Seda - jedno z najmłodszych miast Łotwa . Urodzony na bagnach, z dumą wyróżniał się wśród szarego bagna. Wchodząc do tego miasta, turyści z byłego ZSRR nie opuszczają poczucia, że ​​wrócili do przeszłości. Monumentalne budynki, przeważająca klasa robotnicza, mierzyły uporządkowane życie. Ale jasne sowieckie halo to nie wszystko, z czego słynie miasto Seda. Jego głównym bogactwem jest niezwykła oryginalność i autentyczność, które od dawna tracą duże i udane łotewskie miasta.

Seda - odnoszący sukcesy projekt radziecki na Łotwie

Gdyby większość miast łotewskich pochodziła z odległej historii, nasyconej duchem dzielnego zakonu kawalerów koronowanych, była miejscem krwawych potyczek między Rosjanami, Szwedami i Polakami, wtedy wszystko było zupełnie inaczej z miastem Seda. Tutaj starożytne plemiona nigdy nie żyły, krzyżowcy maszerowali i budowali fortece Liv.

W miejscu nowoczesnego miasta przez wiele stuleci istniała solidna podmokła równina. Pozostałby on do dzisiaj, gdyby sowieccy geologowie w połowie XX wieku nie znaleźli tutaj bogatego złoża torfu. Jednak pobliskie osady znajdowały się wiele kilometrów od torfowisk, dlatego postanowiono stworzyć nową wioskę pracy. Nowo myślących mieszkańców przywieziono do miasta z całego ZSRR. Wyjaśnia to fakt, że Seda jest jedynym w większości rosyjskojęzycznym miastem na północy Łotwy. W rezultacie przez kilka lat na bagnach wyrosło prawdziwe centrum górnictwa i przetwórstwa torfu.

Вид со смотровой вышки на торфяники

Ze względu na to, że prawie całe miasto zostało zbudowane w tym samym czasie - 50-60 lat XX wieku, panuje pełna harmonia w architekturze. Szerokie proste ulice, klasyczne kamienice z epoki stalinowskiej, geometrycznie nieskazitelne aleje, majestatyczny plac centralny, monumentalne budynki instytucji miejskich. To miasto zostało przepowiedziane wielką sowiecką przyszłością. Ale Unia upadła, kontrolny udział w głównym lokalnym zakładzie dziś należy do holenderskiej firmy, torfowiska powoli się wyczerpują i nikt nie mówi o wielkiej chwale w Seda.

Центральный сквер

Niemniej jednak miasto na bagnach chętnie przyjmuje, choć nie częste, ale turystów. W końcu jest coś do zobaczenia.

Болота

Zabytki Seda

Seda - to nie jest Łotwa, z której znamy Ryga , Jurmala lub Daugavpils . Na powierzchni 2,03 km² znajduje się nieco ponad 1500 osób.

Całe miasto można spacerować pieszo wzdłuż i przez kilka godzin. Oprócz nieskomplikowanej architektury lat 50. nie ma tu nic szczególnego. Jedynymi budynkami, które zasługują na uwagę są Dom Kultury z pięknymi rzeźbionymi kolumnami i cerkwią św. Michała Archanioła.

Дом культурыПравославная церковь св. Михаила Архангела

Najważniejsze zabytki, dla których turyści, tak kuszeni przez szyk dużych pretensjonalnych miast, polują, znajdują się w okolicach Seda. Są to nieskończone równiny, wyrzeźbione przez płytkie jeziora i bagna, gęste gaje brzozowe i rozpaczliwe ślady konfrontacji dzikich zwierząt z człowiekiem.

Березовая роща

Obecnie ekstrakcja torfu praktycznie nie jest prowadzona. Wieloletnia intensywna praca nad pompowaniem tego minerału doprowadziła do poważnych naruszeń ekosystemu w tym obszarze. Jednak naturalna równowaga została stopniowo odnowiona, co doprowadziło do powstania unikalnego kompleksu biotopów.

