Dosłownie 65 km od stolicy Łotwa na wybrzeżu Zatoka Ryska Zostaniecie przywitani przez małe, ale bardzo przytulne miasto Tukums. Cały jego teren jest otoczony ogrodami. W tym miejscu spokój małego miasteczka łączy się z godną pozazdroszczenia harmonią z szybkością i dynamiką współczesnego życia.

Informacje o mieście

Tukums to dość stare miasto na Łotwie, którego pierwsze wzmianki powstały w 1253 r. Podczas aktywnego podziału ziemi między Zakon Kawalerów Infuzyjnych a biskupstwo ryskie. Status miasta Tukums otrzymał dopiero w 1795 r. Wola rosyjskiej cesarzowej Katarzyny Wielkiej. Jeśli chodzi o nowoczesny wygląd miasta, rozwój Tukums rozpoczął się w czasie, gdy był miastem wojskowym, a Łotwa była częścią ZSRR. Dzisiaj Tukums jest stolicą regionu Tukums. Całkowita powierzchnia miasta to 13,4 metra kwadratowego. km Biorąc pod uwagę, że w Tukum żyje około 17,5 tys. Mieszkańców, według łotewskich standardów można go bezpiecznie uznać za duże miasto.

Панорама города

Pogoda w Tukums

Otwierając mapę Łotwy, zobaczysz, że Tukums znajduje się w północno-wschodniej części Łotwy, tutaj możesz cieszyć się wszystkimi urokami lata i zimy. Pogoda w Tukums zmienia się w zależności od sezonu:

 • w sezonie zimowym można tu świetnie się bawić, jeździć na nartach lub jeździć na łyżwach, ponieważ znak na termometrze spada poniżej 0;
 • wiosną ulice kwitną drzewami owocowymi, średnia temperatura wzrasta do 13-17 stopni Celsjusza;
 • Latem kwitną tu róże, otaczając całe miasto słodkim zapachem. Średnia temperatura waha się od 25-27 stopni;
 • Cóż, jesienią tutaj zaczyna się pora deszczowa, temperatura powietrza spada do 4-8 stopni.
Городской фонтан летом

Gdzie się zatrzymać?

Ponieważ Tukums jest uważane za popularny cel na wakacjach na Łotwie, nie jest zaskoczeniem, że biznes hotelowy kwitnie. Obfitość wszelkiego rodzaju hoteli, hosteli, pensjonatów w mieście pozwala znaleźć idealną opcję mieszkaniową dla każdego gustu i wielkości portfela. Oferujemy następujące opcje zakwaterowania:

 1. Hotel "Arka" , położony w sercu Tukums. Tutaj możesz wynająć niedrogi, ale całkiem przyzwoity pokój. Pomimo tego, że hotel mieści się w odnowionym budynku z XIX wieku, wszystkie jego pokoje są nowocześnie urządzone. Średnio za noc w tym hotelu i pyszne śniadanie trzeba zapłacić 40 euro. Biorąc pod uwagę, że do głównego placu miasta potrzeba tylko 300 metrów, jest to po prostu świetna opcja zakwaterowania.
 2. Pensjonat "Milzkalne" - świetna opcja noclegu grupowego. Jeśli wybierasz się do Tukums z przyjaciółmi, dużą firmą, pomyśl o wynajęciu tego hotelu. Biorąc pod uwagę, że wynajem takiego mieszkania na jeden dzień będzie kosztować około 500 euro, a pojemność pozwoli ci wygodnie pomieścić 25 osób, taki czynsz będzie trochę bardziej ekonomiczny i wygodniejszy niż w poprzednim przypadku.
 3. Hotel Tukuma Ledus Halle znajduje się w historycznym centrum miasta. Idealny dla podróżujących i rodzin z dziećmi, a także dla tych, którzy przyjeżdżają do miasta podczas podróży służbowej. Ceny pokoi tutaj tylko 30 euro, i to także śniadanie.

Gdzie iść na lunch?

Spacerując po mieście i zwiedzając zabytki Tukums, pamiętaj, że całkowicie stracisz poczucie czasu. Nie bądź więc zaskoczony, że dzikie uczucie głodu przywróci cię do rzeczywistości. Na szybką i niedrogą przekąskę radzimy spojrzeć na Hesburger . Jest to fast food, gdzie można kupić kilka hamburgerów i kontynuować podróż.

Jeśli chcesz bardziej obfity obiad, idź do kawiarni Kare-Nord . Na dwudaniowy lunch otrzymasz około 7 euro. Biorąc pod uwagę, że porcje są duże, pieniądze są więcej niż dopuszczalne.

