Nasi rodzice bez wątpienia pamiętają te czasy, kiedy jakakolwiek wyprawa do krajów nadbałtyckich była podobna do podróży za granicę - wszystko wydawało się tu "nie nasze". Czasy się zmieniły, kraje bałtyckie (Litwa, Łotwa , Estonia Prusy Wschodnie) znalazły się za granicą nie tylko dzięki sensacjom, ale ogólne wrażenie podróżowania wzdłuż nich pozostaje takie samo ... Dziś zapraszamy do odwiedzenia trzeciego co do wielkości miasta Łotwy, słynnego miasta portowego, miasta, którego ulice wciąż są pamiętane przez Piotra I - Lipawie.

Miasto Liepaja - opis i historia

Lipawa, Łotwa, jedno z najważniejszych łotewskich miast i największe w regionie Kurlandii, znajduje się w południowo-zachodniej części kraju. Ze względu na silne wiatry z morza nazwano je "miastem, w którym narodził się wiatr". Dlatego tytułowa pieśń została wybrana jako hymn Liepaja, napisany niegdyś przez Imanta Kalninsa. Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i turystycznym, ponieważ istnieją niesamowite zabytki i port, dzięki którym odbywa się ożywiony handel z wieloma krajami.

Miasto Liepāja zostało założone na miejscu prostej wioski rybackiej, która przeszła pod władzę zakonu Livonian, a następnie została przekazana Albrechtowi Hohenzollernowi. Oświadczył, że jest władcą ziem pruskich, do którego wkroczyła wioska Liva. Osadnictwo zostało całkowicie zniszczone podczas wojny inflanckiej (1558-1583). Następnie stał się częścią Księstwa Kurlandii w 1609 roku. Status miasta Liwe został nadany w 1625 roku, następnie rozpoczęła się aktywna transformacja osady. Znajduje to odzwierciedlenie w pojawieniu się nowej daty kalendarzowej - 18 marca. Obywatele w tym dniu obchodzą Dzień Miasta.

Лиепая - история

Pogoda w Lipawie

Pogoda w Liepaja oddaje się upałowi tylko w sierpniu i trwa do września, ponieważ wpływa na nie bliskość morza. Z tego powodu zimą tutaj jest łagodne i ciepłe lato. Możesz pływać w morzu tylko od początku sierpnia, ponieważ woda rozgrzeje się tylko w tym okresie. Klimat jest umiarkowanie zimny, a znaczące opady spadają nawet w najbardziej suchym miesiącu (luty). Listopad jest najzimniejszym miesiącem.

Miasto jako wartość turystyczna

Turyści podróżujący na Łotwie będą zainteresowani miastem Lipawa, gdzie znajduje się miasto - to najczęściej zadawane pytanie. Lipawa jest najbardziej zachodnią osadą na wybrzeżu Bałtyku, o powierzchni 60,37 km kw. km Z jednej strony miasto jest otoczone morzem, a z drugiej - jeziorem Liipa. Kanał handlowy, wykopany kilka wieków temu, łączy północną i południową część Lipawy.

Wszystkie zabytki, centrum administracyjne znajduje się w Starej części, aw Nowym znajdują się budynki przemysłowe i fabryki. Militarne miasto położone jest na północy i jest najbardziej oddaloną dzielnicą mieszkaniową miasta.

Wakacje w Lipawie stały się popularne od końca XIX wieku, ponieważ są tu plaże, które nie są gorsze niż w Jurmali. W czasach sowieckich budowano tutaj sanatoria. Ale sama rekreacja nie kończy się na kąpieli w morzu, ponieważ życie kulturalne bije klucz w mieście. Avid theatregoers powinien odwiedzić teatr dramatyczny, teatr lalkowy w domu łotewskiego społeczeństwa. Przy odrobinie szczęścia goście miasta mogą dostać się na festiwal "Złota Maska" .

Пляж в Лиепае

Miasto prowadzi także wiele festiwali muzycznych, na przykład "Lato Liepaja" . Liepaya, którego zdjęcie przed wyjazdem należy koniecznie obejrzeć, podbija turystów restauracjami z pyszną kuchnią. Ale w mieście są muzea, w szczególności zaleca się zakup biletu na:

 • miejski ;
 • Городской музей в Лиепая
 • "Dom rzemieślników" ;
 • zawód ;
 • Музей оккупации
 • Społeczność żydowska ;
 • Музей еврейской общины
 • roślina "Metallurg" .

Hotele Lipawa

Hotele Lipawy wyróżniają się komfortem i czystością, a także przystępną ceną, różnorodnymi pokojami, wśród których są luksusowe i tańsze. Dlatego każdy turysta znajdzie schronienie nad głową, niezależnie od tego, czy przyjdzie sam, czy z przyjaciółmi. Wśród hoteli, które otrzymują najlepsze recenzje podróżnych, można odnotować takie:

 1. Hotel Kolumbs - działający od 2007 roku, ma dogodną lokalizację, zaledwie 11 minut od plaży. Aby pozostali goście byli jak najbardziej komfortowi, dostępnych jest wiele usług, w tym sauna, solarium, wanna z hydromasażem, sala bilardowa.
 2. Największy hotel w Lipawie to hotel Liva , położony w centrum miasta. Z jego okien roztacza się wspaniały widok na kościół Świętej Trójcy lub Plac Różany. Do piaszczystej plaży można dotrzeć w zaledwie 10 minut. Hotel należy do kategorii trzygwiazdkowych i wchodzi w skład Związku zawodowych stowarzyszeń hotelarzy i restauratorów z Europy.
 3. Отель Liva
 4. Dla tych turystów, dla których priorytetem jest wypoczynek na plaży, hotel Roze , który znajduje się w parku nad morzem, zaledwie 4 minuty spacerem od plaży, najlepiej pasuje. Centrum będzie również blisko, droga potrwa około 5 minut. Wnętrze hotelu urządzone jest w stylu klasycznym i znajduje się w starej rezydencji.
Отель Roze

Co zobaczyć w Lipawie?

