Wilanas - Łotewski miasto położone we wschodniej części kraju. Rzeka Malta przepływa przez północną część miasteczka. Powierzchnia miasta to tylko 5 kilometrów kwadratowych i ma tylko dwie główne ulice - Tsirinyu i Rigas. W tym samym czasie Vilani jest centrum administracyjnym regionu Vilan.

Мост через реку Малта Informacje ogólne

W miasteczku Vilani mieszka 3200 mieszkańców, z czego 49% to Rosjanie, a 46% to Łotysze. Historia miasta zaczyna się od majątku rycerza Johanna de Loé, o którym po raz pierwszy wspomniano w 1495 r. I nosi także nazwę "Wilani". Z różnych powodów właściciele domów często się zmieniają. W 1725 roku Michael von Rick, głęboko religijny człowiek, stał się ich właścicielem. Przy wsparciu mnichów zbudował klasztor, kościół Michała Archanioła i szkołę podstawową w świątyni. Od tego momentu rozpoczęła się nowa historia miasta.

W 1842 roku utalentowany przemysłowiec Janowski kupił posiadłość wraz z ziemią. Zaczyna aktywnie rozwijać branżę. W ciągu kilku lat budowano trzykondygnacyjną fabrykę przetwórstwa lnu, która w tym czasie była jedną z trzech największych przędzalni lnu w Rosji. Dużo uwagi poświęcono miastu, życie ludności zaczęło się poprawiać, a przemysł rozwinął się. W Wilani wybudowano fabrykę cegieł, młyn, fabrykę skóry, browar i dwa piece wapiennicze. Zaczęły się małe warsztaty rodzinne. Miasto było jednym z najlepiej wyeksportowanych towarów.

Кожевенная фабрика

Na początku XX wieku zbudowano kolej. W 1928 r. Wilani otrzymał status miasta.

Dziś Vilani jest miastem pracującym, które jest interesujące dla turystów tylko jako wzorcowe łotewskie miasto przemysłowe.

Co zobaczyć?

Małe miasto i spokojne miasto Vilani mają trzy wyjątkowe zabytki:

  1. Osiedle Michelis Rick. Osiedle zostało zbudowane około XVIII wieku, nie ma dokładnej daty. Został zrekonstruowany kilka razy, dlatego nieco różni się od pierwotnej formy. Ale układ parku, a nawet fontanna pozostały takie same.
  2. Kościół Był oświetlony na cześć Archanioła Michała. Świątynia została zbudowana przy wsparciu właściciela posiadłości Michelisa Ricka i znajduje się obok rezydencji. Również kościół należy do klasztoru. Jest w doskonałym stanie i jest tam wiele rzeźb i roślin ozdobnych.
  3. Hydroelektryczna elektrownia. Został zbudowany na miejscu spalonego młyna wodnego w latach 30 ubiegłego wieku. W 1994 r. Został sprywatyzowany przez przedsiębiorcę. Tym samym stała się pierwszą prywatną elektrownią hydroelektryczną na Łotwie.
Gdzie się zatrzymać?

Jest tylko jeden hotel w Vilani - Country Street Lodge . Hotel położony jest w południowej części miasta, w pobliżu autostrady P58. Brak konkurencji nie wpłynął na jakość obsługi hotelu, dlatego turyści dobrze mówią o tym miejscu. Ceny za pokoje dwuosobowe - od 35 USD i od pokoi jednoosobowych - od 30 USD.

Отель в Вилянах Gdzie zjeść?

W małym miasteczku jest tylko jedno miejsce, które może zainteresować turystów - jest to kawiarnia Pie Kaupra . Znajduje się przy wjeździe do miasta, w pobliżu autostrady A12. Duży budynek z przestronnymi pokojami jest dobrze znany tym, którzy odwiedzają Wilani nie po raz pierwszy.

Кафе Pie Kaupra Jak się tam dostać?

Od strony północnej miasto jest okrążone drogą regionalną E22, a P58 przechodzi przez miasto. Aby dostać się do Wilan, musisz udać się na jedną z tych dróg. Znajduje się 30 kilometrów od miasta Rezekne , jedno z największych miast w kraju.

Въезд в город