Cóż, miłośnicy wykwintnej kuchni, którzy wolą zaspokoić nie tylko fizyczny głód, ale także estetykę, powinni koniecznie odwiedzić restaurację Terrace . Tutaj znajdziesz wiele potraw tradycyjnej kuchni łotewskiej, europejskiej i wschodniej. Ponadto wegetarianie i zwolennicy zdrowej żywności znajdą w tym miejscu coś interesującego.

Местное кафе

Zabytki Tukums

Aby Twoja podróż była jasna i niezapomniana, zalecamy, abyś przejechał przez takie lokalne zabytki :

 1. Spaceruj po głównym placu miasta, Brivibas , który przez 600 lat pełnił rolę miejskiego rynku. To tutaj przybywali kupcy z całego obszaru, nawet metropolscy kupcy patrzyli w światło. Dziś plac stał się ulubionym miejscem wypoczynku dla mieszkańców i turystów.
 2. Площадь Бривибас
 3. Jedynym przypomnieniem, że zamek Livonian znajdował się w Tukum w XIII wieku, jest wieża zamkowa. Przez dwa i pół wieku był to więzienie i spichlerz. Teraz ma muzeum lalek, w którym każdy może dowiedzieć się o wielowiekowej historii miasta.
 4. Ale w jednym z najstarszych budynków miejskich - kościół luterański "Holy Trinity" , który został zbudowany w 1644 roku, można wspiąć się na belweder. Z wysokości 20 metrów zobaczysz wspaniały widok na miasto.
 5. Лютеранская церковь
 6. Warto znaleźć czas na zwiedzanie zamku Durben i zamku Jaunmoku . Ten, nawiasem mówiąc, jest uznawany za jeden z najbardziej luksusowych Łotewskie zamki . Tutaj można zobaczyć ekspozycje dotyczące polowań i posiadłości wiejskich.
Замок ДурбеЗамок Яунмоку

Jeśli wycieczki i zwiedzanie Tukum Cię zmęczysz, idź do centrum miasta i po prostu ciesz się panoramą miasta. Tutaj można zjeść obiad w jednej z przytulnych tawern, a po przejściu przez brukowane uliczki Starego Miasta i zrobić piękne zdjęcia na tle kolorowych domów Tukums.

Co robić w Tukums?

Oprócz zwiedzania lokalnych atrakcji w mieście, możesz dotknąć pięknej, odwiedzając Muzeum Sztuki Tukums lub Galerię Drzwi . W muzeum można nie tylko podziwiać płótna łotewskich artystów XX wieku, ale także wziąć udział w programie "Kopiuj zdjęcia". Ale w galerii sztuki można nie tylko uczyć się nowych wystaw, które odbywają się tu co miesiąc, ale także kupić obrazy, pamiątki i inne przedmioty sztuki użytkowej.

Możliwe, że ktoś zainteresuje się warsztatem tkackim miasta, w którym można wziąć udział w kursach mistrzowskich w takich obszarach jak:

 • tkactwo maszyn;
 • tkanie trójkątnych szali;
 • całe tkactwo.

W pobliżu miasta istnieje wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. W lokalnych ośrodkach wypoczynkowych turyści mogą wypożyczyć quady i cały sprzęt niezbędny do jazdy na nartach. Abyś mógł w pełni cieszyć się wszystkimi przyjemnościami z szybkiej jazdy, specjalne tory są wyposażone w Tukums.

Jeśli nie boisz się wysokości, to razem z doświadczonymi instruktorami możesz wspiąć się na miasto w opuszczonych budynkach. Biorąc pod uwagę, że wysokość niektórych z nich może sięgać 40 metrów, tego typu zajęcia na świeżym powietrzu z pewnością przypadną do gustu miłośnikom sportów ekstremalnych.

Ale zwolennicy bardziej zrelaksowanej rozrywki mogą po prostu wziąć udział w tematycznych wędrówkach lub wybrać się na piknik. Na przedmieściach Tukums znajduje się kilka klubów jeździeckich, gdzie organizują jazdę konną i uczą jazdy konnej.

Jak się tam dostać?

Godzinowo od Ryga W Tukums odlatują loty dalekobieżne. Czas podróży to 1-1,5 godziny, w zależności od trasy. Koszt biletu w jedną stronę to tylko 2 euro. W mieście można przyjechać pociągiem, który opuszcza stolicę 13 razy dziennie. Czas trwania tej podróży to 1 godzina 20 minut, a zakup biletu kosztuje 1,75 euro.