Dagda to piękne i spokojne miasteczko na południowym wschodzie Łotwa . Przyciąga turystów z całego świata swoim niesamowitym krajobrazem łotewskim i bogatym dziedzictwem historycznym. Przybywając tutaj, dostaniecie nie tylko błyskotliwe wrażenia ze znajomości z atrakcjami miasta, ale także wiele pozytywnych emocji wynikających z dialogu z gościnnymi i sympatycznymi ludźmi zamieszkującymi region Dagda.

Dagda - gościnny region widokowy

Dagda to miasto w południowo-wschodniej części Łotwy. Znajduje się w jednym z najpiękniejszych regionów kraju - Krasławie. Odległość do kapitały - 270 km.

Pierwsza kronika, która wspomina osadę w tych częściach, pochodzi z XVII wieku. W tym czasie kanclerz Księstwa Kurlandii założył tutaj małą wioskę i nazwał ją Dageten. Pierwsi mieszkańcy byli katolikami, dlatego najstarszym zabytkiem Dagdy jest kościół katolicki.

Status osadnictwa miejskiego został przydzielony Dagdzie w 1950 r., A miasto stało się miastem dopiero w 1992 r.

Zabytki Dagdy

Dagda to miasto, które nie uległo znaczącym zniszczeniom, krwawe bitwy praktycznie nie były prowadzone na jego terytorium, a cała buntownicza historia tej wioski sprowadza się do kilku lokalnych powstań. Dlatego Dagda zachowała wiele atrakcji różnych epok.

Zabytki kultury i historii:

 • stare domy żydowskich kupców z początku XX wieku (ulica Skolas);
 • dawne kino Komjaunietis (ulica Rigas);
 • Кинотеатр Дагды
 • obelisk ofiar II wojny światowej (ulica Aleas 3a);
 • pomnik ofiar komunistycznego terroru "Matka Żałoba" (ul. Rezeknes 2a);
 • Cmentarz żydowski (ul. Plyavu 6);
 • Кладбище Дагды
 • Kościół katolicki Świętej Trójcy w 1741 r. (Ul. Aleyas 2);
 • Католическая костёл
 • Cerkiew św. Mikołaja (ul. Pasta 9);
 • kościół staroobrzędowców Nikołaja Pokrowa (ulica Ludzas 6);
 • regionalna hala wystawiennicza "Patriota" (ulica Lachplesha 1a).

Głównym miejscem spaceru turystów jest Dagda Manor Park . Wcześniej był tu bogaty dworek założyciela Dagdy - księcia Janis Francis Hylsen. Następnie majątek został sprzedany rodzinie pisarza Buinitsky. Ale w 1863 roku został całkowicie zburzony, a na miejscu osiedla stoi dziś scena, na której odbywają się wszystkie świąteczne imprezy miejskie, festiwale i koncerty.

Sceny otoczone są malowniczym parkiem. Tutaj płynie rzeka Ilyaka i jest tajemniczą jaskinią Dagda . Jego pochodzenie jest wciąż kwestionowane przez historyków. Niektórzy uważają podziemne lazy za naturalną edukację przyrodniczą, a niektórzy twierdzą, że jaskinia jest częścią podziemnego przejścia prowadzącego ze starożytnej posiadłości lub kościoła katolickiego.

Co robić?

Jeśli jesteś aktywnym wielbicielem, Dagda jest miastem idealnym dla turystyki w tym formacie. Na ulicy Skolas w centrum informacji turystycznej organizowane jest specjalne biuro wynajmu. Tutaj możesz wypożyczyć wszystko, co jest potrzebne do ekscytującej wycieczki (rowery, odległe narty z butami, kaski i kije do nordic walking), a także wziąć udział w zorganizowanych wycieczkach pieszych i rowerowych.

Na brzegu jeziora Dagda (ul. Ezera) znajduje się specjalny teren kempingowy. Tutaj można również wynająć łodzie i katamarany.

A na jeziorze Ezhezers istnieje możliwość przeżycia siebie jako prawdziwego podwodnego myśliwego. Licencję na tego rodzaju działalność (polowanie jednodniowe, trzydniowe lub miesięczne pod wodą) można uzyskać w miejscowym lesie (Pasta str. 33a).

W parafii Dagda znajdują się dwie stadniny koni ("Chady" i "Uzoleni") . Czy chcesz całkowicie zagłębić się w starożytną historię regionu Dagda? Zarezerwuj wycieczkę bryczką lub saniami z przewodnikiem. Możesz także wziąć udział w lekcji jazdy konnej lub wziąć udział w zawodach jeździeckich.

Интересная природа Дагды Gdzie się zatrzymać?

W mieście Dagda jest tylko jeden mini-hotel - pensjonat Rіta veji na brzegu jeziora. Ma trzy pokoje. Na dziedzińcu znajduje się przestronny taras, prywatny parking i plac zabaw dla dzieci. Centrum miasta oddalone jest od obiektu o 2,24 km. Średnia cena za noc wynosi 45 €. Niektóre inne instytucje miejskie oferują również zakwaterowanie: szkoła techniczna budynku (ulica Brivabas 3) i szkoła średnia Dagda (ulica Michurina 3a).

Ale jeśli podróżujesz samochodem, możesz zatrzymać się w pobliskim pensjonacie. Jest ich bardzo dużo:

 • Savagi (7,4 km);
 • Vucini (10,5 km);
 • Ezersetas (15,4 km);
 • Viesu maja Osmany (23,1 km);
 • Raznas Stavkrasti (22,2 km);
 • Country Holiday Home Loci (22,6 km);
 • Albatros (25,4 km);
 • Pensjonat Piladzis (29,7 km);
 • Pensjonat Citrons (29,7 km);
 • Dom wakacyjny Odzina (29,7 km).

Nawiasy wskazują odległość do Dagdy.

Restauracje

Jeśli planujesz nocować w lokalnej szkole lub szkole technicznej, możesz zamówić jedzenie w przedsprzedaży. W restauracjach znajdują się kafeterie, w których serwowane są pyszne i obfite dania.

Aleys street 29 ma kawiarnię o nazwie "Papardes Zieds" . Tutaj możesz skosztować pysznych dań z ryb złowionych w jeziorach Łatgalii. W menu jest słynny wypchany szczupak Dagda, wędzony węgorz, gotowane raki i inne lokalne przysmaki.

Po prostu przekąska, spacer po mieście, można w kawiarni-bistro (Daugavpils ulica 9a).

Cechy klimatu

Podobnie jak w innych miastach łotewskich, pogoda w Dagdzie rzadko cieszy się bezchmurnym, czystym niebem, a oni nigdy nie słyszeli o upałach tutaj. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Średnia temperatura wynosi + 16,8 ° C. Najzimniejszy czas przypada w styczniu, ale tu także występują mrozy. Średnia temperatura wynosi -7,6 ° C.

Ilekroć planujesz odwiedzić Dagdę, umieść parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy w swojej walizce. Opady o każdej porze roku często spadają w mieście.

Jak się tam dostać?

Drogi regionalne są odpowiednie dla Dagda: P60 (Dagda - Aglona), P55 ( Rezekne - Dagda) i P61 ( Kraslava - Dagda).

Z Rygi można dojechać autobusem. Podróż trwa 4,5 godziny. Autobusy kursują codziennie.

Chcesz szybciej i wygodniej wydostać się z stolicy? Możesz skorzystać z usługi Bla Bla Car. Koszt takiej podróży będzie kosztować około 5,5 €.