Miasta nad Morzem Bałtyckim są przyciągane nie tylko możliwością doskonałego wypoczynku, ale także szczególną atmosferą średniowiecznego stylu. Należą do nich Ventspils w Łotwa .

Pierwszy kamień został położony osiem wieków temu, kiedy całe terytorium znajdowało się pod kontrolą krzyżowców. Ślady kultury europejskiej przetrwały do ​​dziś w budynkach i zabytkach architektury. Nazwa miasta jest tłumaczona jako "zamek na Venta", a nawet, Ventspils (Łotwa) znajduje się w pobliżu ujścia rzeki o tej samej nazwie, nad Bałtykiem.

Historia Ventspils

Ventspils został założony przez Krzyżaków w XIII wieku u ujścia rzeki Venta. Pierwsza wzmianka o nim znajduje się w źródłach historycznych od 1290 roku. Teraz jest ważnym portem na Łotwie. Od razu zaczął odgrywać znaczącą rolę w średniowiecznym handlu Ligi Hanzeatyckiej. Kiedy miasto trafiło do Zakonu Livonian i było częścią Księstwa Kurlandzkiego, stało się rezydencją gubernatora cesarza.

Historia Ventspils sięga czasów wojny i pokoju, a także epidemii dżumy i rozkwitu. Ten ostatni przyszedł podczas panowania księcia Jakuba Kettlera. Jako port Windspils zaczął być wykorzystywany w połowie XVII wieku w czasach panowania księcia Jakuba, księcia Kurlandii. To na jego rozkaz zbudowano stocznię. Kierownik księstwa miał na celu rozwój handlu, dlatego jego delikatną ręką nawiązano stosunki z Europą Zachodnią, w szczególności z Holandią. Wszystkie zyski zostały przeznaczone na rozwój przemysłu i otwarcie nowych zakładów produkcyjnych. Ventspils (Łotwa) to port, z którego statki docierają nawet do Afryki i Ameryki. Główną różnicą portu jest niezwykły kolor, dzięki kwiatowym piramidom, oryginalnym fontannom i koszom z kwiatami. Dlatego portu nie można porównywać z innymi miastami, do których pływają statki.

Dalszy rozwój miasta rozpoczął się jako część imperium rosyjskiego, a następnie w ZSRR. W UE Ventspils nadal rozwija się jako centrum turystyczne.

История Вентспилса

Informacja turystyczna

Ventspils, z populacją około czterdziestu tysięcy ludzi, jest miastem międzynarodowym. Chociaż większość mieszkańców to Łotysze, ale było miejsce dla Łotrów, Rosjan i Niemców.

Przed wizytą w mieście należy się liczyć z pogodą, Ventspils ma morski, umiarkowanie chłodny klimat, więc zima jest łagodna i chłodna latem. Aż do maksimum, powietrze tu się nagrzewa w sierpniu. W tym samym czasie Ventspils charakteryzuje się znaczną ilością opadów, nawet w najsuchszych miesiącach. Listopad jest najzimniejszym miesiącem, a luty - najsuchszym miesiącem.

Ventspils, którego zdjęcie można zwiedzić przed podróżą, wyróżnia się spośród łotewskich miast z niezamarzającym portem i wieloma zabytkami. Miasto poważnie traktuje sport, więc kluby piłkarskie i koszykarskie często stają się zwycięzcami.

Вид на Вентспилс

Wakacje w Ventspils

Odpoczynek w Ventspils to zawsze właściwa decyzja, ponieważ w mieście jest wiele ośrodków wypoczynkowych i sanatoriów. Wiele z nich znajduje się w pięknych starych budynkach. Ceny usług, które pozwalają cieszyć się wakacjami w Europie, ale nie przepłacają, również są zachęcające.

Ludzie przyjeżdżają do Ventspils sam i sam, bo jest rozrywka dla wszystkich smaków. Urlopowicze mają wszystkie możliwości uprawiania sportów wodnych, a także odwiedzić muzea, zabytkowe centrum i inne atrakcje.

Miasto Ventspils, którego plaża otrzymała prestiżową nagrodę europejską - Błękitną Flagę, z powodzeniem rozwija przemysł turystyczny. Wybrzeże ma łączną długość 1,2 km i szerokość 80 m. Plaża wyróżnia się żywotnością i czystością, a także przyjaznością dla środowiska. Podobnie jak w średniowieczu, wszystkie zyski z handlu portowego idą na poprawę hoteli i miejsc rozrywki.

Пляж Вентспилса получил высшую награду - голубой флаг

Plaża jest doskonale wyposażona: są tu kawiarnie, boiska do siatkówki plażowej, huśtawki i zjeżdżalnie dla dzieci, taras widokowy, a nawet platformy dla osób niepełnosprawnych. Na czystej plaży pokrytej białym drobnym piaskiem niebieska flaga powiewa, co świadczy o doskonałej jakości wody morskiej i samej plaży.

