na prawym brzegu rzeki Abava. Wysokość góry wynosi 34 m. Jest ona zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa jako najbardziej na północ wysunięta winnica. Uprawia się tu 15 odmian winorośli.

Każdego roku w lipcu w Sabile obchodzimy Festiwal Winogron, kiedy można wpatrywać się w świąteczne procesje i występy, brać udział w zawodach i oczywiście spróbować lokalnego wina.

Винная гора

W rodzinnej winnicy Abavas , która znajduje się poza miastem, można zapoznać się z piwnicą winną i spróbować jej asortymentu.

Popularny i używa lokalnego cydru . Wykonany jest z jabłek uprawianych na Łotwie według klasycznych receptur. Zakład produkcyjny cydru znajduje się w Sabile wzdłuż głównej ulicy Rigas. Wycieczka po zakładzie i degustacja cydru są oferowane dla grup 6 osób.

На заводе по производству сидра

Zabytki Sabile

 1. Starożytna osada . Starożytny fort Curonian hill na prawym brzegu Abava, obok Wine Mountain. Kiedyś był zamek, z którego teraz nie ma śladu. Teraz na jego miejscu park, ale tutaj wciąż znajdują się groty strzał, krzemowe osie i inne przedmioty o szarej starożytności.
 2. Plac marionetkowy . Na głównej ulicy Rigas na dziedzińcu jednego z domów zebrało się ponad 250 szmacianych lalek. Są uszyte przez mieszkającego tutaj emeryta. Lalki zamarły jak żywe - nie sposób przejść obok tak niezwykłego widoku.
 3. Synagoga synagogalna . Budynek przypomina tragiczny los lokalnej społeczności żydowskiej. W 1941 r. W młynie 6 km od miasta zastrzelono 270 cywilów, w większości Żydów. Obecnie w synagodze znajduje się Centrum Sztuki Współczesnej i Kultury, w którym odbywają się wystawy, koncerty, konferencje.
 4. Сабильская синагога
 5. Ewangelicki Kościół Luterański . Kościół został zbudowany w XVII wieku. Dzwon, wiatrowskaz na dzwonnicy i na kościele są zabytkami starożytności. Rzeźba zdobiona na ambonie i dwa świeczniki przypisywane są do zabytków sztuki.
 6. Евангелическо-лютеранская церковь в Сабиле
 7. Muzeum drewnianych zabawek . Lalki, figurki zwierząt i ptaków oraz inne artykuły wykonane z drewna - temat wystawy muzeum, mieszczącej się przy ul. Kuldigas, 1.
 8. Сад кукол
 9. Skansen sztuki na świeżym powietrzu w Pedvale . Muzeum znajduje się poza miastem Sabile. Utworzony w 1992 roku przez Oyara Feldbergsa i jest pomnikiem o znaczeniu krajowym. Zajmuje 200 hektarów. Ekspozycja muzeum to kompozycje i instalacje inspirowane naturą i wykonane z jego materiałów. W stałej kolekcji dzieła samego Feldberga, inni rzeźbiarze łotewscy i zagraniczni - tylko 150 eksponatów.
 10. Яйцо из телевизоров - композиция в Педвальском музее искусств
 11. Wodospad Abava Rumba . Wodospad o wysokości 3 m leży na północ od miasta nad rzeką Abawą. Na zmotoryzowanej tratwie możesz popłynąć dwie lub trzy godziny z Sabile do wodospadu iz powrotem.
Моторизованный плот на реке Абаве

Hotele i restauracje

Guesthouse Rambules (Raina, 1) jest w rzeczywistości jedyną opcją zakwaterowania w mieście. W pensjonacie znajduje się kryty basen i sauna. Personel mówi po rosyjsku.

W drodze między Sabile i Kandava w pobliżu brzegu rzeki znajduje się hotel i restauracja Plostkrogs.

Отель и ресторан Plostkrogs

Spacerując ulicą Rigas warto odwiedzić kawiarnię Zane i kawiarnię Vina Kalns , gdzie można skosztować lokalnych win.

Jak się tam dostać?

Możesz dostać się do Sabile autobusem międzymiastowym Ryga , Liepaja , Saldusa i centrum regionalne Talsi .

Pociągiem można dostać się z Windawy do stacji Sabile, która jednak znajduje się 11 km od miasta.

Do turysty na notatce

W Sabile pod adresem. Pilskalna, 6 to Centrum Informacji Turystycznej. Tutaj możesz uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat miasta.