Każda podróż zaczyna się od odkrywania miejsc, które powinieneś odwiedzić podczas podróży. Dla tych, którzy mają zamiar się z nimi zapoznać Łotwa Od A do Z, obowiązkową pozycją na tej liście powinna być Kurzeme. W samym sercu tej krainy kryje się prawdziwa perła Łotwy, jedno z najbardziej malowniczych miejsc w kraju - miasto Talsi.

Informacje o mieście

Przez wiele lat Liwy żyły na ziemiach, na których dziś stoi miasto Talsi. Jednak inwazja niemieckich rycerzy eksmitowała rdzennych mieszkańców Talsi, dlatego też później na tej żyznej ziemi powstała osada Kurska. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1231 roku. Pisemne dokumenty w rymowanej kronice opisują zamek Talsi, a wioska Talsi była ważnym ośrodkiem gospodarczym w regionie Kurońskim.

Do 1917 r., Zanim Talsi otrzymało status miasta, miejscowość ta nosiła nazwę Talsen. Dzisiaj Talsi jest stolicą regionu Talsi. Całkowita powierzchnia miasta wynosi dosłownie 7,8 metra kwadratowego. km i mieszka na nim około 11 tysięcy mieszkańców.

Панорама города

Hotele

Biorąc pod uwagę, że Talsi jest uważane za chlubę Łotwy, nie jest zaskakujące, że co roku przyjeżdżają tu tysiące turystów. Niekończący się strumień podróżnych generuje popyt na hotele i pensjonaty, których jest wiele w Talsi. Dokładnie przeanalizowaliśmy opinie turystów i jesteśmy gotowi zaoferować takie opcje zakwaterowania w perle Kurzeme:

 1. Hotel Talsi znajduje się w samym sercu malowniczego miasteczka w pobliżu jeziora Vilkmuizas. Ten hotel otrzymał zasłużone 3 gwiazdki. Pokoje hotelowe są skromniejsze, ale jednocześnie bardzo czyste i uporządkowane. Biorąc pod uwagę, że na noc w hotelu z pełnym śniadaniem, zostaniesz poproszony tylko o 15 euro, takie mieszkania, jak to możliwe, należą do kategorii "tanie i wesołe".
 2. Hotel Saule mieści się w odrestaurowanym domu, który niedawno obchodził stulecie. Apartamenty te znajdują się w samym centrum miasta, zaledwie 65 metrów od jeziora Talsi. Możesz wynająć przytulny pokój w tym hotelu za jedyne 30 euro dziennie.
 3. Guest house Viesu imiona Mezvidi jest uważana za jedną z najlepszych opcji zakwaterowania w mieście. Koszt pokoi w tym hotelu jest nieco wyższy niż średnia rynkowa, ale za 40 euro tutaj będą zapewnione luksusowe apartamenty i bezpłatny parking. Większość pokoi oferuje wspaniały widok na jezioro i ogród.
 4. Holiday home Talsu Pirtiņa Vijoles to jedna z najdroższych opcji zakwaterowania. Hotel położony jest w spokojnej okolicy w Talsi, kilometr od centrum i jeziora Vilkmuižas. Takie mieszkanie z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy uwielbiają wycieczki krajoznawcze, zajęcia na świeżym powietrzu. Radzimy sprawdzić cenę pokoju bezpośrednio z pensjonatu.
 5. Aldari Motel to wariant taniego zakwaterowania, który jest odpowiedni dla tych, którzy szukają noclegu w Talsi tylko na nocleg lub przyjeżdżają do Kurlandii, aby łowić ryby. W nocy w tym motelu trzeba zapłacić dosłownie 10 euro za osobę.

Kawiarnie i restauracje

Ze względu na fakt, że Talsi jest prawdziwym magnesem dla turystów, w tym mieście jest po prostu nieprzyzwoicie wiele wspaniałych kawiarni i restauracji w przystępnych cenach i wybornej kuchni. Jeśli martwisz się o swój głód podczas spaceru po mieście, spójrz na lunch na:

 1. Martinelli to restauracja serwująca dania kuchni europejskiej i łotewskiej. Tutaj będzie oferowany szeroki wybór dań mięsnych, rybnych i wegetariańskich, a także luksusowy asortyment win. Porcje w restauracji są dość duże, a średnia za dwudaniową kolację i kieliszek wina wynosi około 25 euro za osobę. To miejsce z pewnością spodoba się parom, które lubią spędzać czas w spokojnej i przytulnej atmosferze.
 2. Kawiarnia Istabas , w której za jedyne 10 euro można zjeść obfity lunch lub kolację. Restauracja serwuje dania kuchni europejskiej i amerykańskiej. Miła i przytulna atmosfera, przyjazny personel tej kawiarni nie pozostawił obojętnym gościom.
 3. Pizzeria The Stenders Pizza - miejsce dla prawdziwych fanów włoskiej kuchni. Zakład znajduje się na wzgórzu, który pozwala cieszyć się nie tylko pyszną pizzą, ale także luksusową panoramą miasta Talsi.
 4. Kawiarnia Café Cepums . Oprócz różnych koktajli, kawy i napojów kawowych, w tym miejscu można również zjeść przekąskę. W menu znajdziesz nie tylko desery, ale także różne kanapki, bułki, quiche. Średnia stawka w instytucji wynosi 8-9 euro.
 5. Cafe Serpentis . Znajduje się w pobliżu autostrady łączącej Rygę z Vintspils. Fani kuchni wschodnioeuropejskiej powinni odwiedzić to miejsce. Restauracja serwuje duże porcje, a sama kawiarnia ma domową atmosferę.