Więc, gdzie powinieneś zacząć swój spacer po tym starożytnym i niesamowicie ciekawym mieście, gdzie czas wydaje się spowalniać jego tempo? Lipawa, której atrakcje przyciągają turystów ze wszystkich krajów, może zaoferować przeglądanie następujących interesujących obiektów:

 1. Jedną z głównych atrakcji Lipawy, choć niezbyt wiekowej, jest Plac Różany . Został uszkodzony na terenie miejskiego rynku nieco ponad sto lat temu - w 1910 roku, gdy władze miasta zdecydowały się podnieść centrum miasta z ogrodem z pięknymi różami.
 2. Площадь Роз
 3. Bez wątpienia interesujące dla rosyjskich podróżników będzie zwiedzanie budynku, w którym przebywał Piotr I, co miało miejsce w 1697 roku, gdy rosyjski autokrata przebywał w mieście z misją dyplomatyczną. Co ciekawe, królewski wybór padł na ten budynek (w tym czasie - hotel Madame Hoyer) tylko dlatego, że mógł się pochwalić posiadaniem toalety w środku.
 4. Niedaleko domu Piotra Wielkiego znajduje się inny interesujący budynek - Dom Rzemieślników , zbudowany w 1699 r. Dla burmistrza. Podczas wojny północnej w tym budynku przebywał król szwedzki Karol XII. Dziś w tym budynku mieści się Dom Rzemieślników, w którym można zobaczyć nie tylko dzieła rzemieślników ludowych, ale także kupić produkt, który lubisz. Ponadto w Domu Rzemieślników można zobaczyć korale wykonane z bursztynu, dłuższe niż na całym świecie. Długość tych koralików wynosi 123 metry.
 5. Liepaja interesuje się również tym, że świątynie i domy modlitwy różnych religii koegzystują tu pokojowo. Przyciąga uwagę turystów w Lipawie i Katedrze Świętej Trójcy , która wyróżnia się na tle pozostałej wieży, której wysokość wynosi 55 metrów. W katedrze znajduje się ogromny organ złożony z 7 tysięcy rur.
 6. Собор Святой Троицы
 7. Katedra św. Józefa , największy katolicki kościół w mieście, ma ciekawą architekturę i obecność talizmanu, przynosząc szczęście żeglarzom - model statku.
 8. Собор Святого Иосифа
 9. Najstarszą świątynią w Lipawie jest kościół św . Anny . Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1508 roku. Wewnątrz kościoła znajduje się unikalny rzeźbiony ołtarz wyrzeźbiony z drewna w 1697 roku. Wysokość tej konstrukcji nie przekracza 10 metrów, a jej szerokość wynosi 6 metrów.
 10. Церковь Святой Анны
 11. Ale nie tylko zabytki słynnego miasta Liepaja. Chociaż w mieście jest wiele historycznych miejsc, życie w nim przebiega zgodnie ze wszystkimi współczesnymi trendami: są tu fabryki, centra handlowe i restauracje, a także kluby nocne i kawiarnie muzyczne. Liepaja rock cafe była pierwszą tego typu instytucją na Łotwie. Dziś jest to jeden z najbardziej niezwykłych budynków w mieście, przyciągający wzrok swoim wyglądem i wystrojem wnętrz, ponieważ jego konstrukcja wykorzystywała rzeczy osobiste, instrumenty muzyczne, fotografie i plakaty znanych muzyków z Łotwy i całego świata.
 12. Лиепайское рок-кафе
 13. Odpoczynek w Lipawie jest interesujący i możliwość odwiedzenia go jako więźnia ... w prawdziwym więzieniu! Nie musisz robić nic nielegalnego, po prostu zarejestruj się, aby wziąć udział w reality show "Behind Bars", który odbędzie się w Więzienie w Karosta . Budynek więzienia był pierwotnie planowany jako Szpital Morski, ale zaraz po zakończeniu budowy został przekwalifikowany do więzienia garnizonowego. Jako miejsce uwięzienia przestępców używano go do 1997 r., Dziś znajduje się tutaj muzeum. To jedyne więzienie w Europie otwarte dla turystów. Trudno będzie nazwać nudną wycieczkę do Lipawy, ponieważ w muzeum wartowni garnizonowej jesteśmy zaproszeni do udziału w grze "Ucieczka z ZSRR".
 14. Тюрьма Каросты
 15. Lista niesamowitych miejsc na tym się nie kończy. Obejmowały one letnią scenę put-veiini, a także park rozrywki i namiot cyrkowy na nasypie. Zainteresowani historią powinni koniecznie odwiedzić średniowieczne budynki, a także kompleks magazynowy stodół.

Jak się tam dostać?

Aby dostać się do osady na kilka sposobów. Możesz jechać samochodem lub autobusem, w tym przypadku ścieżka powinna być trzymana na autostradzie A9 (od Ryga ) lub 11 (z Kłajpedy na Litwie).

Z Dworca Centralnego w Rydze kursuje pociąg do Lipawy, która odjeżdża w piątek i niedzielę. Czas na drodze zajmie około 3 godzin.

Port lotniczy Liepaja jest głównym węzłem, z którego AirBaltic obsługuje codzienne loty. Należy jednak zauważyć, że nie ma regularnych lotów z Rygi. W chwili obecnej opracowano program rozbudowy budynku, aby zwiększyć liczbę lotów.