Jeśli zaplanowałeś sobie wyjazd do krajów bałtyckich, oznacza to, że w niedalekiej przyszłości będziesz musiał wielokrotnie przekraczać granice kilku państw. Aby przenieść te były tak wygodne, jak to możliwe i nie nudzą cię, musisz z wyprzedzeniem pomyśleć, w których miastach zatrzymasz się na noc i odpoczniesz. Od samego początku na granicy z Litwą, na brzegu małego jeziora o tej samej nazwie, znajduje się małe, ale bardzo przyjazne miasteczko Subate, byłoby prawdziwym bluźnierstwem, by nie spędzić dnia w tym niesamowitym zakątku. Łotwa .

Informacje ogólne

Subate to graniczne miasto na Łotwie, które łączy państwo z Litwą. Miasto jest częścią regionu Ilukstsky. Na dzień dzisiejszy Subate ma powierzchnię 5,3 kilometrów kwadratowych, na której mieszka tylko 740 obywateli.

Symbolem miasta jest świerk. To jej wizerunek zdobi herb miasta. Wybór obrazu nie był bynajmniej przypadkowy - w okolicach miasta zachowało się wiele lasów. Ponadto od czasów starożytnych jodła jest uważana na Łotwie za symbol Matki Ziemi.

Historia miasta

Pierwsze informacje na temat Subate można znaleźć w źródłach historycznych z 1570 roku. W tym czasie książę Kurlandii postanowił sprzedać szlachetnemu rycerzowi Platerowi miejsce handlowe znajdujące się na zachodnim brzegu jeziora Subate. Od tego czasu zaczęło się pojawiać osadnictwo. Miejscowi otworzyli wiele sklepów, tawern i zajazdów. Dosłownie na początku XVI wieku niewielki plac targowy zarósł osadę rzemieślników i kupców, a wkrótce przekształcił się w małe miasteczko.

Gdzie się zatrzymać?

Biorąc pod uwagę więcej niż skromne rozmiary miasta, zadbaj o znalezienie miejsca do spania z góry. Nasz artykuł pomoże Ci znaleźć najlepszą opcję zakwaterowania z odpowiednim współczynnikiem. Oto, co udało nam się znaleźć:

 1. Dom na wsi Baltin Krogs . Ten hotel jest dość przytulny i znajduje się w pobliżu parku przyrody "Valley Dviete". W nocy w tym domu będziesz musiał zapłacić około 30 euro. Jednak ta kwota obejmuje nie tylko wynajęcie pokoju, ale także obfite śniadanie i wizytę w tradycyjnej czarnej kąpieli.
 2. Guest House Suseja . Hotel położony jest na skraju malowniczego lasu w pobliżu zamku Garseni (12 km). Za 20 euro dziennie otrzymasz nie tylko przytulny i czysty pokój ze śniadaniem, ale także możesz odwiedzić saunę, zagrać w kilka gier bilardowych.
 3. Apartamenty Un Sartu . W rzeczywistości ten hotel nie jest w Subate, a nawet na Łotwie. Apartamenty znajdują się na Litwie, zaledwie 15 minut od Subate. Ta opcja zakwaterowania jest odpowiednia dla osób podróżujących z jednego kraju do drugiego. Wynajęcie domu z sypialnią, łazienką i małym pokojem kosztuje około 35 euro za dzień.

Kawiarnie i restauracje

Będąc w Subat nie możesz absolutnie martwić się o swoją dietę. Pomimo tego, że miasto nie może pochwalić się imponującymi rozmiarami, a mieszka tu zaledwie kilkaset osób, nadal można znaleźć przyjemne kafeterie na przekąskę. Zalecamy odwiedzanie tych miejsc:

 1. Cafe Mazais namins , które znajduje się dosłownie w sercu Subate. Tutaj możesz zjeść dobry obiad lub kolację za jedyne 10-15 euro. Restauracja serwuje dania kuchni europejskiej, łotewskiej i litewskiej.
 2. Restauracja Madara Ltd jest bardziej ambitną instytucją niż poprzednia, dlatego średnia ustawa tutaj wynosi już 20-25 euro za osobę.
 3. Restauracja typu fast food "Smile" . Restauracja oferuje gościom dania kuchni kaukaskiej, takie jak shawarma, kebab i tym podobne. Przeciętny rachunek instytucji wynosi tylko 7-10 euro. Ta opcja żywnościowa jest odpowiednia dla tych, którzy chcą szybko zjeść lub zjeść jedzenie na drodze.

Co zobaczyć?

Spacerując po mieście od czasu do czasu natkniesz się na ciekawe obiekty architektoniczne opowiadające o bogatej historii Subate. Wśród najjaśniejszych atrakcji należą:

 1. Kościół katolicki , zbudowany pod koniec XVI wieku na miejscu kościoła Subbat na polecenie króla Polski. Mieszkańcy Subbat (ówczesna nazwa miasta) byli oburzeni tym, że byli zmuszeni zaakceptować katolicyzm i zdecydowanie sprzeciwili się zmianie wiary. Z tego powodu większość mieszkańców miasta zaczęła przenosić się na wschodni brzeg jeziora, gdzie rządził ziemianin Osten-Sacken.
 2. Католическая церковь
 3. Kościół luterański , zbudowany przez Osten-Sacken w 1685 roku dla mieszkańców jego dominiów, którzy wyznawali luteranizm. To właśnie budowa tego kościoła wkrótce sprawiła, że ​​majątek ziemianina stał się małym miasteczkiem o nazwie New Subbat.
 4. Лютеранская церковь
 5. Brama Kościoła Luterańskiego , prowadząca na dziedziniec, gdzie znajduje się kościół luterański.
 6. Ворота лютеранской церкви
 7. Stary cmentarz żydowski , który przypomina o okropnych wydarzeniach II wojny światowej. Większość ludności miejskiej składała się z Żydów. Tak więc w 1897 r. Całkowita populacja Subate liczyła około 2100 osób, w większości Żydów. W czerwcu 1941 r., Gdy miasto zostało zajęte przez wojska hitlerowskie, prawie cała żydowska populacja Subate została zniszczona.
 8. Еврейское кладбище
 9. Dom modlitwy staroobrzędowców , zbudowany w oparciu o darowizny obywateli i wzniesiony przez rzemieślników w 1926 roku. Ten budynek nie ma wystroju, ale wygląda dość monumentalnie. Kwadratowa dzwonnica jest zainstalowana nad gankiem sali modlitewnej, a przed wejściem do budynku znajduje się wielka kurtyna. W czasach sowieckich dom modlitwy miał status pomnika architektury.
Старообрядческая молельня

Jak się tam dostać?

Dwie drogi regionalne prowadzą od razu do Subate:

Ponadto do miasta można dojechać autobusem z Ryga który codziennie odjeżdża ze stolicy w kierunku Daugavpils.