W 1999 r. Utworzono rezerwat przyrody, który jest częścią chronionego obszaru ochrony krajobrazu biosfery w północnym Vidzeme. Spacerowa wycieczka po tym obszarze chronionym nie może być porównywana z wycieczkami po mieście. Będziesz mógł wspiąć się na jedną z dwóch wież obserwacyjnych i podziwiać dawne niekończące się torfowiska, przejść wąską ścieżką, która służy do transportu wydobytego torfu, zobaczyć opuszczone stare samochody i wybrać się na spacer przez niezwykle piękny brzozowy gaj.

Co robić?

Dobrze się bawić w Sede, zwłaszcza nic. Dlatego lepiej rozjaśnić podróże rekreacyjne do pobliskich atrakcji. Co można zobaczyć w regionie Strenche:

  • najstarszy most żelbetowy Gauja (4,6 km od Seda);
  • Republikański Szpital Psychiatryczny z bardzo interesującą historią, muzeum i ogromną wieżą-rurą o wysokości 35 metrów (Strenci, Valkas Street 11);
  • Стренчу Республиканская психиатрическая больница
  • osiedle Jerzmuiza z pięknym parkiem (6,8 km od Sedy);
  • Поместье Йерценмуйжа
  • Ewangelicki Kościół Luterański (Strenci, Baznicas St. 2);
  • leśny szlak wzdłuż rzeki Gauja z trasą "Co trzyma las" (około 20 obiektów naturalnych i sztucznych: pradawne ryciny na pniach drzew, niezwykli przedstawiciele flory, źródeł, kamieni itp.);
  • obelisk poświęcony polowaniu na rosyjskiego wielkiego księcia Włodzimierza (5,8 km od Sedy).
Обелиск, посвящённый охоте Русского великокнязя Владимира

Miasto Strenci znajduje się zaledwie 5 km od Seda. Tutaj na Rigas 7 znajduje się centrum turystyczne, w którym można uzyskać informacje na temat wycieczek i pieszych wycieczek po dzielnicy, a także mapy zakupów, przewodniki i pamiątki.

Gdzie się zatrzymać?

W samej Seda nie będzie można zostać na noc. Ale w Strenci jest kilka miejsc, w których mogą zatrzymać się turyści:

  • Travel Hostel z bezpłatnym parkingiem (Valkas Street 11, posiada kuchnię i trzy pokoje (podwójne i pojedyncze), cena za noc - 10 €);
  • pensjonat Strencu , który może pomieścić do 54 osób (Rīgas ulica 28a, ma duży dziedziniec, basen, spa, sauna i bilard, średnia cena za noc to 20 €).
Гостевой дом Strencu

Jeśli podróżujesz samochodem, możesz usiąść i trochę dalej od Seda. Około 20 km od miasta znajduje się bardzo gościnny pensjonat "Kempeni" . Tutaj będą Państwo mogli delektować się pysznymi daniami przygotowywanymi z produktów uprawianych na osiedlu, organizować fascynujące wędkarstwo i polowanie, pokazać, gdzie można znaleźć smaczne grzyby i jagody w lesie, a także zaoferować wiele gier i rozrywki w przyrodzie.

Fani turystyki namiotowej mogą zatrzymać się na jednym z kempingów: "Progi" lub ZIELONE CAMPINGY . Oba znajdują się około 10-12 km od miasta Seda.

Gdzie zjeść?

Jadąc do Sedu, bądź przygotowany na to, że skosztowanie smakołyków lokalnej kuchni tutaj nie zadziała. W mieście nie ma restauracji ani kawiarni. Możesz zjeść przekąskę w przydrożnym bistro na autostradzie lub zjeść lunch w pobliskim miasteczku Strenci.

Jak się tam dostać?

Seda znajduje się blisko północnej granicy. Łotwa dlatego miasto jest połączone autostradami nie tylko z innymi osadami łotewskimi, ale także z międzynarodowymi autostradami. Droga regionalna P26 zbliża się do Sede, która łączy się z autostradą A3 ("Inchukalns - Valmiera - granica Estonia "), Część europejskiej trasy E264.

Autobusem z Seda można dojechać Ryga , Rolls , Strenchi i Valmiera .