Zabytki miasta

Jak wiadomo, Rzym stoi na trzech wzgórzach, ale Talsi znajduje się na dziewięciu naraz: - Pilskalns, Keninkalns, Letsu, Tigulu, Sauleskalns, Baznitskalsns, Kriev Rankalns, Vilkmuizas i Dzirnavkals. Na zboczach tych wzgórz rozciągały się przytulne brukowane uliczki. Historyczne centrum miasta znajduje się nad brzegiem dwóch jezior - Talsi i Vilkmuiža. Nawiasem mówiąc, w ubiegłym stuleciu znaleziono jeden z najbogatszych skarbów w całej historii Łotwy - ponad 3 600 starożytnych biżuterii z brązu, które należały kiedyś do plemienia Kursh żyjącego na tych ziemiach.

Озеро Талси

Będąc w Talsi, warto poświęcić czas na zwiedzanie lokalnego muzeum lokalnej wiedzy , zlokalizowanego w budynku zbudowanym pod koniec XIX wieku w stylu neoklasycystycznym. Dziś muzeum stało się prawdziwym kulturalnym centrum miasta. Wokół budynku znajduje się luksusowy park dendrologiczny, który zawiera ponad 250 gatunków roślin. Podczas zwiedzania muzeum będzie można zapoznać się z różnymi wystawami, ekspozycjami i wziąć udział w programach edukacyjnych.

Краеведческий музей

Co robić?

Jeśli planujesz z wyprzedzeniem, trasę wycieczki i listę atrakcji miasta należy zobaczyć, radzimy uwzględnić w niej:
 1. Spacer po jeziorze Vilkmuiža . W 1928 r. Miejscowa ryba znalazła w jeziorze bogatą i starą brązową bransoletę. Przypadkowe odkrycie przyciągnęło uwagę archeologów, którzy odkryli starożytne pierścienie, bransoletki i inną biżuterię w wodach Vilkmuiž, których powstanie datuje się na XI i XIV wiek. Znalezione skarby zostały odrestaurowane i przeniesione do największych muzeów na Łotwie. Nawiasem mówiąc, liczne fakty pozwoliły historykom dojść do wniosku, że w czasach starożytnych jezioro było używane przez Kuronianów jako miejsce pochówku. Zmarli, wraz z ich majątkiem, zostali spaleni na stosie, a następnie wysłani na dno Vilkmuiža.
 2. Озеро Вилкмуйжа
 3. Wspinaj się po każdym z dziewięciu wzgórz. Wszystkie wzgórza w mieście mają swoją historię. Na przykład na górze Tigulu stoi luksusowy dworek Villa Hochheim , a na wzgórzu Church Church znajduje się trzystaletni kościół luterański.
 4. Villa Hochheim
 5. Park Narodowy Slitte . To miejsce zachowało całą pierwotną naturę. Tutaj możesz spacerować ścieżką przyrodniczą, która przebiega w pobliżu latarni morskiej w Slītera, wspiąć się na szczyt Białej Wydmy, gdzie w starożytności odbywały się różne magiczne rytuały, a nawet doświadczać skuteczności amuletów czarownic i amuletów. Ponadto w parku turyści mogą samodzielnie wykonać próbki glinianych figurek, które będą odpowiadać znaleziskom, które zostały tu wykonane podczas wykopalisk.
 6. Слитерский национальный паркПрирода Слитерского национального парка
 7. Park Przyrody Lauma to zupełnie niezwykłe miejsce, gdzie spacerując ścieżkami, można znaleźć nie tylko proste titmedy, ale także pterodaktory wyrzeźbione z drewna. Podczas spaceru wzdłuż ścieżki pszczół można dowiedzieć się wszystkiego o urządzeniu rodziny pszczół, zapoznać się z ogromną pszczołą. Ponadto w parku można odwiedzić prawdziwą pasiekę, w której zaproponuje się przebieranie w kombinezony ochronne i szpiegowanie życia pszczół w ulu, a nawet stanie się świadkiem narodzin młodej pszczoły.
Природный парк Лаумы

Jak się tam dostać?

Do Talsi można przyjechać autobusem, który regularnie opuszcza stolicę Łotwa . Do czasu tej podróży zajmie ci około 2 godzin. Jeśli jeździsz samochodem do miasta, możesz trochę zaoszczędzić i dostać się do Talsi w 1,5 godziny. W tym drugim przypadku należy skorzystać z autostrady A10 z węzłem Ryga - Ventspils .

Przez Talsi przechodzi kilka dróg regionalnych, w tym P120, P125, R127, P128 i P129.