Małe miasteczko Zilupe znajduje się na wschodzie Łotwa w składzie regionu Zilupe. Jest daleko od wschodniego miasta. Rezekne 55 km, a dosłownie 2 km od miasta przebiega granica z Rosją, a mianowicie region pskowski. Zilupe to małe miasteczko, mieszka tu niecałe dwa tysiące osób. Ponieważ granica z Rosją jest wystarczająco bliska narodowości, ludność to w większości Rosjanie ponad 60%, a reszta jest podzielona między Białorusinów i Łotyszy.

Historia

Zilupe zostało założone w 1900 roku dzięki budowie linii kolejowej. Początkowo stacja miała nazwę Rosenskaya, a później została przemianowana na Zilupe. Pierwszymi osadnikami byli robotnicy wraz z rodzinami zaangażowanymi w budowę tego odcinka drogi. W 1908 r. W ówczesnym mieście Rozenova powstały instytucje miejskie. Ale rozwój ustał po pierwszej wojnie światowej przybył do miasta.

W 1918 roku, punkty transportu kamieni szlachetnych z Rosji do Ryga . Ale taka wymiana zdań nie istniała przez długi czas, w 1924 r. Punkty zostały zamknięte, co bardzo zaszkodziło gospodarce miasta. Oficjalnie ta stacja stała się miastem w 1931 roku i zaczęła budować własną infrastrukturę.

W czasie II wojny światowej miasto Zilupe było okupowane przez Niemców, a mieszkańcy cierpieli. W latach 50. zbudowano fabrykę metalurgiczną, a ludzie dostają pracę w produkcji wyrobów metalowych. Zakład Metalist miał na celu produkcję szeroko używanych towarów na terenie całego kraju, na przykład, był to sanki dziecięce.

Улицы Зилупе

Atrakcje przyrodnicze

Miasto Zilupe jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem na Łotwie, leży nad rzeką Zilupe , skąd pochodzi nazwa miasta. Rzeka ma swoją nazwę dzięki tłumaczeniu słowa "niebieski" na łotewski. Jego długość wynosi 195 km i przechodzi przez trzy kraje: Łotwę, Rosję i Białoruś.

Zilupe Historical Sights

We wsi znajduje się kilka kościołów należących do różnych religii, które obejmują:

  • pierwszy wzniesiony tu kościół to rzymskokatolicki kościół w Zilupe ;
  • Римско-католическая Зилупская церковь
  • później zbudowano cerkiew ;
  • Православная церковь Зилупе
  • Również w mieście znajduje się kaplica w Savelinki , struktura i teren wokół niej jest bardzo nietypowy, ponieważ w XIX wieku w tym miejscu znajdował się cmentarz, a teraz wokół budynku znajdują się groby.

W czasach sowieckich rozwinęła się budowla w mieście Zilupe, tak wiele budynków zostało wykonanych w kolorach czerwonym i białym, charakterystycznych dla tamtych czasów. Miasto ma wiele budynków o znaczeniu miejskim: Urząd Miejski , Dom Kultury , lokalna szkoła i przedszkole , ale praktycznie nie ma nikogo, kto by im służył. Rzeczywiście, po upadku Związku Radzieckiego większość ludności zaczęła migrować, w większości pozostało starsze pokolenie. Ale lokalne władze monitorują czystość miasta, a wszystkie budynki są okresowo modernizowane.

Jeśli zbliżysz się do granicy z Rosją, zobaczysz wiele domów, w których napisy są napisane po rosyjsku. Na terenie Zilupe znajduje się wiele tablic pamiątkowych, zainstalowanych na cześć poległych żołnierzy podczas II wojny światowej.

Gdzie się zatrzymać w Zilupe?

Miasto Zilupe słynie z malowniczych miejsc. Szczególną cechą hoteli, w których mogą przebywać turyści jest fakt, że znajdują się one w pobliżu miasta, otoczone oszałamiającą przyrodą. Wśród nich są następujące opcje zakwaterowania:

  1. Zespół drewnianych domków Ezerzemes - otoczony jest lasem nad brzegiem jeziora Nirza. Goście mogą w każdej chwili skorzystać z rejsu łodzią lub zrelaksować się w fińskiej łaźni lub saunie, w pobliżu której zainstalowane są leżaki, na miejscu znajduje się niezbędny sprzęt do grillowania. Można również wypożyczyć rowery i pograć w siatkówkę lub koszykówkę.
  2. Pensjonat Zirga Smaigs - również położony nad brzegiem jeziora Nirza. Goście mogą zostawić samochód na bezpłatnym prywatnym parkingu i zatrzymać się w przytulnych pokojach ozdobionych drewnem. Tutaj można wypożyczyć rowery, łodzie i katamarany, grać w piłkę nożną i siatkówkę.

Gdzie zjeść w Zilupe?

W Zilupe do usług podróżnych oferowane są kawiarnie i restauracje, w których można spróbować potraw. Łotewski i europejska kuchnia. Mogą cieszyć się tradycyjne dania mięsne Łotwę i owoce morza, pyszne ciasta i napoje. Wśród najbardziej popularnych kawiarni i restauracji można nazwać takie jak: kawiarnia Latgale , restauracja Vika , restauracja Texas .

Jak się tam dostać?

Przez zilupe, Łotwa jest kolej w kierunku Moskwa-Vindava, również przechodzi przez trasę Ryga -Silupe, gdzie miasto jest końcową stacją. Dzięki temu możesz dotrzeć do celu pociągiem.

Железнодорожная станция Зилупе

W pobliżu miasta znajduje się autostrada w kierunku Jekabpils - Rezekne - granica Rosji. Miasto ma regionalną drogę Zilupe-Ezernieki. Autobus kursuje również w pobliżu miasta, ale bezpośredni lot nie jest możliwy, aby dostać się z Rygi, wymagane są dodatkowe przeszczepy. Jeśli dojadą Państwo z Rygi do Zilupe samochodem, odległość będzie wynosić 298 km, a czas podróży zajmie około 3 godzin i 35 minut.