Zabytki miasta Rezekne w Łotwa zachowaj historię miasta, które ma więcej niż siedem wieków. Jest to opowieść o współistnieniu ludzi różnych narodowości i spowiedzi zgromadzonych w "sercu Łatgalii". Niezależnie od tego, w jakim okresie życia jesteś zainteresowany tym obszarem kulturowym i historycznym - w Rezekne jest coś do zobaczenia.

Zabytki architektury
 1. Ruiny zamku Rositen . W 1285 roku zakon Inflantów wzniósł się na górze, nad rzeką, w której mieszkali Latgałowie, w zamku Rositen. Pod tą samą nazwą miasto znane było do końca XIX wieku. Do XVII wieku. zamek został zniszczony, nie przywrócił go. Od tego czasu są tylko jego ruiny, chociaż w ciągu ostatnich stu lat teren wokół został uszlachetniony: park, wybudowany letni teatr, otworzył restaurację. Wzgórze Zamkowe to przegląd z pięknym widokiem na miasto. W pobliżu, na terenie organizacji Rezeknes udens, można natknąć się na ciekawy obiekt - układ zamku Rositen. Został wykonany w 2003 roku przez nauczyciela lokalnego liceum rzemieślniczego. Model wystawiany jest od kwietnia do października, w zimnych miesiącach jest chroniony przed czynnikami atmosferycznymi.
 2. Развалины замка Розиттен
 3. "Zeymuls" jest centrum kreatywnych usług Wschodniej Łotwy. "Zeymuls" to ołówek w języku łotewskim. Ten budynek z dziwaczną "zepsutą" architekturą powstał w 2012 roku i jest centrum kreatywności i edukacji. Jest to także pierwszy publiczny budynek na Łotwie z "zielonym dachem". Z jego wież całe miasto jest doskonale widoczne.
Центр творческих услуг Зеймульс Muzea
 1. Latgale Cultural and Historical Museum . Muzeum znajduje się w centrum miasta, pod adresem Atbrivoshanas, 102. Budynek został zbudowany w 1861 roku, najpierw mieścił się szpital, a następnie - szkoła. W 1938 r. Zaczęło tu działać muzeum. Obecnie muzeum prezentuje ponad 2000 dzieł z łotewskiej ceramiki (jest to największa kolekcja na Łotwie) i historyczną ekspozycję o mieście.
 2. Латгальский культурно-исторический музей
 3. Dom Sztuki . Zabytkowy budynek, zbudowany pod koniec XIX wieku, pierwotnie należał do kupców Vorobiev. Potem wyruszył do miasta i zaczął nieustannie zmieniać swój cel: tu była szkoła, szpital i wojskowy komisariat. Z wnętrza nic już nie zostało, ale w połowie lat 90-tych. budynek został przejęty przez Rezekne College of Art. Teraz lokale są odrestaurowane, a turyści mogą zobaczyć dekorację domu kupca. Na zewnątrz drewniany budynek jest bogato zdobiony rzeźbami. Tutaj znajdują się eksponowane obrazy łotewskich artystów ze środków Łatgielskiego Muzeum Kulturalnego i Historycznego.
Zabytki
 1. Latgalian Mara ("Jedna dla Łotwy"). Pomnik ma 11 metrów wysokości w sercu miasta. Dla mieszkańców Łotwy szczególne znaczenie ma ten punkt orientacyjny, Rezekne. Pomnik oznacza zjednoczenie Łotwy i Łatgalii i jest symbolem Rezekne. "Unified for Latvia" - jego oficjalna nazwa ("Vienoti Latvijai" - jest napisana na cokole), ale w ludziach pomnik jest lepiej znany jako "Latgalian Mara". Został zbudowany przez jego słynnego rzeźbiarza Karisa Jansonsa na projekcie studenta Akademii Sztuk Pięknych Leona Tomashitsky'ego. Mara jest starą łotewską boginią ziemi. "Kraina Maryi" - nazwa projektu. Rzeźba przedstawia żeńską postać z krzyżem w jej podniesionej ręce. Pomnik został zainaugurowany 7 września 1939 roku. Jego dalszy los okazał się dramatyczny. Po raz pierwszy pomnik został usunięty na polecenie władz radzieckich w 1940 r. W 1943 r. Powrócił na swoje miejsce. W 1950 r. Pomnik został usunięty z postumentu i zastąpiony pomnikiem Lenina, który stał tu do wczesnych lat 90-tych. 12 sierpnia 1992 r. Latgalskaya Mara "powrócił". Pomnik odrestaurował syn Karisa Jansonsa - Andrejs Jansons.