To miejsce jest całkowicie bezpieczne dla rekreacji, ponieważ zapewnia profesjonalną służbę ratowniczą. Miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu będą mogli tutaj uprawiać surfing, dla których przygotowano oddzielną plażę o długości 500 m. Znajduje się tam również strefa dla nudystów.

Пляж Вентспилса - один из лучших в Латвии

Hotele w Ventspils

Ci, którzy jadą do Ventspils, hotele należy rezerwować z wyprzedzeniem, szczególnie w miesiącach letnich, ponieważ napływ turystów jest bardzo duży. Wśród najpopularniejszych wśród turystów hotele można zidentyfikować w następujący sposób.

 1. Dzintarjura - trzygwiazdkowy hotel, cieszący się zasłużoną miłością podróżnych, dzięki bardzo dogodnej lokalizacji. To jest w odległości spaceru od głównych atrakcji miasta - Starego Miasta, Ogród Reeньka, Centrum Olimpijskiego, Ostas Promenade.
 2. Hotel Veldzes Nams znajduje się również w niewielkiej odległości od plaży, w odległości 1,6 km. Do wybrzeża można dotrzeć pieszo w ciągu 15 minut.
 3. Pensjonaty są bardzo popularne w Ventspils. Jednym z najpopularniejszych z nich jest Kupfernams , o niezwykle stylowym designie. Budynek należy do historycznych, został zbudowany w 1820 roku.
Гостевой дом Kupfernams

Zabytki w Ventspils

Miasto ma wiele ciekawych zabytków. Niewątpliwą zaletą jest to, że nie ma dużych odległości między miejscami turystycznymi, ponieważ wszystkie znajdują się w historycznym centrum. Najważniejsze z nich to:

 1. Polecamy przyjemny spacer po cichych starych uliczkach miasta. Odwiedź Rynek , idź do Placu Ratuszowego .
 2. Na liście tego, co warto zobaczyć w Ventspils, konieczny jest zamek zakonu kawalerów , zbudowany w XIII wieku. Co zaskakujące, to prawda Zamek w Ventspils zachowane w bardzo dobrym stanie. Podczas gdy terytorium było częścią Imperium Rosyjskiego, budynek był używany jako więzienie. Ale pod koniec XX wieku przeprowadzono na dużą skalę prace konserwatorskie. Turyści mają niepowtarzalną okazję do strzelania z prawdziwego pistoletu za niewielką opłatą. Obecnie mieści się tu muzeum, w którym opowiadają o historii zamku i miasta. Warto zauważyć, że w swojej ekspozycji wykorzystywana jest technologia komputerowa. Tajemnice Ventspils to kolejny powód, dla którego turyści lubią przyjeżdżać do miasta. W końcu zamek ma swojego ducha - małą świnkę. Jego szkielet został znaleziony podczas wykopalisk i jest teraz wystawiany w lokalnym muzeum.
 3. Венстпилский замок
 4. Wśród zabytków Ventspils należy zwrócić uwagę na skansen Seaside , gdzie odwiedzający mogą obejrzeć próbki młynów, szkunery, kotwice, narzędzia połowowe.
 5. Zabytki architektoniczne w Ventspils na Łotwie obejmują cerkiew św. Mikołaja , zbudowaną w stylu neo-bizantyjskim, a także kościół luterański św. Mikołaja, wybudowany w stylu późnego klasycyzmu.
 6. Православная церковь Св. Николая
 7. W poszukiwaniu rozrywki, powinieneś rzucić się na spacer do parku rozrywki , gdzie możesz cieszyć się aktywnym wypoczynkiem na sznurze, zjazdem po kablach, na rolkach, rowerach, w grze w paintball.
 8. Zimą park jest otwarty śnieg góry Hat Lembergs na nartach, snowboardzie. W lecie można miło spędzić czas w parku wodnym na wolnym powietrzu w Ventspils . Baseny są wyposażone w różne wodne przejażdżki i zjeżdżalnie.
 9. Снежная гора Шляпа Лембергса
 10. Koniecznie trzeba odwiedzić Ostgals Ventspils - spokojną, oryginalną część miasta, w której smak portu morskiego jest doskonale zademonstrowany. Tutaj jest spokój i cisza, więc chodzenie po brukowanych uliczkach i oddychanie świeżym powietrzem to przyjemność. Miasto Ostgals uznawane jest za zabytek urbanistyczny o znaczeniu krajowym.
Остгалс - памятник градостроительства

Jak się tam dostać?

Możesz wsiąść do autobusu, samochodu, promu, dostać się samolotem samolotem (jest tam lotnisko lokalne obsługujące loty czarterowe).

Aby dojechać samochodem, należy jechać wzdłuż autostrady A10, która prowadzi do miasta ze stolicy. Ryga . Inne drogi prowadzą z miasta. Liepaja (P111), z miasta Kuldiga (P108).

Możesz dostać się do Ventspils tymi samymi drogami i komunikacją miejską, która dociera do lokalnego dworca autobusowego, autobusami z powyższych miast, jak również z Jelgava .