 2. Латгальская Мара
 3. Pomnik Anton Kukojus - łotewski poeta, pisarz, artysta, aktor, reżyser, postać publiczna. Stoi on obok Muzeum Kultury i Historii.
Kościoły
 1. Katedra Serca Jezusa . Imponujące wieże katedry diecezji Rezekne-Aglona są widoczne z dowolnego miejsca w mieście. Katedra znajduje się na starożytnej ulicy w Łatgalii. Drewniany kościół stał tu od 1685 r., Ale w 1887 r. Uderzył go piorun, a kościół spłonął. Rok później wzniesiono na jego miejscu kamienny kościół. Autorem projektu był architekt ryski Florian Vyganovsky. W 1904 r. Kościół został konsekrowany w imię Serca Jezusa. Skarby katedry to wyjątkowe kolorowe witraże przedstawiające pierwszych biskupów Inflant, ołtarze z rzeźbami, posągi Jezusa, Marii Panny i św. Teresy.
 2. Кафедральный собор Сердца Иисусова
 3. Rezekne zielona synagoga . Jedyna drewniana synagoga na Łotwie przetrwała II wojnę światową. Pozostała nienaruszona tylko dlatego, że Niemcy wykorzystali budynek do własnych celów. "Zieloną" synagogę nazywa się ze względu na pomalowane na zielono zewnętrzne ściany. Został zbudowany w 1845 roku. W XIX wieku. Żydzi odegrali ważną rolę w życiu Rezekne: zajmowali się produkcją przemysłową i handlem, posiadali sferę usług. Według spisu ludności z 1897 r. 59,68% mieszkańców Rezekne było Żydami. Synagoga znajduje się na rogu ulic Kraslavas i Izraelas, obok zabytkowej ulicy Łatgalej. Teraz w jego odrestaurowanych salach znajdują się ekspozycje poświęcone historii łotewskiej społeczności żydowskiej i żydowskim tradycjom. Możesz odwiedzić synagogę w środy i soboty.
 4. Зеленая синагога
 5. Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny . Katedra z błękitnymi kopułami stoi w samym centrum miasta, zaledwie rzut kamieniem od Latgalia. Został zbudowany w połowie XIX wieku, kiedy miasto Rezekne było częścią witebskiej prowincji. Autorami projektu są petersburscy architekci Visconti i Charlemagne-Bode. Obok katedry znajduje się kaplica.
 6. Православный собор Рождества Пресвятой Богородицы
 7. Ewangelicki Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy . Po raz pierwszy wybudowano tutaj drewniany kościół w 1886 r. W 1938 r. Wzniesiono na jego miejscu nowy budynek z czerwonej cegły. W 1949 r. Wyburzono dzwonnicę kościelną, a sam kościół został zamknięty. Aż do lat 90-tych. tutaj była usługa filmowa. Teraz odrestaurowana jest dzwonnica, z której można zobaczyć miasto.
 8. Kościół katolicki Męki Pańskiej . Lekki budynek w stylu neo-romantyzmu. Jego budowa rozpoczęła się w 1936 roku i trwała trzy lata. Kościół ma rzeźbę Matki Bożej Fatimskiej. Budynek został zbudowany zgodnie z projektem architekta Pawłowa, który zaprojektował także Dom Kultury w Rezekne. Znajduje się wzdłuż alei Atbrivoshanas. Kościół, kościół Świętej Trójcy i katedra prawosławna stanowią swego rodzaju "trójkąt" w centrum miasta.
 9. Римско-католический костел Страданий Богоматери
 10. Kościół staroobrzędowców św . Mikołaja . Budynek znajduje się na południu miasta, na ulicy. Sinitsyna. W połowie XIX wieku. był cmentarz staroobrzędowców. Na cmentarzu w 1895 r. Wybudowano dom modlitwy. Na jej dzwonnicy są trzy dzwony odlane w 1905 r. Największy z nich to także największy dzwon na Łotwie - jeden z jego języków waży 200 kg. Dzwonnica została dodana do kościoła w 1906 roku. W społeczności staroobrzędowców znajduje się muzeum poświęcone życiu starogardzkich staroobrzędowców.
Старообрядческая моленная Святого Николая

Informacje na temat atrakcji Rezekne Zawsze możesz skontaktować się z Centrum Informacji Turystycznej, które znajduje się na Zamkova Mountain (Krasta St., 31).